HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan noktayı koydu: S-400'ler Temmuz'da gelecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan noktayı koydu: S-400'ler Temmuz'da gelecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ile krize neden olan S-400 savunma sistemiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

'S-400 işi bitmiştir. Temmuz'un ilk bölümünde Türkiye'ye gelecek' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan Japonya'daki G-20 zirvesinde ABD Başkanı Trump ile "Türkiye'ye yaptırım" konusunu görüşeceklerini duyurdu.

Erdoğan, "Trump'a 'yaptırımı uygun buluyor musunuz?' diye soracağım. İnanıyorum ki o da 'uygun bulmuyorum' diyecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle;

S-400 işi bitti, temmuzun ilk bölümünde gelecek. Öyle zannediyorum ki önümüzdeki ayın ilk 15 gününde teslimatlar başlayacaktır. Bunların teslimatları başladığı andan itibaren nerelere yerleştirileceği TSK'mız tarafından belirlenmiştir. Yerleştirmek suretiyle süreci devam ettireceğiz.

'ABD PATRIOT'LAR İÇİN İYİ BİR TEKLİF VERMEDİ'

Teklif yapıldı ama teklif Rusya’nın yaptığıyla mukayese edilemeyecek kadar maalesef ağır bir teklifti. Ama ABD’ye sorarsanız onlar uygun diyor. Değil. Eğer burada kazan kazan esasına göre yapacaksak biz de burada ülkemizin menfaatlerini düşünmek zorundayız. Buna baktık ve maalesef buradaki dengelere baktığımızda istenilen dengeyi göremediğimiz için dedik ki uygun değil ne kredi şartları, ne ortak üretim. Ortak üretimi yapamadıktan sonra bunun benim için bir anlamı yok. Yani ben pazar olayım siz de üretici olun yok böyle bir şey.

Geri Dön