HABER

Çin'de yeni başlayan Langya virüsü nedir, öldürücü mü? Langya virüsü belirtileri neler?

Koronavirüs pandemisinin ortaya çıktığı ülke olan Çin’den tüm dünyayı korkutan yeni bir açıklama geldi. Covid-19'un doğduğu yer olan Çin’de ortaya çıkan Langya virüsünün belirtileri ve öldürücü olup olmadığı merak ediliyor. Peki Langya virüsü nedir, öldürücü mü? Langya virüsü belirtileri neler? İşte ayrıntılar...

Çin'de yeni başlayan Langya virüsü nedir, öldürücü mü? Langya virüsü belirtileri neler?

Çin’de son olarak 35 kişide ortaya çıkan Langya virüsü merak konusu oldu. Ülkenin doğusunda yer alan Henan ve Shandong eyaletlerinde görülen virüsün belirtileri ve nasıl bir virüs olduğu merak ediliyor. Peki Langya virüsü nedir?

LANGYA VİRÜSÜ NEDİR?

Langya henipavirus (LayV) ismiyle bilinen Langya virüsü, 2018 senesinde Çin'de tespit edilmiştir. Ancak söz konusu virüs resmi olarak tanınmamıştır. Hakkında yapılan en son çalışma, virüsün insanlarda ilk defa 2019 yılında tespit edildiğini ve en son vakaların bu sene olduğunu ortaya koymuştur.

Ayrıca hayvanlar üzerinde yapılan test incelemelerinde, 262 farenin dörtte birinde LayV viral RNA'sına rastlanılmıştır. Edinilen sonuçlara göre uzmanlar, virüsün sivri fareler ve başka hayvanlardan bulaştığına inanmakta.

LANGYA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELER?

-Yüksek ateş
-Mide bulantısı
-Kas ağrısı
-Yorgunluk
-Halsizlik
-Öksürük
-İştah kaybı

Langya hastalarının yaşadığı en yaygın semptomun ateş olduğu ve enfekte olan herkesin ateşi olduğu ifade edilmekte. Bu belirtiyi yorgunluk (yüzde 54), öksürük (yüzde 50), iştahsızlık (yüzde 50), kas ağrıları (yüzde 46) ve mide bulantısı (yüzde 38) ile izlemiş oldu. Ayrıca hastaların yaklaşık yüzde 35'i karaciğer sorunları yaşarken, yüzde 8'i böbrek fonksiyonlarında bir düşüş yaşadı.

LANGYA VİRÜSÜ ÖLDÜRÜR MÜ?

Langya virüsü bulaşan hastalar arasında şu an için bir ölen bulunmuyor. Uzmanlar virüsün ölümcül olmadığını ve endişe edilmemesi gerektiğini belirtiyor. Ancak Langya, genellikle yarasaların sahip olduğu ölümcül bir patojen olan Nipah virüsü ile aynı aileden olan bir virüs olarak biliniyor.

Langya da damlacık aracılığıyla insandan insana bulaşabiliyor. Fakat virüsün insandan insana nasıl bulaştığı net olarak bilinmediğinden, araştırmalar hala sürüyor.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler