HABER

Deodorantta kanser şüphesi

İngiltere'de Reading Üniversitesi'nden bir grup bilim adamı tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarının, deodorantların meme kanserlerine yol açıyor olabileceğini ortaya koyduğu açıklandı.

Deodorantta kanser şüphesi

Journal of Applied Toxicology adlı tıp dergisinin bu hafta piyasaya çıkacak sayısında yer alan araştırmanın, bilim dünyasında yeni tartışmalara yol açacağı belirtiliyor. Araştırmacıların 20 meme tümörünü inceledikleri, 18'inde, parabens olarak bilinen sentetik kimyasalın bulunduğunu tespit ettiği öne sürüldü.

Bilim adamları, ilk kez parabens adlı kimyasalın tümörlerin içindeki varlığının tespit edildiğine işaret ederken, araştırma sonuçlarını Journal of Applied adlı dergiden alıntı yaparak yayımlayan The Observer, "Bu araştırma yanıt vermekten ziyade, soruları artırıyor" yorumunda bulundu.

DERİ TARAFINDAN EMİLEREK DOKULARDA BİRİKTİĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

Reading Üniversitesi bilim adamlarının, insanlar tarafından üretilen kimyasal maddelerin deri tarafından emildikten sonra dokularda biriktiğini düşündüklerine de işaret eden Observer, "Ancak kanserle mücadele eden dernek ve kuruluşlar bu sonuçların ihtiyatla karşılanmasını tavsiye ediyor. Bu kuruluşlar, kozmetik ürünleri,
deodorantlar ve terlemeyi önleyici malzemeler ile kanser arasındaki ilişkinin henüz kanıtlanmış sayılamayacağını vurguluyor" ifadesine
yer verdi.

"SÖZ KONUSU KİMYASAL MADDEYE RASTLANMADI"

Bu arada, araştırmayı yapan ekibin başkanı Dr. Philippa Darbre, yaptığı açıklamada, meme dokularında söz konusu kimyasal maddeye rastlanmasının önem taşıdığını belirterek, "Zira diğer bazı araştırmalar da ortaya koydu ki, bu tür kimyasallar östrojenin kanser gelişimine yaptığı katkıyı taklit edebiliyor" dedi.

Dr. Darbre, araştırmanın bir ilk adım olduğunu, şimdi sırada sağlıklı dokuların da bu tür kimyasallar içerip içermediğine bakılmasının bulunduğunu bildirdi. Bu dokularda da bu tür kimyasallara rastlanması halinde bu kez de bunların yoğunluklarına bakılması gerektiğini belirten Dr. Darbre, bir kesimin deodorantların içinde
bulunan kimyasalların deri tarafından emilmediğine, diğer bir kesimin de bunun tam tersine inandığına işaret etti. Darbre, "Aslında kadınlar yüzyılllarca bu tür kozmetikler olmadan idare edebilmiş, bugün bunlara gerçekten ihtiyaç bulunup bulunmadığı sorusuna da yanıt verilmelidir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler