Çocuğu dudaklarından öpmek 'fazla seksüel'

Uzmanlara göre, çocuğunuzu dudaklarından öpmek ‘fazla seksüel’

Çocuğu dudaklarından öpmek 'fazla seksüel'

Anne babalar ebeveyn oldukları zaman uzman tavsiyeleri, uzman uyarıları ya da dost tavsiyeleri duymaya başlarlar. Bunlardan bazıları tuhaf, bazıları yanlış gelebilir. Bazıları da doğrudur. Örneğin, meme karışıklığını önlemek için bebeklere emzik ve biberon vermemek çoğunlukla dost tavsiyesidir. Bunun doğru mu yanlış mı olduğu bilinmezken ortada bir yığın tavsiye ve uyarı döner durur.

Çocuğunuzu dudaklarından öpmek işte bu başlıklardan birisidir. Amerikan Çocuk Psikoloğu Dr. Charlotte Reznick, çocuğu dudaklarından öpmek uyarıcı olabilir uyarısında bulundu. Reznick, çocuklar anne ve babanın arasındaki romantik bir öpüşmeyi ilişkilendirebilir ve yanlış anlaşılmalara yol açabilir diye konuştu. Psikolog Reznick, dudaklar erojen bölgedir diye de not düşüyor.

Reznick’e göre, “Dudaklarından öpücük uyarıcı olabilir… Fazlasıyla akıl karıştırıcıdır. Anne ve baba öpüştüğünde bunun anlamı nedir ve neden küçük kız ya da oğullarına da aynı şeyi yaparlar? Çocuklarınızı dudaklarından öpmekten ne zaman vazgeçmeniz gerektiğini söylemek zorunda olsam, şimdi derdim.”

Ancak Sydney merkezli bir klinik psikoloğu Heather Irvine-Rundle, çocuğu dudaktan öpmenin cinsel bir eylem olmadığını bu iddiaların ''çirkin'' olduğunu belirtti.

Bir anne ve yazar olan Sabrina Rogers-Anderson bu iddiaya şöyle karşılık veriyor: “Durumu açıkça ortaya koyalım: İki yaşındaki oğlum sulu bir öpücük için yüzüme eğildiğinde, onun melek yüzünü itip, uygunsuz davrandığını mı söylemeliyim? Bunu kızıma eteğinin fazla kısa olduğunu ya da hafif meşrep Rihanna’nın şarkılarını artık dinlememesini istediğimi söylemem mi takip edecek?”

Dr, Paul Hokemeyer, Yahoo Parenting’e yaptığı açıklamada, “Ebeveynlerin çocukları ile arasında sınır oluşturması ve bunları muhafaza etmesi elbette önemli, ama sevgiyi ifade açısından bu normal şartlarda oldukça doğal.”

**Çocukları dudaklarından öpmek akıllarını karıştırmaz!

**

Farklı kültürlerde, sadece ebeveynler çocuklarını dudaklarından öpmez, bunu arkadaşlar da yapar. Dr. Psych Mom olarak bilinen Samantha Rodman, “Bir çocuğun ebeveynleri ile yaşadığı pozitif fiziksel deneyimler, onların fiziksel sevgi verip alırken rahat davranmalarının temelini oluşturur ve bu da ilişkilerinde fiziksel aşk hakkında bilinçaltlarında olumlu duygular depolamalarına sebep olur” diyor.

Dudaklarından öpmek çocuklarınızın aklını karıştırmaz mı? Hayır! Klinik psikolog ve dört çocuk annesi olan Sally-Anne McCormack göre, “ Küçük bir çocuğun dudaklarından öpmek onun aklını hiçbir şekilde karıştırmaz. Bu emzirmenin kafa karıştırıcı olduğunu iddia etmekten faksızdır. Bazı insanların konuyla ilgili sorunları olabilir ama durum bir bebeğe sırt masajı yapmaktan daha seksi değildir.”

Diğer yandan, bazı ebeveynler çocuklarının dudaklarını öpmekten büyüdüklerinde de vazgeçmeyebilirler. “Çocuğunuz kendiliğinden buna bir son vermenizi söyleyebilir çünkü diğer insanların bunu yapmadığını fark edecektir” diyor McCormack.

Sevgi, çocuklar için çok önemlidir ve bir bebeği dudaklarından öpmek oldukça basit, sevimli ve masum bir sevgi ifadesidir. Modern toplumda her şey sıklıkla cinselleştirilir. Duygusal yakınlık, birisine onu sevdiğinizi göstermenin fiziksel yoludur, bir çeşit ürpertici, uygunsuz eylem değil.

Hollywood yıldızı Harry Connick'in sekiz yaşındaki kızının dudaklarını öpmesi ateşli bir tartışmaya yol açtı. Bir grup bunun dünyanın en masum eylemi olduğunu savunurken, bir grup ise bunun rahatsızlık verici olduğu görüşünde.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler