CHP'de sıcak gelişmeler! Kemal Kılıçdaroğlu yerini Kani Beko'ya veriyor

CHP'de milletvekili listeleri üzerinde gerçekleştirilen çalışmalarda artık kritik aşamaya gelinirken, gözler 600 kişilik milletvekili listesinde kimlerin yer alacağına çevrildi. Listeler bu hafta sonu Parti Meclisi'ne sunulacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İstanbul'dan aday olacağı ve İzmir'deki yerini ise DİSK Genel Başkanı Kani Beko'ya bırakacağı öğrenildi. Öte yandan yeniden aday olan CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'ın da aktif siyasete geri döneceği bildirildi.

CHP'de sıcak gelişmeler! Kemal Kılıçdaroğlu yerini Kani Beko'ya veriyor

CHP, 24 Haziran için yapılan 2 bin 319 aday adayı başvurusunu 20 Mayıs günü gerçekleşecek Parti Meclisi toplantısında netleştirecek. CHP, hem seçim bildirgesini hem de adaylarını 24 Mayıs'ta ATO Congresium'da yapılacak törenle açıklayacak.

15'LER LİSTE BAŞI

CHP'den İYİ Parti'ye katılan ve daha sonra geri dönen 15 Milletvekilinin listelerde ön sıralarda yer alması bekleniyor. Ergenekon davasından yargılanan eski teğmen ve PM üyesi Mehmet Ali Çelebi, KHK ile ihraç edilen Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ve Murat Sevinç ile Prof. Cihangir İslam'ın da listelerde olması bekleniyor. Çocuk Suçları Soruşturma Bürosu’nda görevliyken istifa eden Ankara eski Cumhuriyet Savcısı Bülent Yücetürk de aday adayları arasında bulunuyor. Eğitim-İş'in eski Genel Başkanı Veli Demir ile YARSAV eski Genel Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da öne çıkan isimler arasında.

BAYKAL ANTALYA 1

Sözcü'nün haberine göre, tedavisi süren eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın Antalya birinci sırandan adaylığının kesin olduğu belirtilirken, deneyimli isimlerden Umut Oran da tekrar aday oldu. Oran, genel başkan yardımcılığı görevini yürütmüş daha sonra liste dışı kalmasına karşın parti çalışmalarına ara vermemişti. Oran, Sosyalist Enternasyonel'in Suriye konusunda TSK'nın operasyonuna karşı olumsuz tutum belirlemesi nedeniyle başkan yardımcılığı görevinden istifa etmişti.

ONLAR ADAY DEĞİL

CHP'de İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil ile Dursun Çiçek, İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, Adana Milletvekili Aydın Uslupehlivan, Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, Denizli Milletvekili Melike Basmac, Mersin milletvekilleri Aytuğ Atıcı ve Hüseyin Çamak ise yeniden aday olmadı. Eski genel başkan yardımcısı Erdal Aksünger de adaylık başvurusu yapmadı.

KILIÇDAROĞLU'NUN ELİ RAHAT

Erken seçim nedeniyle önseçim yapamayan CHP'de adaylar merkez yoklaması ile belirlenecek. Milletvekili sayısının 50 kişi artarak 600'e çıkması ve aday olmayan isimler nedeniyle mevcut milletvekillerinin önemli bir kısmının yerini koruması bekleniyor. . Kılıçdaroğlu'nun tek kriterinin liyakat olacağı, Meclis çalışmalarına bakarak karar vereceği, muhalif ayrımı yapmayacağı vurgulanıyor.

