Davutoğlu: 'Suriye’de caydırıcılık lazım'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye rejiminin böylesi bir saldırıyı düzenlemeyi hiçbir şekilde düşünmeyeceği ciddi bir caydırıcılık oluşması gerektiğini söyledi.

Davutoğlu, "Bunun için de bütün opsiyonların masada olduğu bir süreçte atılabilecek adımları görüşüyoruz.” dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'la görüşmek üzere Londra'da bulunan Ahmet Davutoğlu, Türk gazetecilerin sorularını cevapladı. Suriye ile ilgili her düzeyde zaten sürmekte olan mekanizmaların kimyasal silah kullanımı sonrasında daha da artırılarak sürdürüleceğini belirten Davutoğlu, şöyle devam etti: "Birçok kırmızı çizginin zaten şu ana kadar aşılmış olduğu kanaatindeyiz. Uluslararası toplum yeni eşikler koyarak aslında rejime imkan tanıdı. BM başta olmak üzere uluslararası toplum yeterli tepkiyi gereken ortamda vermemek dolayısıyla rejimin bu saldırgan tutumunun artmasına zemin hazırlamıştır. Şimdi artık bu zeminin yok edilmesi lazım. Rejimin böylesi bir saldırıyı düzenlemeyi hiçbir şekilde düşünmeyeceği ciddi bir caydırıcılık oluşması lazım.”

MÜBAREK'İN BIRAKILMASI RÖVANŞ KÜLTÜRÜ ALGISI OLUŞTURUR

Bakan Davutoğlu, Mısır'daki krize Cumhurbaşkanı Mursi'nin de içinde olduğu bir süreçle çözüm bulunabileceğini belirtti ve bu yönde çaba gösterdiklerini dile getirdi.

Hüsnü Mübarek serbest bırakılırken serbest seçimlerler iş başına gelen Muhammed Mursi'nin hapiste tutulduğuna da dikkat çeken Davutoğlu, "Bu tablo bile maalesef Mısır'daki darbeye 'darbe' diyerek adını koymaktan çekinen kesimlerin yol açtığı tablonun ne kadar büyük bir hata oluşturduğunu ortaya koymakta yeterli. Mısır'da bir rövanş kültürünün maalesef hakim olduğunu gösterir." dedi. Davutoğlu, bu durumun Mısır halkının bölünmesine yol açacağını ifade ederek, tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
Sayın bakan Karda klavuz gibi oldun burnumuzun hali harap oldu.
aynı oyunlar lanet özal zamanında ırak ta oynandı günah keçisine kimyasal ali lakabını takmıştı medya.halepce de kimsal silahları patlatan cia ve mosad ajanlarıdı dünde suriyede kimyasal silahları patlatan yine cia ve mosad ajanları.davutun oğlu bunun farkanda değilmisin.farkındasın fakat elden ne gelir EMİR DEMİRİ KESER.abd nin emirlerinin dışına çıkamanız mümkün değil.
pkyya karşı kaçıcak delik arayan davutoğlıu İsrail abd arkasında olsunca msülüman ülkeye nasıl aç gibi salırmanın peşinde allah sizin gibi msülümanalrın belassını versin allahsızlşar
ÖNCE TÜRKİYENİN HALİNE BAK. TÜRK MİLLETİNİN YÜZ KAÇI MUTLU YAŞIYOR. AMA SİZDE O KABİLİYET YOK. OLSA OLSA TERÖRİSTLERİN TALEPLERİ İLE ANAYASA YAPARSINIZ.
başından beri sen caydırıcılık yapıyon ne geçti eline okadar ölü allah senden ve bu işe yardım edenlerden sorsun unakıtan gibi olsun
Konuşurken konunun 40 katını bilmiyorsan hiç konuşma derler Davutoğlu.
mert869 18 saat önce BeğenBeğenme ...aynı oyunlar lanet özal zamanında ırak ta oynandı günah keçisine kimyasal ali lakabını takmıştı medya.halepce de kimsal silahları patlatan cia ve mosad ajanlarıdı dünde suriyede kimyasal silahları patlatan yine cia ve mosad ajanları.davutun oğlu bunun farkanda değilmisin.farkındasın fakat elden ne gelir EMİR DEMİRİ KESER.abd nin emirlerinin dışına çıkamanız mümkün değil.
Diğer Haberler