HABER

Bush'tan Hamas'a baskı yapılması çağrısı

Washıngton (AA)- ABD Başkanı George W. Bush, "Hamas'ın, İsrail'e saldırılarını durdurması ve gerçek bir ateşkesin sağlanması için Hamas'a baskı yapılması" çağrısında bulundu. George W. Bush, Gazze'deki krize ilişkin yaptığı ilk açıklamada, mevcut krizin tüm sorumluluğunu Hamas'a yükleyerek, "kontrol mekanizmalarına uygun olmayan ve Hamas'ın Gazze Şeridi'nden İsrail'e füze atmayı sürdürmesini sağlayabilecek tek taraflı bir ateşkesi" reddetti.

ABD Başkanı, Beyaz Saray'ın metnini yayımladığı haftalık radyo konuşmasında, "İran ve Suriye'nin desteklediği, İsrail'in ortadan kalkması çağrısında bulunan Filistinli terör grubu Hamas, mevcut şiddetin kışkırtıcısıdır" dedi. "Terörden vazgeçmesi için tüm taraflara ısrarla Hamas'a baskı yapmaları" çağrısında bulunan Bush, taraflardan "barış için çabalayan meşru Filistinli liderleri desteklemelerini" istedi.

ABD'nin "anlamlı ve tam olarak uyulacak bir ateşkes istediğini" belirten Bush, "İsrail'e yönelik füze saldırılarına izin veren başka bir ateşkes kabul edilemez" diye konuştu.Bush, "Hamas'ın vaatlerinin yeterli olmayacağını, Gazze'deki terör örgütlerine silah kaçakçılığının durması için kontrol mekanizmalarının oluşturulması gerektiğini" de sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön