HABER

"Büyükelçi'ye yapılan bir hataydı"

Ehud Barak "Büyükelçi Çelikkol'a yapılan hataydı. Tüm yaşananları geride bıraktık" açıklamasını yaptı.

"Büyükelçi'ye yapılan bir hataydı"

ANKARA(ANKA) – İsrail Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Ehud Barak, Türk Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’a yapılan muamelenin “hata” olduğunu söyledi ve ihtilafın geride kaldığı mesajını verdi. Milli Savuna Bakanı Vecdi Gönül ise, Türkiye ve İsrail'in ortak çıkarları olduğuna işaret ederek Ankara’nın İsrail ile işbirliğini sürdürmek istediğini gösterdi.

Ehud Barak, Vecdi Gönül ile düzenlenen ortak basın toplantısında İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Ayalon tarafından Büyükelçi Çelikkol’a yapılan küçük düşürücü muameleyi “hata” olarak niteledi ve Ayalon’un özür dilediğini anımsattı. Diplomatik ilişkilerin diplomatik yollardan sürdürülmesi gereğine de vurgu yapan Barak, “Bugün Sayın Büyükelçi ile de görüştüm. Diplomatik ilişkilerin her zaman diplomatik kurallara göre yürütülmesi gerekir. Biz de uluslararası diplomatik kurallara bağlıyız.”

İsrail’in Türkiye ile güçlü bağları sürdürme taahhüdünü de dile getiren Barak, ihtilafı geride kaldığı mesajını da verdi.

İki ülke arasında savunma ilişkilere de değinen Barak, savunma alanında işbirliğini daha da geliştirmek istediklerini, “Bu işbirliğinin hem İsrail’in hem de Türkiye’nin yararına olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ise, “Türkiye’nin İsrail ile ortaklığı sürdürme arzusunu da ortaya koydu. “Biz aynı bölgede yaşıyoruz” diyen Gönül, “Ortak sınırlarımız olmasa da aynı çıkarlarımız var. Aynı çıkarlara sahip olduğumuz sürece birlikte çalışacağız” dedi.

Geri Dön