HABER

Cami imamının hırsızlık yaptığı iddiası

Amasya'nın Merzifon ilçesi Selimiye köyünde imamlık yapan M.T., köy camisi ve 6 evdeki bakır kazan ve kovaları çalıp Merzifon'da sattığı iddiasıyla gözaltına alındı.

AMASYA (İHA) - İmam, çıkarıldığı mahkemede bin TL kefaletle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Edinilen bilgiye göre, yaklaşık 2 ay önce Amasya'nın Merzifon ilçesi Selimiye köyüne atanan 19 yıllık imam M.T.'nin akşam saatlerinde köy sokaklarında gezmesinden şüphelenen köy sakinleri, şok edici bir olay ile karşı karşıya kaldılar. Görev yaptığı camide cenazelerin yıkanmasında kullanılan büyük kazan ve kovanın yanı sıra, yazın köye gelen vatandaşlara ait 6 evdeki bakır kazanları kendisine ait motosikleti, kiraladığı bir taksi ve traktör ile günün geç saatlerinde 4 defa Merzifon ilçe merkezine taşıyan

ve "Bunlarla caminin ihtiyaçları karşılanacak" diye hurdacıya satan ve yaklaşık 400 TL para alan imam, son kazanı köyden götürürken köy sakinleri tarafından fark edildi.

Olayı güvenlik güçlerine bildiren köy sakinleri, imam hakkında şikayetçi olurken, önce gözaltına alınan ve ardından köyde yapılan keşifte suçunu itiraf ettiği öğrenilen imam M.T., çıkarıldığı mahkemece önce tutuklanıp sonra ödediği bin TL kefaletle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, 20 haneli ve 80 nüfuslu Selimiye köyü sakinleri köylerinde böyle bir olay olmasının şaşkınlığını yaşıyorlar.

Köylerinde daha evvel böyle bir hırsızlık olay yaşanmadığını belirten Selimiye köyü muhtarı Nadir Sezer, "Köyümüze 2 ay önce imam verildi. Bu imam köydeki cami ve 6 evden büyük kazanları çalıp Merzifon'a götürerek sattı. Bunlar tespit edildi. Biz bakırların bir kısmını aldık, diğerleri ise ezilerek hurdaya gitti. Daha önce böyle bir olaya şahit olmadık ve şoktayız. Köyümüze uygun ve layık bir imamı müftü beyden istiyoruz" diye konuştu.

Köy azası Aydın Şen ile köy sakinlerinden Rasim Aksoy da köylerinde böyle bir hırsızlık olayının yaşanması karşısında şoke olduklarını belirtirken, Muhtar Nadir Sezer, olayın yaşanmasının ardından geçen 2 hafta boyunca cuma namazlarını kıldırmak için köylerine komşu köylerden imam getirdiğini söyledi.

45 yaşındaki imam M.T.'nin açığa alındığı ve hakkında müftülük tarafından idari soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön