HABER

Danimarka'dan İran'a video telefonu

Kopenhag (AA)- Danimarka'da bir partinin gençlik kollarının Hz. Muhammed ile ilgili hakaret içeren video hazırlamasının ardından Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Möller'in İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki'ye telefon ettiği belirtildi.

Danimarka Dışişleri Bakanlığından adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, dün akşam Per Stig Möller'in Mutteki'yi aradığını belirttiği açıklamasında, "Herşeyden önce kendisine Danimarka hükümetinin bu tür yayınları engellemek konusunda yetkisi olmadığını söyledi. İkinci olarak da Mutteki'ye hükümetin, bu olayın tamamen dışında olduğunu anlattı" dedi.

Aynı yetkili, Möller'in Mutteki'den, geçen yıl yine İslam dünyasının tepkisini çeken karikatürlerin yayımlanması yüzünden patlak veren krizde meydana gelen olayların tekrarlanmaması için Tahran'daki Danimarka Büyükelçiliği etrafındaki güvenliği sağlamasını istediğini söyledi.

Bakanlık yetkilisi, Per Stig Möller'in Mutteki'ye Başbakan Anders Fogh Rasmussen'in olayı kınadığını hatırlattığını da belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön