'Darbe günlükleri' komutanın bilgisayarında yazılmış

Taraf gazetesinin haberine göre, ‘Ayışığı' ve ‘Sarıkız' adlarıyla 2004'te yapılmak istenen iki askeri darbe hazırlığının anlatıldığı ve Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Orgeneral Özden örnek'e ait olduğu açıklanan günlülerin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki Örnek'e ait bilgisayarlardan çıktığı belgelendi.

Hatırlanacağı gibi Nokta Dergisi günlüklerin bir kısmını yayımlamış ve ardından da askeri savcılığın emriyle derginin merkezine baskın düzenlenmişti. Kısa bir süre sonra da Nokta Dergisi kapanmak zorunda kalmıştı.

SAVCI GÖRMÜŞ'Ü DİNLEDİ

Ergenekon Soruşturması'nı yürüten İstanbul Savcısı Zekeriya Öz, operasyonda gözaltına alınan kişilerin ifadeleri ve ele geçen belgelerin ardından Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Özden Örnek'e ait olduğu açıklanan günlüklerle ilgili Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş'ün bilgisine başvurdu. 7 Mart 2008'de Beşiktaş'ta bulunan İstanbul Adliyesi'nde Görmüş'le 2.5 saat görüşen Savcı Öz, bilgisayar ortamındaki günlüklerin bir kopyasını aldı. Vakit kaybetmeden bunların incelenmesi için gerekli birimlere gönderdi.

Yapılan inceleme önceki hafta tamamlandı. Günlüklerin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait bilgisayarlardan çıktığı anlaşıldı. Taraf'ın önceki gün görüştüğü İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden bir yetkili, metinlerin orijinal halinin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait hangi bilgisayardan çıktığının resmi yazıyla belgelendiğini ve bunun da rapor haline getirildiğini söyledi.