DHA İSTANBUL BÜLTENİ - 2

DHA İSTANBUL BÜLTENİ - 2 1- CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 12 BİN KİLOMETRE MESAFEDEN BURAYA NİYE GELİNİR ?

DHA İSTANBUL BÜLTENİ - 2

1- CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 12 BİN KİLOMETRE MESAFEDEN BURAYA NİYE GELİNİR ?

* Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,

"Tutturdukları tek şey var; 'kimyasal silah kullanıldığı için vurduk'. Ben de diyorum ki niye sadece kimyasal silahı değerlendiriyorsunuz, konvansiyonel silahı niye değerlendirmiyorsunuz?"

"Kimyasal silah ile 1 kişi öldüyse konvansiyonel ile 10 kişi öldü. Dolayısıyla konvansiyonel silahlarla ölenleri bir kenara koy sadece kimyasal silahlarla öldürülenlere bak. Böyle adalet olur mu?"

"Biz diyoruz ki; gelin bu dünyada yeni bir barışın temelini atalım ve böyle rastgele bu ülkelere bombalar yağdırmayalım. Varil bombalarını yağdırmayalım."

"Bizim Suriye ile 911 kilometre sınırımız var. İlk vurdukları yer biz oluyoruz, kimse bize sus diyemez. Peki 12 bin kilometre mesafeden buraya niye gelinir? Avrupa'dan buraya niye gelinir? Bunların hepsi düşündürücü."

Haber: Gülseli KENARLI - İhsan YALÇIN - Kamera: Güven USTA / İstanbul DHA
Global Girişimcilik Kongresi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizim Suriye ile 911 kilometre sınırımız var. İlk vurdukları yer biz oluyoruz, kimse bize sus diyemez. Peki 12 bin kilometre mesafeden buraya niye gelinir? Avrupa'dan buraya niye gelinir? Bunların hepsi düşündürücü" dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen Global Girişimcilik Kongresi'ne katıldı. Burada konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizin içinde ve yurtdışında sayısız defa elinde bir çantayla yola çıkıp 5-10 yıl içinde çok ciddi ciro ve varlıklara sahip işletmeler kurmuş ticaret ağları oluşturmuş insanlara rastladık. Her biri bir başarı hikayesi olan bu örnekler istisna değil oldukça yaygındır. İnsanlarımızın ruhunda zaten var olan bu girişimcilik mayasını doğru yöntemler ve yönlendirmelerle çok daha büyük başarılara dönüştürmemiz gerekiyor. Tabii biz aynı zamanda maalesef her işimizi el yordamıyla yapma, her şeyi sıfırdan inşa etme alışkanlığı olan da bir milletiz. Halbuki dünyada ve ülkemizde her konuda olduğu gibi girişimcilik hususunda da çok ciddi bir birikim var. Bu birikimi değerlendirmeyi öğrenmek mecburiyetindeyiz" dedi.

"DEMOKRASİDE VE EKONOMİDE ADETA SINIF ATLADIK"
"Geçtiğimiz 15 yılda yaptığımız reformlarla ülkemizi demokraside ve ekonomide adeta sınıf atlattık" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu sayede ülkede 2006 yılından 2017 yılına kadar yaklaşık 180 milyar dolarlık uluslararası yatırım çekmiş bir ülkedir. Bu tabii her şeyden önce bir güvendir. Bu güven olmamış olsa bu 180 milyar dolarlık yatırımı, küresel sermayeyi siz ülkenize çekemezsiniz. Bu başarının 2008 küresel finans krizine, Irak ve Suriye'de yaşanan hadiselere, 2013 yılından bu yana neredeyse kesintisiz bir şekilde maruz kaldığımız saldırılara, 15 Temmuz darbe girişimine rağmen elde edildiğinin unutulmaması lazım. Şayet daha stabil bir gündemle bu dönemi geçirebilmiş olsaydık inanıyorum ki uluslararası yatırım rakamlarını 2'ye 3'e katlayabilirdik. Ve yaptığımız yatırımların bir başka önemli yanı var. O da şu; yatırımlar dünyadaki tüm yatırımlar içerisinde bakıyorsunuz örneklemede ilk 10'na giren yatırımlar var" ifadesini kullandı.

"İLK DEFA 1 TRİLYON LİRAYI AŞACAK"
Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:
"Türkiye geçmişte G-20 ülkeleri arasında yer alan bir ülke değildi; ama şimdi biz G-20 ülkeleri arasında yer alıyoruz. AB ortalamasının yüzde 2,4 olduğu dikkate alındığında Türkiye'nin büyüme başarısı daha da iyi anlaşılacaktır. 2003-2017 yılları arasında ortalama yüzde 5,8 büyüme oranını elde ettik. Bu yıla kamu ve özel sektörün yatırımları tarihimizde ilk defa 1 trilyon lirayı aşacak. Bu da 2002 yılına göre yaklaşık 4 katlık bir artışı ifade ediyor. Milli gelirimiz de 4 kata yakın bir artışla 236 milyar dolardan 860 milyar dolara çıktı. Bu nereden nereye geldiğimizi göstermesi bakımından çok önemli. Bugün Türkiye gayri safi milli hasıla bakımından dünyanın 17'nci bunu bir de eğer satın alma paritesine göre değerlendirirsek 13. sırada yer alan büyük bir ekonomi. Burada güven ve istikrar var. Eğer bu istikrar, güven olmamış olsa küresel sermayenin de Türkiye'ye girmesi mümkün değil, kendi girişimcilerimizin de bu alanlarda adım atması mümkün değil."

