Cheney, Türkiye'ye geliyor

Cheney, Türkiye'ye geliyor

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, 16 Mart'ta başlayacak Ortadoğu gezisi kapsamında Türkiye'yi de ziyaret edecek. Böylece, son haftalarda çok sayıda üst düzey ABD'li konuk tarafından ziyaret edilen Türkiye, bu defa "Beyaz Sarayın ikinci adamı"nı ağırlayacak. Ankara'da PKK ile mücadele üzerinde duracak Cheney'in askeri önlemlerin dışındaki adımların da atılması beklentisini dile getireceği belirtiliyor.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamaya göre, Dick Cheney'in 16 Mart'ta başlayacak gezisinin son durağını Türkiye oluşturacak. Cheney, gezisi kapsamında sırasıyla Uman, Suudi Arabistan, İsrail, Batı Şeria ve Türkiye'yi ziyaret edecek. Söz konusu ülkeleri "kilit ortaklar" olarak adlandıran Beyaz Saray, Cheney'nin Türkiye'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve üst düzey yetkililer ile iki ülkeyi ingilendiren konuları ele alacağını belirtti.

-BEŞ HAFTADA DÖRDÜNCÜ ÜST DÜZEY ABD'Lİ KONUK
Dick Cheney, Türkiye'nin Şubat ortasında bu yana ağırladığı dördüncü ve en önemli üst düzey ABD'li konuk olacak. Şubat 13'den başlayarak Ankara'yı ABD Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral James Cartwright, Adalet Bakanı Michael Mukasey ve Savunma Bakanı Robert Gates ziyaret etti. Butün bu ziyaretlerde ağırlıklı konuyu PKK ile mücadelede yapılan işbirliğini oluşturdu.

-"İŞBİRLİĞİNE VERİLEN ÖNEMİ YANSITIYOR"

Bu arada, Cheney'in Türkiye ziyaretini değerlendiren ABD Büyükelçiliği Sözcüsü, ziyaretin "İki ülke arasındaki işbirliğinin önemini yansıttığı"nı belirterek "Sayın Cheney bir Ortadoğu turuna çıkacaktı ve Türkiye'nin görmek istediği ülkelerden biri olduğuna karar verdi. Türkiye, Washington'daki karar vericiler için önemli bir ülkedir" dedi.
Dick Cheney'in Ankara'daki görüşmelerde PKK ile mücadele ve iki ülkenin PKK'ya karşı yaptığı işbirliği ağırlıklı konuyu oluştaracak. Bu çerçevede son kara harekatı başta olmak üzere, TSK'nın sınır ötesi operasyonları ele alınacak.
ABD Büyükelçiliği Sözcüsü, PKK'nın PKK'nın iki ülkenin paylaştığı ortak bir kaygı olduğunu belirterek "Bu nedenle ziyaret sırasında PKK' ya karşı yapılan işbirliği gündeme gelecek çünkü çok önemli bir konu" şeklinde konuştu.

-EK ÖNLEM TALEBİ
Başkan Yardımcısı Cheney'in, ABD Savunma Bakanı Gates gibi Ankara'daki görüşmelerinde PKK sorununun çözümü için Türkiye'den askeri önlemlerin yanısıra "başka adımlar" atması talebini dile getirmesi bekleniyor.
Nitekim, ABD Büyükelçiliği Sözcüsü, "Biz hep askeri operasyonların tek başına uzun vadeli bir çözüm getirmeyeceğini, başka adımların da gerektiğini hissettik. Ancak, bu önlemlerin ne olacağına ilişkin karar Türkiye'ye aittir. Türkiye, uzun bir süreden beri bu sorun ile mücadele ediyor, bu nedenle ne yapılacağı konusunda en iyi perspektifine sahiptir" değerlendirmesini yaptı.

ANKA