"Çocukların uyku alışkanlığı okullar açılmadan düzene sokulmalı"

Tüm Uyku Tıbbı ve Teknologları Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Fidan: - "Çocukların sömestr tatilinde edindiği geç kalkma alışkanlığını okullar başlamadan önce tekrar düzene sokmak başarıyı etkileyen sağlıklı uyku için son derece önemlidir"

ESKİŞEHİR (AA) - Tüm Uyku Tıbbı ve Teknologları Derneği (TUTDER) Genel Başkanı Doç. Dr. Vural Fidan, çocukların sömestr tatilinde edindiği geç kalkma alışkanlığını okullar başlamadan önce tekrar düzene sokmanın, başarıyı etkileyen sağlıklı uyku için son derece önemli olduğunu bildirdi.

Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzman doktoru da olan Fidan, yazılı açıklamasında, öğrencilerin yarıyıl tatilinde uyku düzenlerinin değiştiğini belirtti.

Okulların 5 Şubat Pazartesi günü açılacağını, ailelerle öğrencilerin yeniden bir telaş maratonuna başlayacağını anımsatan Fidan, şunları ifade etti:

"Çocukların sömestr tatilinde edindiği geç kalkma alışkanlığını okullar başlamadan önce tekrar düzene sokmak başarıyı etkileyen sağlıklı uyku için son derece önemlidir. Geç yatıp, erken kalkmayla kısalan uyku süresi çocuklarda olumsuz etki yaratır. Öğrenme becerisi azalan çocuklarda ek psikiyatrik problemler ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca büyüme hormonu salgısının arttığı akşam saatlerinde sağlıklı büyüme için güzel bir uyku şarttır. Bu düzeni sağlamak için yatma ve kalkma saatini bir rutine oturtmaya çalışmak ve bundan ödün vermemek gerekir. Uyku sürecini hızlandırmak ve rahatlatmak için çocuklara yatmadan önce ılık bir duş yaptırmak, loş bir ortamda kitap okumak yardımcı olabilir."

Fidan, uyumadan önce uyarıcı etkiye sahip konuları içeren televizyon programları, korku kitapları, bilgisayar oyunları gibi etkenlerden de çocukların uzak tutulması gerektiğini belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler