"Casusluk yapmayalım" anlaşması!

Almanya ve ABD, casusluk yapılmayacağı yönünde karşılıklı bir anlaşma yapma hazırlığında...

"Casusluk yapmayalım" anlaşması!

ABD'nin Almanya'daki yazışmaları ve telefon görüşmelerini izlediği yönündeki iddialardan sonra iki ülkenin casusluk faaliyetlerinde bulunmayacağı yönünde karşılıklı bir anlaşma yapma hazırlığında olduğu belirtildi.

Gizli servislerin koordinasyonundan sorumlu olan Başbakanlık Dairesi Başkanı Roland Pofalla, ABD'nin Almanya'daki dinleme ve izleme faaliyetlerini araştıran Parlamento Kontrol Komitesi'nin (PKGr) toplantısına katıldıktan sonra yaptığı açıklamada, ABD ile Almanya'nın ''anti-casusluk'' anlaşması yapmak istediği, böylelikle iki ülke arasında karşılıklı casusluk yapılmamasının sağlanacağını ifade etti.

Almanya dış istihbarat servisi BND ile ABD'nin ulusal güvenlik ajansı NSA arasında bu konuda ilk görüşmelerin yapıldığını belirten Pofalla, ABD ve İngiltere'nin gizli servislerinin Alman hukukuna ve yasalarına uyacakları yönünde yazılı güvence verdiklerini kaydetti.

Pofalla, böyle bir anlaşmanın batılı gizli servislerin gelecekte yapacakları çalışmalara bir standart getirilmesi için önemli bir fırsat olduğunu belirtti.

PKGr Başkanı Thomas Oppermann da, anlaşmanın gizli servisler başkanları düzeyinde değil, hükümetler düzeyinde yapılması gerektiğini kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
ama türkiyede iki tarafta yapabilir yabancı ajanlar el kaideciler cemaatlar terör örgütleri mafya dingonun ahırı burası
Bu göstermeliktir. Amaç bu tür anlaşmaları yasalaştırmak çeşitli brliklerin gerekililği haline getirip başka ülkelerin ellerini ayaklarını bağlamaktadır. Kendileri yine bildiklerini okurlar bizimkiler de kraldan fazla kralcı olarak direk kanun uygulayıcılığına soyunur.
Almanya kimin casuslugunu yapacak artik, basbakani zaten eski dogu alman vatandasi, almanya basbakanligina aday olmadan önceki isi arastirilsin, iste o zaman abd ile rusya arasindaki ipler kopar.
sen bu küçücük beyninle araştırdında ABD nin almanya başkanının geçmişini araştırmadığınımı düşünüyorsun:) Obama Merkelin bu gece hangi renk iç çamaşırı giyeceğini bile biliyordur emin ol. hatta merkelin babasının kaçamaklarını bile takip etmiştir zamanında. sen ne sanıyorsun dünyayı yöneten süper güç olamk kolaymı. Antartikada kutup ayısının osuruğundan haberleri var biz türbanla, sol sağ meseleleriyle uğraşırken adamlar KGB ile köşe kapmaca oynuyorlardı. hey yavrum heyyyy.
sen bu küçücük beyninle araştırdında ABD nin almanya başkanının geçmişini araştırmadığınımı düşünüyorsun:) Obama Merkelin bu gece hangi renk iç çamaşırı giyeceğini bile biliyordur emin ol. hatta merkelin babasının kaçamaklarını bile takip etmiştir zamanında. sen ne sanıyorsun dünyayı yöneten süper güç olamk kolaymı. Antartikada kutup ayısının osuruğundan haberleri var biz türbanla, sol sağ meseleleriyle uğraşırken adamlar KGB ile köşe kapmaca oynuyorlardı. hey yavrum heyyyy...
Bütün dünyayı bu gizli servisler, ajanlar karıştırıyor zaten.Bana göre hukukun dışına çıktıkları için hepsinin yaptığı devlet terörüdür. Ülkeler arası topyekün bir yasaklama ve hukuk dışı faaliyetlere son verme anlaşması yapılmalı. Bakın o zaman terör, karışıklık fitne fesat nasıl azalıyor. Gizli servis olayı bence topyekün illegal bir yapılanmadır. Anca hukuk sınırları içinde sınırlı olmalıdır.
Diğer Haberler