HABER

Çocuklar sağlıklı gelecek için TBMM'ye yürüdü

ANKARA (İHA) - Ankara'da çocuklar, 'Sağlıklı gelecek', 'maddeye değil sevgiye bağlı' bir gelecek için TBMM'ye yürüyerek, büyüklere ders verdi.

TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve bazı milletvekilleri öğrencilerle birlikte "Sağlıklı gelecek, maddeye değil, sevgiye bağlı" kampanyasına destek için Milli Egemenlik Parkı'ndan Meclis'e kadar yürüdü. Ankara'nın birçok semtinden gelen öğrenciler, öğretmenleriyle birlikte Milli Egemenlik Parkı'nda toplandı. Burada Altındağ Belediyesi'nin dağıttığı "Sağlıklı gençlik sevgiyle gelecek" yazılı yağmurluk giyen öğrenciler, "sigaraya hayır", "Şiddete hayır" diye bağırdı.

Öğrencilerin ellerinde, "Temiz okul, temiz toplum", "Okullarda şiddete hayır", "Baba beni sigara dumanından koru", "Okullarda zararlı maddelere hayır", "Pasif içici olmak istemiyorum", "Bizi sevgiyle büyütün", "Uyuşuk değil, uyanık gelecek" yazılı pankart taşıdıkları görüldü. Parka gelişinde öğrencilerin sevgi gösterileriyle karşılaşan Çelik, çocuklarla "çak" yaptı. Çelik, gazetecilerin, "Sigara içiyor musunuz?" sorusuna, "Hayır içmiyorum" karşılığını verdi. Soru soran gazeteciye ve kameramanlara, "Siz içiyor musunuz?" diye soran Çelik, "İçiyorum" cevabını alınca, "Sigaraya hayır" karşılığını verdi.

Öğrenciler Milli Egemenlik Parkı'nda halk oyunları gösterisi sundu. Başkan Vekili Pakdil, Bakan Çelik, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkan Vekili AKP Kocaeli Milletvekili Nevzat Doğan, AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, AKP Erzurum Milletvekili Mustafa Nuri Akbulut, AKP Uşak Milletvekili Alim Tunç, TBMM Genel Sekreteri Rauf Bozkurt, Ankara Milli Eğitim Müdürü Murat Bey Balta ve Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ile öğrenciler, yürüyüş sırasında, "Hayatını ona teslim etme", "Sağlıklı gelecek, sevgiyle gelecek", "Maddeye değil, sevgiye bağlan" pankartları taşıdı.

Bakan Hüseyin Çelik, tören salonunda yaptığı konuşmada, kampanyaya destek veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve TBMM'ye teşekkür etti. TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil ise "Yarının sağlıklı Türkiye'si için öğrencileri bu tehlikeden korumak zorundayız" dedi. Türkiye'de yaklaşık 200 bin madde bağımlısı bulunduğu ve bunun tehlikesine dikkati çeken Pakdil, bir kişinin yanında sigara içmenin, o kişinin insan haklarını ihlal etmek anlamına geleceğini ifade etti. Öğrenciler adına konuşan Yasemin Karakaya İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi Dilara Zegerek de çocukların sigara, alkol gibi maddelere kolayca ulaşmasının engellenmesini istedi, zararlı maddeler ile mücadelede herkesi iş birliğine çağırdı.

Törene gecikmeli olarak katılan sanatçı Keremcem de çocukların yoğun sevgi gösterileriyle karşılandı. Bağımlılık yapan maddeleri kullanma yaşının çok düştüğünü anlatan Keremcem, "Bunu kınamak, bu maddeleri kullananlara karşı olduğumuzu belirtmek için geldim" diye konuştu. Keremcem, çocuklara, "Hepinizden rica ediyorum, bu maddeden uzak durun" diye seslendi. Keremcem, daha sonra çocuklarla birlikte bir şarkıı söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön