HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

CHP’li Koç’tan şeffaflık paketi yorumu: İyi hoş da 4 bakan ne olacak

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde toplandı.

CHP’li Koç’tan şeffaflık paketi yorumu: İyi hoş da 4 bakan ne olacak

CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, Koç, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı kamuda şeffaflık paketiyle ilgili, "İyi hoş da şu dört bakan ne olacak. Şeffaflıktan bahsede bak, şu dört bakan ne olacak? Şu kol saati ne olacak? Şu rüşvet, yolsuzluk, hırsızlık iddiaları ne olacak? Hangi şeffaflık bu?" dedi.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde toplandı. Toplantı devam ederken basına açıklamalarda bulunan Koç, Charlie Hebdo'nun bugün çıkan sayısından bir seçkiye yer veren Cumhuriyet Gazetesi matbaasına gece yarısı baskınına tepki gösterdi. Koç, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Utku Çakırözer'i telefonla arayarak, geçmiş olsun dileklerini ilettiğini ifade etti.

Koç, hükümeti eleştirdiği açıklamasında, AK Parti'nin sandıktan aldığı destekle iktidara geldiğini ancak, kendisini oraya getiren tüm demokratik hak ve özgürleri kapatarak, kelepçeleyerek, yok ederek iktidarda kalmanın mücadelesini verdiğini söyledi.

-"MİLLET SANKİ EGEMENLİĞİNİ TEK KİŞİYE VERMİŞ"-

İktidarın, kendisine muhalefet olan herkesi susturmak için her şeyi yapar hale geldiğini savunan Koç, Anayasa'da milletin egemenliğini yasama, yürütme ve yargı eliyle kullandığının yazıldığını belirtti. Bugün, yasama tek bir kişinin iki dudağının arasına bakar hale dönüştüğünü, yürütmenin şeklen var olduğunu, yargının da iktidarın sopası haline dönüştürüldüğünü ifade eden Koç, "Millet sanki egemenliğini bu üç kuvvet eliyle kullanmıyor da egemenliğini tek kişiye vermiş ve bu tek kişi hoyratlığıyla, yeteneksizliğiyle, beceriksizliğiyle, arzu ve son dönemde üzerine sinen korkularıyla sisteme hakim olmaya çalışıyor" dedi.

-"BU MİLLET ARTIK EL ETEK ÖPEN DEKANLAR GÖRÜYOR"-

Halkın haber alma hakkının devletleştirildiğini, iktidara bağlandığını belirten Koç, algı operasyonlarıyla her türlü hukuksuzluğun haklı gösterilmeye çalışıldığını kaydetti. Üniversitelerin de sindirildiğini, susturulduğunu ifade eden Koç, "Bakarsanız ülkenin hiçbir sorunu hakkında hiçbir fikirleri yok. Konya'da 15 yaşındaki bir çocuğun gündeme dönük tespitlerini yapabildiği bir ülkede, el etek öpen dekanlar görüyor ülkede bu millet" diye konuştu.

-"DEVLET TÖRENLERİNİN SİRKE DÖNDÜ"-

Resmi devlet törenlerinin artık "gösteri sirklerine" dönüştürülmüş durumda olduğunu belirten Koç, "Sahneleri izlediniz. Burada bir hareket yok, evet sirke dönüştürülmüş. Bu tablonun sağlıklı bir demokraside sürdürülebilir bir yanı kalmamıştır" dedi.

Türkiye'nin bugün yönetilemediğini savunan Koç, Türkiye'nin güneyinde bir Peşaver yarattıklarını ifade ederek, "O coğrafyayı bütün özellikleriyle getirdiniz, dünyanın ve Türkiye'nin başına bela edecek şekilde Güneydoğu'nun hemen ötesine, sınırlarımızın hemen ötesine konuşlandırdınız" değerlendirmesinde bulundu. Koç, Türkiye'nin uçuruma götürüldüğü konusunda daha önce de uyarıda bulunduğunu anımsatırken, sınır güvenliğinin kevgire çevrildiğin, çok sayıda Türk ve Kürt gençlerinin radikal terör örgütlerinin kucağına atıldığını kaydetti.

-"SİRKTE CAMBAZ BİLE OLAMAZSINIZ SİZ"-

Koç, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Paris'teki Charlie Hebdo yürüyüşüne katılmasına atıfta bulunarak, şöyle devam etti:

"Ondan sonra istersen Kaçak Sarayında sirk kur istersen Paris sokaklarında ön sıraya gelmek için etrafı yararak yürüyüşe kalk, yani dostlar alışverişte görsün misali... Yapmacık tebessümlerle kortejin önünde poz vermeye çalış, bu belalarda temel sorumluluk sizin.Siyasi vebali sizin üzerinizde. Dünya lideri, Ortadoğu fatihi falan bırak, sirkte cambaz bile olamazsınız siz."

-"HER OLAYA YAYIN YASAĞI GETİRİLEN BİR ÜLKENİN BAŞBAKANI OLARAK YÜRÜDÜN"-

Davutoğlu'na seslenen Koç, "Sen Paris'te medya özgürlüğünü savunan bir anlayışla yürüyorsun, arkanda da ülkenin karnesi var. Sadece 2014'te 217 gazeteci darp edildi, 900'e yakın gazeteci işten talimatla attırıldı, 83 gazeteci de istifa ettirildi. Sen basın özgürlüğü için kortejin önünde tebessümle yürüyorsun, her olaya 'toplum öğrenmesin' diye yayın yasağı getirilen bir ülkenin başbakanı olarak yürüyorsun sen orada" diye konuştu.

-"ŞEFFAFLIK MELEKLERİ"-

Koç, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı, kamuda şeffaflık paketiyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Koç, "İyi hoş da şu dört bakan ne olacak. Şeffaflıktan bahsede bak, şu dört bakan ne olacak? Şu kol saati ne olacak? Şu rüşvet, yolsuzluk, hırsızlık iddiaları ne olacak? Hangi şeffaflık bu? Her şeyin üstünü örtüyorsun. Her şeyin üstünü kapatıyorsun. Hani, bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu. Saatlerce anlatıyor. Siyaset biraz da samimiyet gerektirir. Bu kadroda bunun da noksanlığı ciddi bir şekilde ortada yer alıyor" dedi.

Koç, CHP Grup Başkanvekillerinin söz konusu yasa teklifiyle ilgili görüşlerini açıklayacaklarını ifade ederken, "Bugüne kadar ne haltlar yaptıklarını bir kere hatırlatma fırsatı doğacak bu şeffaflık meleklerine" diye konuştu.

(ANKA)

En Çok Aranan Haberler