HABER

"Canwest mutlaka bir televizyon alacak"

Son dönemde ekonomi gündeminin ilk sıralarında yer alan Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, Super FM ve Metro FM'i alarak medyaya hızlı bir giriş yapan Kanadalı Canwest grubunun işi yarım bırakmayacağını ve mutlaka bir televizyon alacağını söyledi.

"Canwest mutlaka bir televizyon alacak"

Kutman, CNN Türk'te yayınlanan Manşet programında Mithat Bereket'in gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Global Yatırım Holding'in üç ana faaliyet konusunun bulunduğunu ifade eden Kutman, bunları sermaye piyasası, enerji ve altyapı (limanlar ve gayrimenkul geliştirme) olarak sıraladı. Medya ile ilgileri konusunda da sadece danışmanlık yaptıklarını vurgulayan Kutman, şöyle konuştu:

"Biz sadece danışmanlık hizmeti veriyoruz. Medya Türkiye'de çok gelişmiş ama karşılığını bulamamış bir sektör. Bence medya şirketlerinin piyasa değeri beş yıl içinde iki katına çıkacak. Türkiye'de toplam reklam pastası milli gelirin yüzde 0.4'ü. Biz bu rakamın 2010'da yüzde 1'e, 2013-2014'de yüzde 1.8-2'ye çıkmasını bekliyoruz. Medya, değerini bulamamış ender sektörlerden biri."

Danışmanlık hizmeti verdikleri Canwest'in de dünyanın en büyük medya gruplarından biri olduğuna işaret eden Kutman, Star ihalesinden neden çekildiklerine ilişkin olarak da, "İhaleden bir gün önce Kanada'daki merkezle yaptıkları konuşmada maksimum fiyat 306 milyon dolar tespit edilmişti. Fiyat da oraya çıkınca dolayısıyla ihaleden çekildiler. 306 milyon 1 dolar bile veremezlerdi" dedi.

Star TV'nin alıcı açısından çok iyi fiyata gittiğine işaret eden Kutman, Star'ın Doğan Grubu'na olan katma değerinin Canwest'ten daha yüksek olduğunu söyledi.

Canwest ile TGRT arasında bir takım görüşmeler olduğu yönündeki iddiaları doğrulayan Kutman, Canwest'in mutlaka bir televizyon alacağını vurguladı. Kutman, "İşi yarı yolda bırakmazlar" diye konuştu.

Kutman, Ofer'le Canwest arasında bir ilişki olup olmadığı sorusuna ise, "Ofer'le Canwest'in hiçbir alakası yok, birbirleri ile tanışmıyorlar" yanıtını verdi.

Galataport ile ilgili sorulara da yanıt veren Kutman, şu anda halka kapalı olan bölgenin kendileri sayesinde halka açılıp modernleşeceğini ifade etti. Kutman, Galataport'un içinde otel, alışveriş, sanat ve kültür merkezleri olacağını dile getirdi.

Kutman, son dönemde Galataport'a karşı yükselen sesleri ise "yabancı sermayenin rahatsız ettiği kitleler" olarak tanımladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler