Devlet Bahçeli: Cezaevindekiler kader kurbanı olmaktan çıkıp isyan başlatırsa ne olur?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, genel af önerisiyle gündeme gelmiş ancak iktidardan 'Gündemimizde yok' yanıtını almıştı. Bahçeli bu kez de genel af önerisini isyan ile gündeme getirdi. Bahçeli, "Cezaevindekiler kader kurbanı olmaktan çıkıp FETÖ'nün, PKK'nın kurbanı haline gelir, seçime 1 hafta 10 gün kala bir talimat ile isyan başlatırlar ise ne olur?" dedi ve 'kader kurbanı' diye nitelediği hükümlülerin dışarı çıkmasını istedi.

Devlet Bahçeli: Cezaevindekiler kader kurbanı olmaktan çıkıp isyan başlatırsa ne olur?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye ve dünya gündemiyle ilgili Sabah'a konuştu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan veto yiyen genel af önerisi isyan ile gündeme getirdi. Sabah'tan Şebnem Bursalı'nın soruları ve Bahçeli'nin cevapları şöyle:

Terör ve FETÖ suçluları hariç kader kurbanları olarak belirttiğiniz tutuklularla ilgili af öneriniz oldu. Neden gündeme getirdiniz?

Terörden tutuklular için gayret göstereceğiniz yerde 235 bin gariban var cezaevinde bunlarla uğraşın dedik. Cezaevlerindekilerin belli bir oranı PKK ve FETÖ'den. Kalanları adi suçlu ve kader kurbanı. Canileri, istismarcıları ayıkladıktan sonra kalanları gözümüzün önüne getirin. Bunların büyük bir kısmı çocuk, genç. Cezaevindeki hayat, insan onuruyla pek bağdaşmayan bir hayattır. Bu zemini işledikleri takdirde Türkiye, büyük bir felakete sürüklenebilir. Gezi olaylarından çok daha korkunç ve çok daha gaddar olur. Cezaevindekiler kader kurbanı olmaktan çıkıp FETÖ'nün, PKK'nın kurbanı haline gelir, seçime 1 hafta 10 gün kala bir talimat ile isyan başlatırlar ise ne olur? Kader kurbanı olan insanları ayıklayıp dışarı çıkartın, Türkiye biraz rahatlasın, rehabilite olsun. Bu teröristleri 2 kişilik 3 kişilik yerlerde tutuluyor, kader kurbanı olan suçluların koğuşuna birer ajanlarını gönderiyor bu teröristler ve onlar orada fitne yayıyor. Cezaevleri, Afrin'de atılan bombalardan daha tehlikeli bir bombadır.

'MİLLETİ ALDATMA PROJESİ'

Cumhur İttifakı karşısında 4 ayrı parti Millet İttifakı kurdu. Cumhur İttifakı'ndaki tutarlılığın tam tersi bir süreç bu tarafta görülüyor. Birbirine benzemeyen partilerin oluşturduğu bir ittifak. Siz ne dersiniz?

Zoraki bir arayışın sonucu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini, tüm kurum ve kurallarıyla en etkin ve verimli şekilde uygulanmasını düşünmeden AK Parti'nin 16 yıllık iktidarına karşı kökleşmiş öfkelerle dolu bir eyleminin sonucu. Erdoğan karşıtlığı üzerine kurulmuş ve anlamı olmayan bir çatışmadır bu. Anadolu'daki tabiriyle 5 benzemezin birbirlerine karşı suni iltifatlarla oluşturduğu Milleti Aldatma Projesi'dir.

'TÜRKİYE'DE KRİZ DOĞURUR'

Millet İttifakı'nın Meclis'te çoğunluğu ele geçirme söylemleri var. Sizin görüşünüz nedir?

5 benzemez Türkiye'yi geri vitese takmak istiyor. Parlamenter sisteme dönmek için parlamentoda anayasa değişikliğini yapabilecek bir sayıya kavuşacaksınız. O sayı karşılığında talep, halk oylaması zorunluğu da doğurursa milleti tekrar geriye doğru dönüştürecek bir gafletin içine sürüklenirsiniz. Bu da Türkiye'de kriz, kaos, kutuplaşma, kargaşa, kavga yani 5 K'yi doğurur. K olarak aklına ne geliyorsa Kemalizm'in dışında hepsi var yani anlayacağınız.

'ELİMİZDE DOSYALAR VAR'

Güneş Motel örneğinin benzeri yaşandı. CHP'li 15 milletvekili Akşener'in Cumhurbaşkanı adayı olabilmesi için kiralık gibi İP'ye geçti. YSK aynı gün seçim vizesini vermişti. Ama Akşener ayrıca 100 bin imzayı toplamak için girişimlere başladı…

Anlaşılır bir tarafı yok. Demokrasiyi tüketme projesinin, 15 Temmuz'un siyasi ve sivil uzantısıdır. 15 Temmuz'da eğer başarmış olsalardı bu dediklerimizin hiçbirini konuşmazdık. Ama şimdi, bunu konuşmak istiyorsanız, 15 Temmuz'u bir başka yönüyle tekrar canlandırmak istiyorsunuz demektir. Yoksa bir partide bir Genel Başkan grup iken, 100 bin imzaya açılmakla bir iddia taşıyor ise, bunun arkasında bir proje var demektir. O zaman dedik ki; FETÖ'de bir siyasi ayak aranıyor ise seçmende de bir sivil ayak aranmalı. FETÖ'nün seçmendeki ayağını harekete geçirmişlerdir. Bunların 7 Haziran'da bağımsız adaylarının 3 şehirde aldığı oylar Cumhurbaşkanı adayı olmak için toplanan imzalarla aynı. Yaklaşık 220 bin rakamı birebir aynıdır. Elimizde dosyalarımız var. Nereden hangi mahalleden geldi, onlara da baktığımız vakit bağımsız adaylara verilen oylar anlamında birebir örtüşüyor.

'SENFONİ ORKESTRASI BUNLAR'

Ne Meral Akşener ne de Muharrem İnce, FETÖ'yü hiç konuşmuyor. CHP'nin genel başkanı 15 Temmuz'u "tiyatro ve kontrollü darbe" diye tanımlayıp, OHAL'in 20 Temmuz'un asıl darbe olduğunu söylüyor…

Bunlar da F Projesi'nin enstrümanlarıdır. Kimisi flüt çalıyor, kimisi piyano, kimisi bateri ama hepsini bir arada dinlediğiniz vakit F projesini görüyor, duyuyorsunuz zaten. Senfoni orkestrası bunlar. Ama bu enstrümanlarının adı siyasetteki isimleri belli, orkestradaki görevleri itibarıyla belli değil. Yani kim piyano, kim bateri kim flüt onu bilemiyoruz. Ana yavaş yavaş netleşiyor. Herkes siyasi tercihlerini ortaya koyarken rengini de belli eder hale geldi.

'ERDOĞAN GEL YARDIMCIM OL DERSE NE YAPACAK?'

Muharrem İnce, Akşener'in yardımcısı olmayı kabul eder bir açıklama yaptı ve kendisini yardımcısı yapacak ise onun lehine çalışacağını söyledi. Bu açıklamanın anlamı nedir?

Cumhurbaşkanı yardımcısı olma ihtimali olduğunda adaylıktan çekilecek mi? Bu laflar boş. Pazarlığa çok müsait. Peki; Tayyip Erdoğan "Gel bakalım Sayın İnce sen benim Cumhurbaşkanı yardımcım olacaksın" dese ne yapacak, çekilecek mi adaylıktan?

'PARTİYE GELEN GİDENİ GÖRSÜNLER'

MHP'yi anketlerde baraj altı gösterme çabalarına ne diyorsunuz?

Söylenecek söz yok. Bunu yapanlar açıkça MHP düşmanı. Partiye günlük gelen gideni görsünler, anket yaptıkları denek sayısının 3 katı her gün burada.

'CUMHURBAŞKANI İLK TURDA KAZANIR'

Cumhur İttifakı olarak gidilen sürecin nasıl hayat bulduğunu ve sandığa nasıl yansıyacağıyla ilgili görüşleriniz nedir?

2014'te Cumhurbaşkanı halk tarafından seçildi. AK Parti, tek başına iktidar, Cumhurbaşkanı da Genel Başkan oldu. Hem Cumhurbaşkanısınız hem de anayasal yetkinizi kullanmak suretiyle Bakanlar Kurulu'nda etkin bir konumdasınız. Bu bir çelişki olabilirdi. Çelişkiyi de dikkate alarak Cumhurbaşkanı'nın anayasal yetki ve sorumluluğu kapsamı içinde kalması gerekir. O zaman parlamenter sistem de zedelenmez. Ama bu mümkün olmuyor ise; bir sistem değişikliği gerekiyor. Sistemin Cumhurbaşkanlığı Başkanlık Sistemi'ne dönüşmesini 11 Ekim 2016'daki grup toplantısında kamuoyu ile paylaştık. AK Parti ve MHP arasında bir birliktelik oluştu. Anayasa değişikliğinde birlikteliği sağlamışsınız, halkoylamasında evet iradesi etrafında bütünleşmişsiniz, o zaman yapacağınız tek şey seçimde de beraber olmak.

'BAŞKA PARTİNİN GENEL BAŞKANINI CUMHURBAŞKANI ADAYI İLAN EDİYORSUNUZ VE KİTLENİZ BUNA İTİRAZ ETMİYOR…'

MHP Büyük Kurultayı'nda adayınızın Recep Tayyip Erdoğan olduğunu açıklamanız ilgi çekti…

Türk siyasi tarihinde bana göre "siyasi aydınlanmanın" gerçek adıdır bu süreç. Bir parti düşünün; partiyi bölmek isteyenler, olağanüstü kongre talebinde bulunanlar var, kırgınlık, küskünlükler var. Bu ortamda çıkıyorsunuz Türkiye'nin geleceği açısından bir risk alıyor ve kendi kurultayınızda bir başka partinin Genel Başkanı'nı Cumhurbaşkanı adayınız olarak ilan ediyorsunuz. Ve kitleniz buna itiraz etmiyor. Şimdi de 24 Haziran'da hayırlı bir sonuç almayı düşünüyoruz.

'İLK TURDA BİTECEK'

Seçimlerin ilk turda sonuçlanmasıyla ilgili görüşünüz nedir?

İlk veya ikinci turda tamamlanması tamamen yasal bir süreç. Ama ilk turda bitecektir. İkinci tur demek, birçok alma-verme-satma-pazarlama gibi kavramlarla siyaseti yozlaştırır. Millet iradesi 1. turda halledecektir.

24 Haziran'dan beklediğiniz sonuç ve sonrasında çıkacağını düşündüğünüz tablo nedir?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, 2 sütunun üzerinde gelişir. Birinci sütun yasama (Denge ve Denetim), diğer sütun da Cumhurbaşkanı ve hükümet. Yani yürütme. Türk bayrağının 'al'ı bağımsız yargı. Ay, yasama, yıldız Cumhurbaşkanı ve hükümet. Türkiye'nin bugünü ve geleceğini şekillendirecek bir sistem olarak Ay-Yıldız Sistemi düşünüldü. Burada kuvvetler ayrımı var. BBP'nin de kapsama girmesiyle,çok daha güçlü bir hale gelmiştir Cumhur İttifakı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM'de de AK Parti ve MHP'nin güçlü bulunuşu ile denge ve denetimindeki büyük bir yasama sonuç bu olur 24 Haziran'da.

'DEMİRTAŞ'I ÖNE ÇIKARTMAK BÜYÜK YANLIŞ'

Selahattin Demirtaş üzerinden bir Kürt sorunu mesajı mı verilmek isteniyor?

Kendisi terör suçlusu olduğu için tutuklu, siyasi suçtan dolayı değil. Ama hem Muharrem İnce hem Temel Karamollaoğlu, Demirtaş'ın siyasi suçlu gibi Cumhurbaşkanı adayı olarak salıverilmesi ve kampanyası için dışarı çıkması gerektiğini işliyorlar sürekli. Ne dersiniz? Bu çok yanlış siyaseten, kendileri açısından felakete götürebilecek çok büyük bir hata. Türk siyasetinde böyle bir davranışı örnek alarak Cumhurbaşkanlığı sistemini ve seçimini istismar etmek ve PKK'nın siyaseten güçlenmesine katkı sağlayan HDP'yi ve yanında Selahattin Demirtaş'ı öne çıkartan, bu öncülük yapanlar büyük bir yanlışın içindedirler. Allah ıslah etsin bunları.

'KUDÜS'TEKİ ALEV BÜTÜN İSLAM'I YAKAR'

ABD temsilciliğinin açılışında Filistinli onlarca insan hunharca katledildi. Ne diyorsunuz?

ABD'nin Ortadoğu'daki projelerinin bir uzantısı. Irak'ta, Suriye'de, Yemen'de diğer yerlerde yapılanların bir uzantısı. Oralarda zamanla istikrar sağlayıcı gelişmeler dikkat çektikçe, Irak gibi, Kudüs gibi yerlerde tekrar alevlendiriyorlar. Ama Kudüs'teki alev, bür Müslüman ülkeyi değil bütün İslam'ı yakar. İktidarın Kudüs üzerindeki her türlü politikasını canı destekliyoruz. İsrail de aklını başına alsın. 2 milyon nüfusla dünyaya meydan okuyacak kadar hataya düşmesin. ABD'deki İsrailli para babaları buradaki gerçekle mücadele edemez.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 191 yorum
artık konuştukça batıyorsun be adam. Kader kurbanı dediğin adamlar ya hırsız ya katil bunların nesi kader kurbanı? Dışarı çıkıp tekrar canı sıkılıp adam öldürmeyeceğinin garantisini verebiliyormusun?
oy için senin canını neden umursasın sarayın sözüyle ısrar ediyor
@cadmodn içerde ölümlü trafik kazası yapmış ve 20 yıl ceza almış insanlarda var bunların adına ne deniyo peki
@hamit7910 Bahçelinin önerisi terörist, fetö, kadın katilleri ve çocuk istismarcıları hariç herkese kader mahkumu diyor ve bunlar için af istiyor! Tüm kolpacı, dolandırıcı, hırsız, mafya bozuntularını tekrardan salıverme peşinde. Senin bahsettiğin olay istisnadır. Pire için yorgan yakılmaz veya pireler tek tek ayıklanır...
@hamit7910 , ALKOLLÜYSE, EHLİYETSİZSE, SAPIKCA KULLANIYORSA VE KAZAYI BU SEBEPLERDEN YAPMIŞSA KALSIN 20 YIL İÇERDE, O BİLE AZ.
@hamit7910 insan gibi araba sürecek kaza yapmayacak
@cadmodn bu resmen bir çagrı bir provakasyon...
@hamit7910 dostum 20 yıl ceza alması için ya uyuşturucu, alkol vs almıştır , yada insanların canlarını hiçe sayıp kurallara uymamıştır hak mı böyle insanların çıkması , tekrardan masum insanların ölümüne sebeb vermeyeceği ne malum
@hamit7910 peki bu ölümlü" trafik kazasında suçmuzmuydu boş yeremi aldı bu cezayı
Milleti gaza mı getirmeye mi çalışıyorsun reis?? Sen hayırdır??
Memleketi satan satana. Bitiremediler Atatürk ün bıraktıklarını. Şimdi de af diyerek apoyu, demirtaşı çıkartma peşindeler içeriden
alzheimer bu adam sorun bakalım iftarda ne yemiş
@roncattoo bunlar mafyayı tecavüzcüleri hırsızları dışarıya çıkarmaya çalışırken onlara af diye çırpınırken sen niye çarpıtıyorsun? hala cezası kesinleşmemiş kişilierle niye karıştıryorsun hayrola.......Demirtaş'ın cezası kesinleşmeden içeride tutuluyor. insanda biraz izan olur yaa...
@roncattoo selanikli ne bırakmış çevrene bir bak tek bir eser göster 500 sene öncesinden köprüler camiler saraylar bırakan ecdadımız selaniklinin döneminde sadece heykel
@hasimuslu demirtaş sütten çıkmış ak kaşık öylemi? Çocuk katilleri sizi, herşey aleni ortada. demirtaş ve snein gibiler terörist sevicilersiniz. herhalde 3 gün bayram yapıyorsunuz bir çocuk öldürdüğünüzde.
Senin gibileri bulacaksın o heykel dediklerini münasip bir yerine montalayıp bırakacaksın
@roncattoo oruc tuttugunu sanmiyorum Allah a inanan biri bunlari yapmaz ulkenin haline bakin sagi solu kalmamis bu isin mamleketi mahvettiler
Bunamış bu adam. Birileri sustursun şunu saçma salak konuşup nerenin uşağı olduğunu açık edecek yakında.
bu bahçeli çok tehlikeli bir adam akp bunu yanına almakla en büyük hatayı yaptı :)
sen ülkücülügün yüzkarasısın hala senı o partıde tutanların .....
beyin fukarası moruk.sen neyin peşindesin.katilleri mafyaları tecavüzcüleri gaspçıları kollamak sanamı kaldı.
BİRİSİ şu adama haddini bildirsin bu ne kepazelik bu ne cürret resmen provakasyon yapıyo adam resmen açık açık tehdit ediyo bu ne rezillktir bunamaktan ne dediğini bilmez hale gelmiş bu adam susturun şu adamı artık.
işin gücün fitne-fesat.
iyice bunadı
bu devletin savcısı yok mu ? bu şahsı isyana teşfikten kim yargılayacak .
"Eşeğin aklına karpuz kabuğu sokmak" diye bir söz var bilir misiniz?
iyice bunadı bu.
