HABER

Denktaş, AB Sevilla Zirvesini değerlendirdi

LEFKOŞA (İHA) - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs'ta 2 devletin anlaşmaya varması durumunda, Avrupa Birliği ile Türkiye'nin haklarını koruyacak şekilde ilişki kurabilecek tek sesli bir kuruluşun ortaya çıkabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, bugün Lüksemburg Büyükelçisi Fernand Kartheiser'ı kabul etti. Kabulde Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Ergün Olgun ve Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler Özel Danışmanı Hakkı Müftüzade de hazır bulundu.

Denktaş, görüşme öncesinde gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada AB'nin Sevilla Zirvesi'nin sonuç bildirgesinde yer alan "doğrudan görüşmelerin hızlandırılması ve tek sesli Kıbrıs" yönündeki talebi değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Denktaş, "İki devlet anlaşırsa, 2 eşit, egemen halk anlaşırsa AB ile normal ilişki kurabilecek tek sesli bir kuruluş ortaya çıkar. Tabii Türkiye'nin haklarını koruyarak, Türk-Yunan dengesini koruyarak" dedi.

Çağrının her 2 tarafı da kapsadığına işaret eden Denktaş, Rumların da bu anlayış içinde hareket etmesi gerektiğini söyledi.

YÜZ YÜZE GÖRÜŞMELER Bu arada Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözüm bulmak amacıyla 16 Ocak'ta başlayan yüz yüze görüşmelere devam ediliyor. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum Yönetimi Başkanı Glafkos Klerides, yarın saat 10.00'da yeniden biraraya gelecekler. Ara Bölge'de BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto'nun da katılımıyla yapılan müzakerelerin yarınki bölümünde temel konulardan "toprak" konusunun ele alınması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum Yönetimi Başkanı Klerides arasında geçtiğimiz salı günü yapılan ve temel konulardan biri olan "güvenlik" konusunun ele alındığı son görüşmede, şimdiye kadarki sürecin basına yansıyan en önemli krizi yaşanmıştı. Avrupa Birliği'nin Sevilla Zirvesi arifesinde yapılan bu görüşmede, Rum tarafı BM Barış Gücü'nün misyonu konusunda empoze etmeğe çalışmış ve Türk tarafını rezerv koymasını kabul etmeyerek, basına "görüşmeler çöktü" şeklinde açıklamalar yapmıştı.
Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın açıklamalarına göre, son görüşmede tartışma yaratan "güvenlik" konusuna, cuma günü yapılacak görüşmede devam edilecek. Yarın ise "toprak" konusu ele alınacak ve Rum tarafı bu konudaki görüşlerini masaya getirecek.

Ocak ayından beri turlar halinde devam eden görüşmelerin 4'üncü turunun temmuz başında tamamlanması ve bu turun ardından daha öncekilerde olduğu gibi Özel Temsilci De Soto'nun New York'a giderek BM Güvenlik Konseyi'ne müzakereler hakkında bilgi vermesi bekleniyor.

Öte yandan Avustralya'nın Kıbrıs Özel Temsilcisi Jim Short'un Kıbrıs'a geleceği açıklandı. Açıklamada Short'un ziyaret amacının "Kıbrıs konusunda kalıcı bir anlaşma sağlanması için başlatılan müzakerelerde tarafları cesaretlendirmek" olarak belirtildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön