CHP'de kurultay 26-27 Nisan'da

ANKARA (ANKA)- CHP'nin 32'nci Olağan Büyük Kurultayı'nın tarihi belli oldu. CHP Parti Meclisi (PM) toplantısında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile PM'deki muhalif üyeler arasında zaman zaman tartışma yaşandı.

CHP Genel Başkanı Baykal'ın başkanlığında toplanan PM'de, Merkez Yönetim Kurulu'nun 32'nci Olağan Büyük Kurultay'ın 26-27 Nisan tarihleri arasında Atatürk Spor Salonu'nda yapılması önerisi kabul edildi. PM'de kurultaya dönük son çalışmalar da değerlendirildi. Toplantıda, PM'deki muhaliflerle parti yönetimi arasında zaman zaman da tartışma yaşandı. Muhalifler, yargı süreci nedeniyle kurultaya katılamayacak 4 ilin de kurultaya katılabilmelerini sağlamak amacıyla kurultayın ertelenmesini talep etti. Ancak, muhaliflerin bu talebi, kabul edilmedi. Baykal, "Benim hedefim Ocak- Şubat aylarında kurultayı yapmaktı. Önümüzde önemli bir yerel seçim var. Bu illerin de katılmasını beklersek kurultay daha da gecikir. Buda çalışmalarımıza zarar verir" dedi. Muhalifler kurultayda genel başkanlığa aday olabilmek için tüzükte yer alan yüzde 20 imza şartının da kaldırılması için önerge verdi. Ancak, muhaliflerin bu önergesi de yapılan oylamada reddedildi.

Muhalif üyelerden Ali Kemal Kumkumoğlu, Baykal'ın "CHP olarak görevimizi yaptık" sözlerine, "Size öyle geliyor" yanıtını verdi. Kumkumoğlu, Genel Sekreter Önder Sav'ın kongrelere kendi inisiyatifini kullanarak "mesnetsiz" şekilde müdahale ettiğini ileri sürünce Baykal, sert bir dille "Mesnetsiz lafı bana daha önce söylediklerini de düşünürsek sana bir üniforma gibi yakıştı" uyardı. Öte yandan PM 4 yada 5 Nisan günlerinden yeniden toplanarak faaliyet raporunu oylayacak.

-BAYKAL: "AKP KARŞI TAARUZA GEÇTİ"-

Deniz Baykal toplantıda AKP'ye yönelik eleştirilerini sürdürdü. Baykal, AKP hakkında açılan kapatma davasının ardından gündeme gelen Anayasa değişikliğine ilişkin, "Sistemle çatışıyor. İçinde bulunduğu suçluluk duygularıyla karşı taarruza geçti" dedi.