Bursa'daki davada karar: Radyocuya tecavüz edildi

Bursa'da yerel radyocu 40 yaşındaki N.D.'ye tecavüz ettikleri iddiasıyla tutuklanan, ancak ilişki öncesi çekilen selfie görüntülerini kanıt olarak mahkemeye sununca tahliye edilen Mustafa T. (27) ve Selim A. (38), yargılama sonunda beraat etti. Karara itiraz üzerine dosyayı inceleyen İstanbul İstinaf Mahkemesi 20. Ceza Dairesi, beraat kararını bozarak sanıklara 'nitelikli cinsel saldırı' ve ‘hürriyetten yoksun bırakmak’ suçlarından 23’er yıl 9’ar ay hapis cezası verdi.

Bursa'daki davada karar: Radyocuya tecavüz edildi

Yerel radyolarda çalışan N.D., internet üzerinden radyo yayını yapmak için destek istediği Mustafa T. ve arkadaşı Selim A. ile görüşmek amacıyla 2016 yılı eylül ayında Uludağ yolunda buluştu. İddiaya göre N.D. daha sonra Mustafa T. ve Selim A.'nın şehir merkezinde birlikte kaldıkları eve geldi. Sabah olduğunda polis merkezine giden N.D., gece esrar ve alkol alan Selim A. ile arkadaşı Mustafa T.'nin kendisini ölümle tehdit ederek ayrı ayrı ve birlikte tecavüz ettiklerini iddia etti. Şikayet üzerine polis tarafından gözaltına alınan şüpheliler tutuklandı.

Bursa 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde haklarında 'nitelikli cinsel saldırı', 'cebir ve tehdit ile hürriyetten yoksun bırakmak' suçlarından 16 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan sanıklar yapılan ilk duruşmada suçlamaları kabul etmedi.

Selim A., "O akşam üşüdüğümüz için Uludağ yolundan Bursa'ya indik. N. bizimle kaldığımız eve gelmek istedi. Daha sonra Mustafa evden ayrıldı. N.’nin isteği ile kendisiyle ilişkiye girdim. Alkollü olduğum için sızdım. Sabah kalkınca N., ile gece eve dönen Mustafa'yı aynı yatakta uyurken gördüm. Zorla ilişkiye girmedim. Suçlamayı kabul etmiyorum" dedi. Mustafa T. ise ifadesinde yöneltilen suçlamaları kabul etmeyip, "Uludağ yolundan eve gelince, ben ayrıldım. Sabah dönünce Selim ile N.'nin ilişkiye girdiğini anladım" diye konuştu.

SELFİE FOTOĞRAFLARI İLE BERAAT

N.D.'nin esrar ve alkol alan Selim A. ile içki kullanmayan Mustafa T.'nin ölüm ile tehdit ederek kendisine tecavüz ettiklerini söylediği duruşmada söz alan sanık avukatları Ertuğrul Aslantaş ve Kutsal Tutku Kalezade, müvekkillerinin N.D. ile olay gecesi samimi görünen selfie fotoğraflarını mahkemeye kanıt olarak sundu. Mahkeme, suçun vasıf ve mahiyetinin değişme olasılığını göz önüne alarak sanıkların tahliyesine karar verdi.

Karar duruşmasında N.D.'nin avukatı Neslihan Aktosun, sanıkların cezalandırılmasını istedi. Savcı ise esas hakkında görüşünü açıklarken, 'nitelikli cinsel saldırı', 'cebir ve tehdit ile hürriyetten yoksun bırakmak' suçlarından yargılanan sanıkların bu suçları işledikleri yönünde cezalandırılmalarına yetecek kesin ve inandırıcı kanıt elde edilemediğini, bu nedenle beraatlerine karar verilmesini talep etti. Tutuksuz sanıklardan Selim A.'nın katıldığı son duruşmada kararını açıklayan mahkeme heyeti, savcının beraat talebi üzerine iki sanığın N.D.’ye şiddetle cinsel saldırı suçunu ve hürriyetinden yoksun kılma suçunu işlediğine ilişkin suçun sabit olmadığına, sankların beraatlerine karar verdi.

