HABER

Çin'de maden faciası: En az 4 ölü

Çin'in Henan vilayetindeki madende, bir depremin ardnıdan meydana gelen kaya patlaması sonucu en az dört madenci öldü. 50 madenciden ise haber alınamıyor.

Çinli yetkililer, ülkedeki bir kömür madeninde "kaya patlaması" sonucu onlarca madencinin göçük altında kaldığını açıkladı.

Perşembe günü geç saatlerde Henan vilayetinin Sanmenxia kentinde meydana gelen olayda dört madencinin öldüğü ve 50 madenciden ise haber alınamadığı bildiriliyor.

Devlet medyası, kayalar üzerinde biriken basıncın aniden serbest bırakılması sonucu yaşanan kaya patlamasının bir depremden kısa süre sonra meydana geldiğini duyurdu.

Çin'de her yıl maden kazaları nedeniyle yüzlerce madenci ölüyor.

Ülkedeki maden endüstrisi, dünyanın en tehlikeli endüstrisi olarak görülüyor. Çin'deki madenlerde gerekli güvenlik önlemlerinin tam olarak alınmaması eleştiri konusu oluyor.

Bu hafta başında Hunan vilayetindeki bir madende gaz patlaması sonucu 29 kişi ölmüştü.

Ancak yetkililer, ülkenin madencilik güvenliği konusundaki karnesini geliştirdiğini ve denetimlerini sıkılaştırarak birçok yasa dışı madeni kapattıklarını söylüyor.

Sanmenxia'daki madeni işleten devlete ait olan Yima Kömürcülük Grubu adlı madencilik şirketi, AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, kayıp madencilere ulaşmak için yoğun arama kurtarma faaliyetleri yürüttüklerini söyledi.

Madendeki yetkililer, patlama sırasında madende en az 75 madencinin bulunduğunu söylüyor.

Bu madencilerden 14'ünün kurtarıldığını ve dördünün öldüğünün ise kesinleştirildiği belirtiliyor.

Geri Dön