Okuyucu Yorumları 10 yorum
ADINI SANINI DUYMADIĞIMIZ BİRİLERİ CHP BAŞINA GELECEK NEDEN ACEP.
MEVZU BAHİS VATAN İSE, GERİSİ TEFERRUATTIR!
baykal zaten rahatsız tedavi görüyor yaşını almış yeter artık birinci sıradan aday yapıyorsunuz yav hak demezmi zaten rahatsız chp ye ne faydası olacak ülke yönetimine talip olan bir parti ye çalışacak genç dinamik beyinleri aday yapın eyer bu güne kadar chp oy veren vatandaş olarak değil 1 sıra sondan 1 ci dahi aday yapın bu defa oy vermeyeceğim.chp ye hizmet edecek dolaysıyla ülke yönetimine katkısı olacak kişileri aday yapın.yapmadığınız zaman ben chp yöneticilerinin ülkeyi yönetmeye talip olmadıkları düşüncesine varacağım.baykal kendiliğinden ben aday değilim derse daha şık olur.
halkçı eceviti arar olduk zoraki oy veriyoruz.
disk genel başkanınin sifatina bi bakın biyiklarina bir bakın kiministin teki chp iste bu
YILLARDIR HERŞEYİ BAHANE EDİP YOK 1 MAYIS YOK NEVRUZ FALAN FİLAN DİYEREK YILLARDIR DEVAMLI AZMIŞCASINA KUDURMUŞCASINA ASKERE POLİSE SALDIRIP AĞZINA POŞU TAKIP ÜLKEDE HUZURU BOZAN TERÖRİST YUVASI DERNEK BİRLİK SENDİKALARI İLE AÇTIKLARI PANKARTLARLA İNSANLIK DIŞI HALLERİNİ İDEOLOJİK KAVRAMLARLA MASKELEYEREK BU ÜLKEYE BEDEL ÖDETMİŞ SORUMLULAR SENDİKA YÖNETİCİLERİ KESİNLİKLE MÜEBBET CEZA YEMELİ.SUÇ BELLİ.DELİLLER KESİN.YANİ BUNA ALIŞMALIMIYDIK NORMAL BİŞEY GİBİ KABULLENMELİMİYDİK ORTALIĞI DEVAMLI TERÖRİZE EDİP YAKIP YIKMAYI MOLOTOF ATMAYI.BUNLAR ER YADA GEÇ HESABA ÇEKİLECEK ÇEKİLMELİ.ADALETTTTTTTT
sezgin tanrıkulu ve aynı düşüncedeki milletvekillerini CHP görmek istemiyoruz
Eylemler TBMM taşınacak. Kani Beko aday.
SUÇLARI DEVLET BİLMİYORMU?BURAYA YORUMU YAZAN KOPYALA YAPIŞTIR YAZAMAZMI DEVLET MERCİLERİNE.HERKEZ HERŞEYİN FARKINDA DEVLET KADEMELERİNDE.SIRAYLA YAVAŞ YAVAŞ...HERKİM SUÇA BULAŞMIŞ NEMALANMIŞ BEDELE SEBEP OLMUŞSA SOL VE SAĞ MEDYA PATRON SİYASİ SİVİL TOPLUM YÖNETİCİLERİ SIRAYLA YAVAŞ YAVAŞ adalete hazırlanınnnnnnnnnnnn
DİSK KONFEDERASYONUNA BAŞKANLIK YAPMIŞ İŞÇİ LİDERİ İŞÇİYİ ÇALIŞANI TEMSİL ETMİYECEKTE HIRSIZLARMI TEMSİL EDECEK BÜTÜN PARTİLER İŞÇİ LİDERLERİNE MUTLAKA YER VERMELİ ÇALIŞAN KESİM HİÇ OLMASA HESAP SORACAK MUHATAP OLACAK KENDİNDEN İNSANLARI PARLEMONTODA GÖRMEKTEN MUTLU OLACAK YORUMCULAR SİYASETEN SALLAMIŞ ARKADAŞ MUTLAKA ÇALIŞAN EMEKLİ ÇİFCİ ESNAF KOTALARI KONMALI YOKSA BİRİLERİ ÇOK ZENGİN BİRİLERİ ÇOK FAKİR BİRİLERİNİN GEMİLERİ YÜZERKEN BİRİLERİNİN TEKNESİ BATMASIN
Diğer Haberler