"Dava Türkiye'deki istikrarı bozar"

ANKARA (ANKA) – AKP Mersin Milletvekili Zafer Üskül, AKP'nin kapatılması için hiçbir gerekçe bulunmadığını kaydederek, davanın Türk siyaseti üzerinde uzun vadeli etkiler yaratacağını ve ülkedeki istikrarın bozulacağını savundu.

AKP Mersin Milletvekili Zafer Üskül, gazetecilere yaptığı açıklamada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "Laikliğe aykırı eylemlerin odağı olma" gerekçesiyle AKP'ye kapatma davası açmasını değerlendirdi. AKP'nin büyük kitlelerin partisi olduğunu vurgulayan Üskül şöyle konuştu:
"Önemli olan yönetimin, grubun uygulamalarıdır. Partinin yaptıklarında ve söylemlerinde Anayasanın ortaya koyduğundan farklı bir uygulaması yoktur. Son Anayasa değişikliği söz konusu ediliyorsa bu değişiklikte eşitlik ilkesine biraz daha vurgu yapılıyor. Bu değişikliğin laiklik ilkesine aykırı olduğunu iddia etmek hukuken doğru değil."

Her şeyden önce yargı organından beklenenin hukukun gereklerini yerine getirmesi olduğunu söyleyen Üskül, "Tabi ki Yargı organı içindekilerin de siyasi görüşleri vardır. Ancak bu yargı kararını etkilememelidir. Bu açıdan bakıldığında AKP'nin kapatılması için bir gerekçe yoktur. Hukukun üstünlüğü çerçevesinde gereğinin yerine getirilmesi gerekiyor. Bu davanın siyaset üzerinde uzun vadeli etkiler yaratacaktır. İnsanların kafasında karışıklık yaratacaktır. Belki yapılmak istenen de budur ama ülkede istikrar bozulur" dedi.