HABER

CHP işçisiyle anlaşamadı

Ankara -AA- CHP'de yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, ücret zammını da içeren bir dizi maddede anlaşma sağlanamaması nedeniyle uyuşmazlıkla sonuçlandı.

CHP Genel Merkezi'nde çalışan yaklaşık 80 işçi adına, Türk-İş'e bağlı Tez-Koop-İş Sendikası ile yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varılamadı. Görüşmelerde, idari maddelerin büyük bölümü önceki yıllarda olduğu gibi kabul edilirken, ücret artışları, seçim ve kurultay ikramiyeleri, kıdem zammı, harcırah ve yol ücretleri, sosyal yardım paketi, cezanın tayini, iş yeri hekimi istihdamı gibi konularda uzlaşma sağlanamadı.

Sendika, işçi ücretlerinin, sözleşmenin birinci yılında net 200 YTL iyileştirme yapıldıktan sonra yüzde 15 artırılmasını talep etti. Buna karşın parti yönetimi, brüt 120 YTL iyileştirme yapıldıktan sonra yüzde 5 ücret artışı uygulanmasını önerdi. Sendika daha sonra teklifini gözden geçirerek iyileştirme miktarını net 175 YTL'ye, zam oranını da yüzde 5'e çekti.

CHP Genel Merkez idaresi ile Tez-Koop-İş Sendikası arasındaki görüşmelerde, teklifler üzerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle uyuşmazlık tutanağı tutuldu. Tarafların, arabulucu tayininin ardından tekrar bir araya gelmesi bekleniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön