HABER

CHP’den “sigara” yasağını esneten teklif

CHP'li Hacaloğlu verdiği kanun teklifinde 2015 yılı sonuna kadar özel ve tüzel kişilere ait yerlerde “içeride sigara içilebilir” levhası asılarak sigara içilebilmesi öngörüldü.

CHP İstanbul Milletvekili Algan Hacaloğlu verdiği kanun teklifinde 2015 yılı sonuna kadar özel ve tüzel kişilere ait kahvehane, kıraathane, birahane, lokal ve benzeri işletmelerde “içeride sigara içilebilir” levhası asılarak ve yeterli havalandırma sağlanarak sigara içilebilmesi öngörüldü. Hacaloğlu, "İflasların diz boyu olduğu bir dönemde ekonominin bu kesimine bir destek vermenin gerçekçi olduğunu düşünüyoruz. Zaten bugün kağıtta olan ama fiilen uygulanmayan bir yasa hükmü söz konusu. 2015 yılı sonuna kadar bunlara kredi desteği de verilerek, işletmeyi modernize etme imkanı verilmeli.”dedi.

Hacaloğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, bir grup CHP milletvekilinin imzasıyla Meclis Başkanlığı’na sunduğu sigara yasağına ilişkin kanun teklifi hakkında bilgi verdi. Kapalı alanlarda sigara içme yasağı getiren kanunun özünde doğru bir yasa olduğunu ancak sonuçları ve gerekli incelemeler yapılmadan çıkarıldığını kaydeden Hacaloğlu, sigaranın sağlığa zararı konusunda tereddütü bulunmadığını, ailesinin ve kendisinin de sigara içmediğini söyledi. Türkiye’de 500 bin civarında kahvehane ve kıraathane olduğunu söyleyen

Hacaloğlu, bu mekanların 1.5 milyon insanın ekmek teknesi olduğunu ve her gün 10 milyon kişiye hizmet verildiğini kaydetti. Sigara yasağı konusunda uyum dönemine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Hacaloğlu, Meclis Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinin 2015 yılı sonuna kadar kahvehane ve kıraathanelerde “içeride sigara içilebilir” levhası asılarak ve gerekli havalandırmanın sağlanması kaydıyla sigara içilebilmesini öngördüğünü bildirdi.

-“TEKLİF MYK’DA ONAYLANDI”-

Kanun teklifinin CHP MYK’sında görüşüldüğünü ve onay gördüğünü belirten Hacaloğlu, şöyle konuştu:

“İflasların diz boyu olduğu bir dönemde ekonominin bu kesimine bir destek vermenin gerçekçi olduğunu düşünüyoruz. Zaten bugün kağıtta olan ama fiilen uygulanmayan bir yasa hükmü söz konusu. 2015 yılı sonuna kadar bunlara kredi desteği de verilerek, işletmeyi modernize etme imkanı verilmeli. Bu yasa teklifini sağlığa duyarsızlığımız nedeniyle vermiyoruz, sigaraya karşı mücadelenin kesintiye uğraması amacıyla vermiyoruz”

-TEKLİF NE GETİRİYOR?-

Teklife göre ise yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, cezaevlerinde, şehirlerararası veya uluslararası güzergahlarda yolcu taşıyan denizyolu araçlarının güvertelerinde, kafeterya, pastahane, lokanta gibi yeme içme yerlerinde, açık havada yapılan her türlü spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı yerlerde, tütün mamulleri kullanmaya mahsus kapalı alanlar oluşturulabilecek. Bu alanlara 18 yaşından küçükler giremeyecek. Otelcilik hizmeti verilen işletmelerde, tünün ürünleri tüketen müşterilerin konaklamasına tahsis edilmiş odalar oluşturulabilecek. 2015 yılı sonuna kadar geçerli olmak üzere, kahvehane, kıraathane, birahane, lokal gibi işletmelerde, mekan girişlerinde dışardan kolayca görülebilecek şekilde "içeride sigara içilebilir" levhası asılması ve yeterince havalandırma baca ve menfezleri sağlanması kaydıyla, tütün ürünleri tüketilebilecek. (ANKA)

Geri Dön