İSTİNAF MAHKEMESİ BERAAT KARARINI BOZDU

N.D.’nin avukatı Neslihan Aktosun yerel mahkemenin kararına İstanbul İstinaf Mahkemesi’nde itirazda bulundu. Bunun üzerine İstanbul İstinaf Mahkemesi 20 Ceza Dairesi’nde yapılan duruşmaya sanıklar Mustafa T., Selim A. avukatları ve mağdur N.D.’nin avukatı Bursa 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Sanıklar, yerel mahkemenin verdiği beraat kararına uyulmasını ve üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmediklerini söylediler. İstanbul İstinaf Mahkemesi, iki sanığa 'cinsel istismar' suçundan 18’er yıl 9'ar ay ve 'hürriyetinden yoksun bırakma' suçundan 5’er yıl olmak üzere 23’er yıl 9'ar ay hapis cezası verdi, ayrıca sanıklara yurt dışına çıkış yasağı koydu. Yargıtay'ın kararı onaması halinde sanıklar cezaevine konulacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
hiç gram et uğruna git yat 23 sene aklın başına gelir belki.. erkekliğe gelince kadın denk almaz cinselliğe gelince zorbalık.. peki değermiydi ..gitti koca 23 sene aldınmı babayı...
fotoya göre bence bu tecavüz değil kız belli ikisininde arasında ve çok samimiler mesafe hiçbişey yok gayet rahat muhtemelen kız bişeyler istedi para koparmak istedi onlarda isteğini yerine getirmeyince intikam için tecavüz demiştir.
@keremsarac1984 sen her samimi olduğuna tecavüz mü ediyorsun
@miramen namuslu bir kadın iki erkek arasında göğüs dekolteli samimi bir şekilde poz vermez...
tecavüz demiyorum kendi rızasıyla olmuştur diyorum uludağ yolunda akşam iki erkeklesin alkol var uyuşturucu var alem var ve kız kendi isteğiyle erkeğin evine gidiyor zorlama yok istese dışarda kaçar bırakın bu işleri ortada tecavüz felan yok...
eski sevgilinize dikkat edin hayatınızı istediği an yakar haberiniz olsun zaman kötü kollayın
İnşallah ceza onanır da bu fırsatçılar girer içeri. Örnek olsun bu zihniyette olanlara.
5 dk zevk 23 sene sana zevk verirler şimdi gardiyanlar ahahaah
Bursada yaşayan biri olarak uludağ yoluna yolunuz düşerse görürsünüz. alkollu alem yapma yeridir dağyolu. kimse orada iş görüşmesi yapmaz. tabi sucsuzdur demiyorum kesinlikle ama iş için bulusma yeri orası değildir. zaten alemden sonra eve de geçmişler. ben sucsuzlar demiyorum tekrardan.sadece bursayı bilmeyen arkadaşlarımızın dikkatine sunmak istedim...
kaçırılıp tecavüz edilen bi kadın görünümü yok. iftira atmak çok kolaylaştı.
BU CEZALAR ÇOK AĞIR VE YANLIŞ ÇOĞU BASİT KAFALI KADIN BU İŞLERİ SUİSTİMAL EDİYOR KANUNLARIN GÖZDEN GEÇİRİLMESİ LAZIM MAALESEF KADIN HAKLARINI KORUCAZ DAN ÇOK ERKEKLERİ MAHVETME KANUNUNA DÖNÜŞÜYOR
Türkiye gibi bir yerde, tecavüzü kanıtlasa bile rezil olacağını bile bile şikayetçi olan kadın doğru söylüyordur. 17 yıl oldu iktidarın sözde dindar nesilleri geliyor.
sapık zihniyet sonucu bu ceza çok iyi.Tecavüz nasıl olurmuş anlamışlardır.
Radyonun sesini kısmışlar
hiç kimsede kızım tanımadığın adamların evinde ne işin var demiyor, adamların suçu yok !!!
bir insanın birileriyle böyle bir fotografı var diye tecavüze uğramamıştır sonucu çıkamaz.başka ülkelerde eşi dahi olsa rızası olmadan ilişkiye giriyorsa yargılanıyor ceza alıyor.bazılarının anlayamadığı şu k,i; karşıda ki bu işi parayla yapan dahi olsa eğer istemiyorsa zorbalıkla yapılan ve kişinin şikayetiyle sonuçlanan böyle bir durum es geçilmemesi gereken bir durum.adalet dediğimiz şey bu aslında.özgür irade diye bir şey var
Ahlaktan bahsedip duruyoruz ama ahlaksizligin dibine vuruyoruz. Bir kadin bir erkege yakin ve samimi davrandi diye tecavuze mi ugramasi gerekiyor. Yada sarhos edilip irzina mi gecilmesi gerekiyor? Yaziklar olsun bu zihniyete!!!
Diğer Haberler