HABER

Cezayir'in kurucusu da 'reform şart' dedi

Ülkenin bağımsızlığında önemli rol oynayan isimlerden 84 yaşındaki Abdülhamit Mehri, cumhurbaşkanı Buteflika'yı Arap dünyasında yaşanmakta olan değişime hükümeti değiştirerek yanıt vermeye çağırdı.

Cezayir devletinin kurucularından Abdülhamit Mehri, Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika'ya reform çağrısı yaptı.

Koalisyon ortağı Ulusal Kurtuluş Cephesi partisinin eski başkanı Mehri, cumhurbaşkanına gönderdiği açık mektupta, hükümetin, halkın sorunlarına cevap olamadığını ve değiştirilmesi gerektiğini savunuyor.

84 yaşındaki Mehri'ye göre, Cezayir'in Fransa'dan bağımsızlığının 50'inci yılını kutlayacağı gelecek seneden önce, radikal değişikliklere başlamış olması gerekiyor.

Mehri, değişikliğin kısa süre içinde yapılması gerektiğini vurguladı ve "bu sistemin barışçıl yollardan değişimini isteyen sesler çok. Artık daha fazla ertelenemez" diye konuştu.

İktidardaki Ulusal Kurtuluş Cephesi FLN partisinin eski lideri olan Mehri, Cezayir'in bağımsızlık savaşında öncü bir rol üstlenmiş, Fransa'nın 150 yıllık sömürge rejimini sona erdiren Evian Anlaşması için yürütülen müzakerelerde katkı sağlamıştı.

Tunus ve Mısır'daki halk ayaklanmalarından esinlenen muhalefet partileri ve insan hakları grupları bir süredir başkentte demokrasi yanlısı gösteriler düzenliyor.

Toplu gözaltılar Demokratik değişiklikler yapılana dek her Cumartesi günü yürüyüş gerçekleştireceklerini söylüyorlar.

Bu yürüyüşlere çok sayıda polis eşlik ediyor, toplu gözaltılara gidildiği haberleri geliyor.

Cezayir Başbakanı Ahmed Yahya ise daha önce yaptığı bir açıklamada, ülkede 19 yıldan beri uygulanan olağanüstü halin bu ay sonundan önce kaldırılacağını bildirdi.

Ulusal Demokratik Birlik Partisi Genel Sekreteri olan Başbakan Yahya, barınma, istihdam ve idari değişikliklerle ilgili birçok kararın açıklanmasına paralel olarak olağanüstü halin ay sonunda kalkacağını belirtti.

Cezayir'de olağanüstü hal 1992'de ilan edilmişti.

Aşırı dinci grupların şiddet eylemlerinde, 10 yıl boyunca en az 150 bin kişi öldü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön