HABER

Çocuklarda göz problemleri

Okul çağı çocuklarında yüzde 25 oranında görme ile ilgili sorunlar bulunuyor. Bu çağdaki çocukların başta hipermetropi, miopi ve astigmatizma gibi refraktif bozukluklar ile birlikte şaşılık, göz tembelliği ve alerjik durumlar sıklıkla görülüyor.

Çocuklarda göz problemleri

Baykent Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Semra Hoca yaptığı açıklamada, çocukların detaylı göz ve refraksyon (gözlük) muayenesinin bir yaşında yapılması gerektiğini belirterek, "Eğer ailede şaşılık ve diğer refraktif bozukluklar varsa o zaman bu detaylı muayene çocuk üç aylık iken yapılmalıdır" dedi.

Bu dönem refraksyon sorunları olan çocukların okuldaki başarı oranlarının daha düşük olduğunu ifade eden Opr. Dr. Hoca, ayrıca ortama uyum sağlama sorunları ve interaktif oyunlardan, derslerden zevk almama ve içe kapanmanın söz konusu olduğunu bildirdi.

Opr. Dr. Semra Hoca, ailelerin ve öğretmenlerin dikkat etmesini gerektiren durumları ise şöyle sıraladı:

"TV yakın izleme veya çok eğilerek (yakından) okuma. Okurken sıra atlama. Okurken devamlı parmak ile sırayı takip etme. Şaşılık. Başı yan yatırarak okumak veya TV seyretmek. Sıklıkla göz kaşımak. Işığa karşı hassasiyet. Gözlerde yaşarma. Okurken bir gözü kapamak. Yakın görmeyi (okumak, çizmek, boyamak) ve uzak görmeyi (spor) gerektiren aktivitelere karşı ilgisizlik. Baş ve göz ağrısı şikayetleri. Düşük başarı oranı."

Bir veya daha fazla bulgu varsa çocuğu en kısa zamanda bir göz hekimine götürmek gerektiğini kaydeden Opr. Dr. Hoca, "Bazı durumlar basit olup hafif bir gözlük ve düzenli takiplerle kontrol altına alınabilir. Diğer yandan çok ciddi durumlarla da karşılaşılabilir. Erken teşhis ve tedavi bu durumlarda çok önemlidir" diye konuştu.

İSTANBUL (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler