Çorap içine soğan koymak o hastalığa iyi mi geliyor?

Tereyağı yanıkları yatıştırmaya, çorabın içine konulan soğan ayak üşümesini geçirmeye yardımcı olabilir mi? Eskiden beridir süregelen tabiri caizse kocakarı tedavilerinin hepsi yalan mı? İki bin kişi üzerinde popüler tedavi yöntemleri denendi ve gerçekten işe yarayıp yaramadıkları açıklandı. İngiltere'de bir grup eczacının gerçekleştirdiği araştırma sonucu, çoğumuzun gerçek olduğuna inandığı tedavi yöntemlerini çürütüyor.

Çorap içine soğan koymak o hastalığa iyi mi geliyor?

Çorap içine soğan koymak soğun algınlığını tedavi eder mi?

Çorapınızda soğan ile yatmanın soğuk algınlığı önlemeye yardımcı olacağına dair bir kanıt bulunmamaktadır. Yapılan ankette sadece %8'i bunu denemiş; ve yarısından fazlası işe yaradığını öne sürmüş. Ancak, soğanın çorap içine konularak soğuk algfınlığıyla mücadeleye yardımcı olacağını öngören bilimsel bir kanıt bulunmuyor.

1

Tuzlu su ile gargara yapmak boğaz ağrısını geçirir mi?

Katılımcılardan %68'i bunu denediğini %56'sı boğaz ağrılarından kurtulduğunu söyledi. Uzmanlar tuzlu suyun boğaz ağrısını iyileştirmediğini, ancak acısını hafifletmeye yardımcı olduğunu söylüyor.

2

Sıcak banyo

Soğuk algınlığı tedavisine sıcak su ile banyo yapmak iyi gelir mi? Katılımcılardan yüzde 60'ı sıcak suyun ter atmaya yardımcı olduğunu iddia etse de, uzmanlar sadece o anda bir rahatlama yaşandığını hastalığı tamamen iyileştirmediğini söylüyor.

Gece alkol almak uyumaya yardımcı olur mu?

Uykuya geçmede problem yaşayan birçok kişi gece alkol alarak uyuduğunu iddia ediyor. Ancak yapılan araştırma sonucu alkolün uyku kalitesine zarar verdiği ortaya çıkıyor.

Kulağa zeytinyağı damlatmak

İnsanların yüzde 33'ü kulak ağrısı veya kulak tıkanıklığını gidermek için kulaklarına zeytinyağı dökmeyi denedi ve yüzde 70'i olumlu yanıt aldığını söyledi. Uzmanlar da bu yöntemin gerçekten işe yaradığını belirtiyor ve kulak tıkanıklığından kurtulmak için 3 damla damlatılmasını tavsiye ediyor.

Havuç görme yeteneğini geliştir mi?

Öncelikle; eğer mükemmel bir görüşten daha az bir görme yeteneğine sahipseniz, havuçlar görüş keskinliğinizi geliştirmeyecektir. Örneğin; havuç tüketimi hiç görmeyen birisine 20/20 görüşü vermeyecektir. Fakat sebzelerdeki vitaminler bir bütün olarak göz sağlığınızı destekleyicidir. Havuçlar; vücudun A vitaminine (göz sağlığı için önemlidir) dönüştürdüğü bir madde olan beta-karoten içerir.

Yara üzerine deniz suyu sürmek işe yarar mı?

Ankete katılanların yüzde 80'i deniz suyunun yaraları iyileştirdiğini iddia ediyor ama uzmanlar deniz suyunun bakteri içerdiğini ve steril olmadığını söylüyor. Bunun yerine saf tuzlu su kullanmak daha iyi.

Yanık tedavisinde tereyağı kullanmak

4

Ankete katılan yüzde 48'lik bir kesim ağrıyı hafifletmek için tereyağı koymayı denedi yüzde 19'u işe yaradığını söyledi. Ancak uzmanlar cildin ısınmasını yavaşlatması nedeniyle yanmayı daha da kötüleştirebileceği için bunun önerilmez olduğunu söylüyor.

Limon suyu

Kaşıntıyı geçirmek ya da böcek ısırığı sonrası oluşan kaşıntıyı gidermek için limon suyu sürmenin iyi geldiği söylenir. Uzmanlar, sitrik asitin ısırığı temizlediğini ancak bunun kısa vadeli olarak işe yaradığını belirtiyorlar.

Denizanası sokmasına karşı idrar

Denizanası tarafından sokulan kişinin yarası üzerine idrar yapmak da oldukça yaygın. Ancak bunun hiçbir tedavi edici bir yanı yok. Uzmanlar bunun yerine sirke tercih edilebilir diyor.

Zerdeçal kelliği tedavi edebilir mi?

3

Ankete katılan erkekler kelliği önlemek adına kafalarına zerdeçal sürmeyi denedi. Ancak uzmanlar bunun işe yarayacağına dair herhangi bir kanıt bulunmadığını ve bunun yerine kafa derisinin kaşınmasına neden olabileceğini söylüyorlar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Yoğurt zehirlenmeyi önlüyormu yada sigara katranını temizlermi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler