HABER

Çocuklar şekerden uzak tutulmamalı

Uzmanlar, çocukların şeker ve benzeri maddeleri tüketmelerinin, diş sağlığı açısından bir problem teşkil etmeyeceğini, bu maddelerin özellikle çocuklar tarafından tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

Çocuklar şekerden uzak tutulmamalı

Konu ile ilgili bilgi veren Diş Hekimi Ekrem Doğruöz, çocukların şeker ve benzeri maddeleri tüketmelerinin kısıtlanmaması gerektiğini söyledi. Doğruöz, "Çocuklara şeker genellikle yasaklanır. Aslında yasaklamaması gerekir. Şekeri yedikten sonra, bir elma ya da bir bardak su, çocuğun ağzında oluşan bakterileri giderir. Birçok yiyecekte şeker vardır. Örneğin pasta, diş etinin arasına girdiği zaman tek halkalı şeker haline dönüşür. Şekeri veya ekmeği kısıtlayarak, çocuğun alacağı enerjiden onu mahrum etmiş oluruz.

Çocuk bizce bunları yemeli. Bir elma yada armut verilerek, çocuğun dişlerini temizlemesini sağlamak mümkündür. Daha sonra ağzını suyla çalkalaması veya küçük bir fırça ile dişlerini fırçalaması yeterli olur. Kısacası çocukların tatlı yiyeceklerden yemesini kısıtlamamak gerekir. Diş çürümeleri mikrobiktir. Asit yapan bakterilerin yol açtığı bir rahatsızlıktır. Burada önemli olan nokta, bu bakterilerden elma, armut gibi doğal besin maddeleri ile kurtulmaktır" şeklinde konuştu.

SİNOP (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön