KADIN

Çok geç fark ediliyor! Belirtilere dikkat...

Birçok kadın hastalığı bulunuyor. Bu hastalıklar arasında yer alan yumurtalık kanseri ciddi sağlık sorunları yaratıyor. Yumurtalık kanserinin tehlikesinden korunmak için görülen belirtilere karşı bilinçli olmak ve düzenli olarak doktor muayenesine gitmek gerekiyor. Uzmanlar yumurtalık kanseri belirtileri hakkında bilgilendirmelerde bulunuyor.

Çok geç fark ediliyor! Belirtilere dikkat...

Her geçen gün kanser vakalarında artış görülüyor. Önemli kanser türleri arasında bulunan yumurtalık kanserinde belirtilere dikkat etmek ve görülen belirti varsa mutlaka tedavi olmak gerekiyor. Erken teşhis her kanser türünde olduğu gibi yumurtalık kanserinde de önem taşıyor. Yumurtalık kanseri belirtileri erken dönemde fark edilmiyor. Bu sebeple rutin kontrollerin atlanmaması gerekiyor. Kadın Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Dişli Gürler yumurtalık kanseri hakkında bilgi verdi.

BU BELİRTİLER VARSA DİKKAT

b5

Dr. Gürler, bunun yanı sıra, “Hazımsızlık, sindirim sistemi problemleri, idrar yapmayla ilgili şikayetler, karında şişlik, ele gelen kitle, bazen regl düzensizlikleri” gibi belirtilere dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

YUMURTALIKLAR HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

b2

Dr. Ayşe Dişli Gürler, yumurtalıkların, doğurganlık çağındaki kadınların hormonlarını salgılamakla ve sağlıklı bir kadın olmasını sağlamakla görevli organlar olduğuna değinerek, “Yumurtalıklar dediğimizde 2 tarz hücreyi anlamalıyız. Epitelyum ve embriyonik döneme ait hücreler. Bu hücreler kontrolsüz çoğaldıklarında yumurtalık kanserine neden olduklarını görüyoruz ve kansere neden olduklarında da bu hayati bir önem taşıdığı için erken tanısını ve erken tedavisi çok önemli hale geliyor” dedi.

BELİRTİLERİ GEÇ FARK EDİLİYOR

Yumurtalık kanserinin, diğer jinekolojik kanserlerin aksine erken dönemde belirti vermediğine ve bu açıdan risk taşıdığına dikkat çeken Dr. Gürler, “Yumurtalık kanserini daha çok menopoz sonrası yaşlarda görüyoruz. Bu yaşlarda gördüğümüz kanserler daha çok epitelyum hücrelerinden oluşuyor. Ancak regl dönemi başlamamış genç kızlarda da bu görülebilir. Onlarda da gördüğümüz kanser oranı daha çok yüzde 60 oranında embriyonik hücrelerden gelişmekte” diye konuştu.

GENETİK FAKTÖRLER VE DOĞUM YAPMAMAK RİSKLERİ ARTTIRIYOR

b6

Dr. Gürler, ailesel kanserler, bir takım meme kanserleri, yine yumurtalık ve rahim kanserleri görülen ailelerdeki kadınların risk grubunda yer aldığını belirterek, “Hiç doğum yapmayan hastalarda risk artmakta. Bununla beraber hormonal ve çevresel faktörlerde çok önemli ve yine bazı genlerdeki değişikliklerin de yumurtalık kanseriyle beraber görüldüğü son dönemlerde biliniyor” dedi.

YUMURTALIK KANSERİ BELİRTİLERİ UYARIYOR

b4

Yumurtalık kanserinin çok az belirti verdiğinin altını çizen Dr. Gürler, “Yine de vücutta yaşanabilecek birtakım değişiklikler var. Bunlar da hazımsızlık, sindirim sistemi problemleri, yine idrar yaparken olan problemler olabilir, karında şişlik olabilir, ele gelen kitle olabilir, bazen regl düzensizlikleri olabilir. Yine bazı tümörlerde görülen seste kalınlaşma, erkek tipi saç dökülmesi ve ya vücutta aşırı tüylenme ve kıllanma gibi belirtiler hastalarımızı ciddi anlamda muayene için uyarmaktadır. Bu şikayetlerle başvuran hastalarda da yapılan ileri tetkik ve tanı yöntemleri ile eğer yumurtalık kanseri varsa tanı koymaktayız” diye konuştu.

JİNEKOLOJİK MUAYENELER TANI KONULMASINDA ÖNEM TAŞIYOR

b7

Dr. Gürler, yumurtalık kanserinin, çok geç bulgu vermesi nedeniyle tedirgin edici olduğunu dile getirerek, “Bu yüzden rutin, yıllık jinekolojik muayeneler yumurtalık kanserinin tanısında çok önem taşıyor. Muayeneler sırasında ele gelen kitle, yine yumurtalıklarda kist ya da kitle benzeri yapılar görmemiz, karında serbest sıvı görmemiz gibi bulgular bizi daha ileri tetkikler yapmak konusunda uyarıyor. Daha ileri tetkikler noktasında da doppler ultrasonografi ile kistin kanlanmasını ve kalınlığını ölçmekteyiz. Bununla beraber kist kitleleri içerisinde yumuşak dokular olup olmadığına önem veriyoruz. Yine karındaki serbest sıvının miktarı bizim için bu noktada önemli” ifadelerini kullandı.

HER EVREDE CERRAHİ TEDAVİ UYGULANIYOR

Yumurtalık kanserinin tanısı ve tedavisinde rutin kontrollerin büyük önem taşıdığını vurgulayan Dr. Gürler, hangi evrede yakalanırsa yakalansın hastaya cerrahi tedavi uygulandığını söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler