HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrika ziyareti

- Sudan Dışişleri Bakanı Gandur: - "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti, yapılacak ekonomik ve ticari anlaşmaların yanında siyasi anlam taşıyor. Arap ve Müslüman ülkeleri, Türkiye'nin İslam İşbirliği Teşkilatı dönem başkanlığında, Türkiye'nin büyük rol oynadığı koşullardan geçiyor. Bundan dolayı ziyaretin zamanlaması da siyasi önem arz ediyor"

HARTUM (AA) - Sudan Dışişleri Bakanı İbrahim Gandur, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika temasları kapsamında ülkesine yapacağı ziyaretin, iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin düzeyini stratejik seviyede artıracağını söyledi.

Gandur, Erdoğan'ın Sudan ziyaretiyle ilgili Sudan devlet televizyonuna verdiği demeçte, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti, yapılacak ekonomik ve ticari anlaşmaların yanında siyasi anlam taşıyor. Arap ve Müslüman ülkeleri, Türkiye'nin İslam İşbirliği Teşkilatı dönem başkanlığında, Türkiye'nin büyük rol oynadığı koşullardan geçiyor. Bundan dolayı ziyaretin zamanlaması da siyasi önem arz ediyor." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrika temasları kapsamında ilk olarak Sudan'a gelmesini, dünya ülkeleri ile Afrika arasında ülkesinin önemli köprü olduğunun yansıması olarak değerlendiren Gandur, "Ziyaret iki ülke arasındaki ilişkileri daha çok geliştirecek. Sudan ve Türkiye halkı bu ziyaret kapsamında yapılacak ekonomik ve ticari iş birliğinden de yararlanacak." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünden başlayarak 27 Aralık'a kadar Sudan, Çad ve Tunus'a resmi ziyarete bulunacak.

(AA)

Geri Dön