HABER

Cumhuriyet.com.tr'nin Genel Yayın Yönetmeni'ne gözaltı

Daha önce 12 yazar ve yöneticisi tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi'nin bu kez internet sitesinin Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven gözaltına alındı. Sabah saatlerinde evine gelen polisler tarafından gözaltına alındığı öğrenilen Güven, Twitter hesabından yaptığı son dakika paylaşımında da 'Gözaltına alınıyorum' ifadesini kullandı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, gözaltı kararına tepki gösterirken, Güven'in neden gözaltına alındığı da öğrenildi.

“FETÖ/PDY ile PKK/KCK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işledikleri” iddiasıyla, 31 Ekim’de gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticilerimizden 10'u tutuklanmıştı. Cumhuriyet gazetesinin internet sitesi Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven de sabah saatlerinde gözaltına alındı.

Gazete yöneticilerinden alınan bilgiye göre sabah saatlerinde evine gelen polisler tarafından gözaltına alındığı öğrenilen Güven, bu sabah 07:15'te Twitter hesabından gözaltına alındığını duyurdu ve "Gözaltına alınıyorum" diye tweet attı. Güven'in neden gözaltına alındığına dair henüz bir açıklama yapılmadı.

GÖZALTI NEDENİ BELLİ OLDU

Ancak, Güven hakkında, Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper'in trafik kazasında ölümüyle ilgili bir haber nedeniyle gözaltı kararı çıkarıldığı öğrenildi.

Oğuz Güven'in ifadesi alınmak üzere Vatan Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü belirtildi. Cumhuriyet Gazetesi çalışanlarından 12 yazar ve yönetici 6,5 aydır, gazeteci Ahmet Şık ise yaklaşık 4 aydır cezaevinde tutuklu bulunuyor.

TGC'DEN GÖZALTI TEPKİSİ

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Cumhuriyet.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven'in gözaltına alınmasına büyük tepki gösterdi.

Başkan Turgay Olcayto ve Genel Sekreter Sibel Güneş kurumsal açıklamanın ilerleyen dakikalarda yapılacağını ancak Cumhuriyet'e yönelik yıldırma politikasına tepki gösterdiklerini söyledi.

CHP'Lİ VEKİL DE TEPKİ GÖSTERDİ

CHP milletvekili Barış Yarkadaş konunun araştırılması için İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile görüşüleceğini Cumhuriyet'in sesinin kısılmak istenmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Geri Dön