O KATİLLERİN MAGDUR ETTİKLERİ İNSAN DEĞİLMİ? KADER KURBANI DEĞİLMİ ?
sktr sktr sktr yetti be yetti milletin canına tak ettiniz be nr haysiyetsiz ne namssuz insanlarmışsınız siz. tarihin en büyük vatan hainlerisiniz. ama merak etmeyin sultan süleymana da kalmadı size de kalmayacak. bu %50 lik koyunlar sizi getirirse de Allah götürecek meraklanmayın.
bahçeli akp yi bitiriyor:)
Bunun adı hedef göstererek provakasyon alt yapısı hazırlamaktır, Hükümete şantaj yapmaktır.
mesaj alindi sanirim
kader kurbanı deyip duruyor hırsız tecavüzcü katillere neresi kader kurbanı bu sayılanların ya adam kendine oy almaya çalışıyor yada fötöye hizmet ediyor çünki sayısız fötöcü var ceza evinde katillerinide bu arada çıkarmak istiyor
bu bunak neden tecavüzcülerin,fetöcülerin,onun bunun,piskopat mafya serseri katil lerin fuhucuların dışarı cıkmasını istiyor?
ADAMSIN BAHÇELİ ADAM...OYUM MHP.. BAŞKANLIKTA RTE
@feridun_ilk oda, sende adam degilsiniz.....
CEZAEVLERİNDE BÖYLE BİR OLAY OLDUĞUNDA TEK SUÇLU SENSİN VE SENİDE ONLARIN YANINA GÖNDERMEK ŞARTTIR. İSYAN BAŞLATICI TEŞVİK EDİCİ KIŞKIRTICILIK SUÇLARINDAN YARGILANMALI
rte bu bunağı sustur yada kes biletini yeter
Bahçeli raf ömrünü tamamlamış peynir gibi ''küflenmiş ve pis kokuyor'' . Biri bunu ensesinden tutup geldiği çöplüğe atıversin. Kaldı ki Akp seçimi kaybettiğinde selam bile vermeyecektir bu zatı namuhtereme.
adam aff istiyor ya hayırdır
af çıkartın en sevdiğiniz tecavüzcüler serbest kalsın. siyaset yapanlar hapiste. bu yüzden akp mhp ittifakı kaybeder
senin artık akıl sorunun var bahçeli çekil kenara artık..
suriyelileri aldınız onlarla siz yaşamıyorsunuz biz yaşıyoruz hayatımız zordu daha da zorlaştı onlar yüzünden kahrını biz çekiyoruz yardım paralarını ab den siz alıyorsunuz ohhh ne la memkleket....bu azılı mahkumları da salın tam olsun size göre bişey yok tam güvenlikli hayatlarınız paralarınız ....ya biz biz ne yapacağız?
AKLINI KENDİNE SAKLA
Bu Bahçeli giderayak kimleri içeriden çıkarmak istiyor.Adam öldürmüş bir caniyi mi?Bunun olması mümkün değil.Çünkü öldürülen adamın çoluk çocuğu hem ebeveynlerinin yokluğu,açlık,yokluk,eğitim işleriyle uğraşmaya ve yaşamaya çalışırken ,bu af çok açı gelir.Hırsız,yankesici mafya elemanlarını mı?Bu da olamaz.Çünkü tekrar korku,zulüm ve zalimlik yapacaklar.geriye kalsa kalsa devlete karşı işlenen suçlar kalıyor.Bunların başında FETÖ,PKK,THKPC,,IŞİD gibi terör örgütleri kalıyor.Anlam veremedim.Suçluyu af etmek diye bir şey düşünmek hayatın en korkunç işi.Bu Bahçeli gittikçe korkunçlaşıyor.
@siliya yahu sen nerenle okuyor nerenle anlıyorsun! adamın ilk şartı zaten teröristlere af gelmemesi! sen ve senin gibiler oy kullanacaksınız CB ve Hükümet seçeceksiniz! vay bu ülkenin haline..
BAHÇELİ ALLAH SENİN CEZANI VERSİN KAFAYI YEDİN SONUNDA
nerde savcılar hapishanedeki insanları isyana yönlendiriyor
SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYORUM.MİLLETİ İSYANA VE KARA PROPOGASYONA TEŞVİK EDİYOR SARAYIN KÖLESİ.SAVCILARA DUYURUMDUR.
@burhanaykanat oğlum sen hiç akıllanmadınmı suç duyurusu burada olmaz adliyede dilekçeni yaz savcıya ver.
yok mu senin polisin askerin bastirirsin isyanı olur biter bunu yapmaya acizse hökümet gitsin yerine güçlüsü gelsin
yemin ederim akp ye vereceğim varsada af diye birşey cıkarsa sittin sene vermem verenide silerim hayatımdan.
bu açıklamayı başka bir parti lideri yapsaydı cumhurbaşkanı aynen şunu derdi provakatör
cok ileri gitti bu zat
bahçeli bu ülkeyi yavaş yavaş yaşanmaz hale getirecek. çıkarmak istediği kaos ortamını dile getirmeye başladığna ğöre
bu şimdi alenen insanları kin nefret ve isyana tahrik değil mi? herkesin dokunulmazlığı kaldırılıyor şimdi bun6n dokunulmazlığın7n kaldırılıp içeri girmesi gerekmez mi?
Adam resmen tehtid ediyor yahu.MHP diliyle Bu adam ne yapmak lstemektedir.
Diğer Haberler