"DARBE GERİŞİMLERİ SEBEBİYLE SIKINTILAR YAŞADIK"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Turist sayımız 13 milyondan 32 milyon; turizm gelirimiz 12,4 milyar dolardan 26,3 milyar dolar seviyesine çıktı. Bu ara biraz tabii turizmde malum darbe girişimleri sebebiyle sıkıntılar yaşadık; ama onları da aştık aşıyoruz. Daha da iyi olacak bundan hiç endişemiz yok. Ve bu yıl turizmde beklentimiz çok yüksek. Turist sayısında inanıyorum ki 36 milyonu falan yakalayabiliriz. Şuanda özellikle ciddi manada tabii başka işaretler de geliyor 40 olur diye. Biz şimdilik 36'ya bir defa kenetlendik" şeklinde konuştu.

"SİYASETİN VE TİCARETİN ODAK NOKTALARI DEĞİŞİYOR"
"Dünyada hem siyasetin hem de ticaretin odak noktaları değişiyor" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geçmişte küresel politikalar, şirketler, üretim ön plandaydı; ancak dünyanın tek bir merkezden ve tek bir yaklaşımla yönetilemeyecek kadar büyük olduğu yavaş yavaş anlaşılmaya başladı. Bugün artık giderek belirginleşen bir şekilde bölgesel ve yerel odaklı yaklaşımlarla hareket ediliyor. Eski sistemin zaaflarından biri de ekonomiyle siyasetin birbiriyle çok fazla karıştırılmış olmasıydı. Ekonomide elde edilen gücün siyasi müdahalelere kadar sıkıntılara yol açması devletleri ve toplumları çeşitli tedbirler almaya itmiştir. Türkiye olarak biz de bu sıkıntıyı yaşamış bir ülkeyiz. Ekonomimiz düzeltmek için IMF ile yaptığımız anlaşmaların adeta ülkemizin siyasi olarak vesayet altına alınması noktasına gittiğini gördük" diye konuştu.

"IMF'NİN RUHUNDA VESAYETÇİLİK VAR"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi IMF'nin ruhunda vesayetçilik var. Dünyanın zavallı o garip ülkelerinin birçoğu bunların bu vesayetçilik anlayışından bugüne kadar kurtulamadıkları için onları inim inim inletiyorlar" ifadesini kullandı.

"BU ÜLKELER BOMBALAR YAĞDIRMAYALIM"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şuanda Suriye'de yaşananlar. Suriye'de yaşananları ne ile izah edeceğiz. Suriye'de 7 yıldır bir süreç var. Bu 7 yıllık süreç içerisinde bu emperyal güçler acaba Suriye'den ne kadar insanı kendi ülkelerine çekip aldılar. Almadılar; ama Türkiye 3,5 milyon insanı kendi ülkesinde barındırıyor, onlara misafirperverliğini gösteriyor. Peki onlar ne yaptı? Onlar geldiler kimyasal silah dediler, vurdular. O çocuklar bize geliyor. O çocukların ne halde olduğunu ben görüyorum; ama diğerleri bunu görmüyor. Ve tutturdukları tek şey var; 'kimyasal silah kullanıldığı için vurduk'. Ben de diyorum ki niye sadece kimyasal silahı değerlendiriyorsunuz, konvansiyonel silahı niye değerlendirmiyorsunuz? Kimyasal silah ile 1 kişi öldüyse konvansiyonel ile 10 kişi öldü. Dolayısıyla konvansiyonel silahlarla ölenleri bir kenara koy sadece kimyasal silahlarla öldürülenlere bak. Böyle adalet olur mu? Ve bunu uluslararası toplantılarla birçok kez gündeme getirdiğimiz halde kimsenin umurunda değil. Diğeri basit çünkü. Biz diyoruz ki; gelin bu dünyada yeni bir barışın temelini atalım ve böyle rastgele bu ülkelere bombalar yağdırmayalım. Varil bombalarını yağdırmayalım" dedi.

"TÜRKİYE'NİN KİMSENİN TOPRAĞINDA GÖZÜ YOKTUR"
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında ayrıca şunları kaydetti:
"Avrupa'nın mülteci göçü karşısında yaşadığı panik ve aldığı insanlık dışı önlemleri unutamayız. Bizim Suriye ile 911 kilometre sınırımız var. İlk vurdukları yer biz oluyoruz, kimse bize sus diyemez. Peki 12 bin kilometre mesafeden buraya niye gelinir?
Avrupa'dan buraya niye gelinir? Bunların hepsi düşündürücü. Ve kimseyi zalimlerin insafına veya denizlerde boğulmaya terk etmeden herkese kapımızı ve soframızı açtık. Ülkemize verilen sözlerin tutulmamasına rağmen bu insani tutumumuzdan asla taviz vermedik. Bununla kalmadık. Ülkemize gelen mültecilerin sebebi olan, aynı zamanda Suriye topraklarından ülkemize yönelen tehditlerin kaynağı durumundaki terör örgütlerinin üzerine de kararlılıkla gittik. Burada bir kez daha ifade ediyorum; Türkiye'nin kimsenin toprağında gözü yoktur. Yaptığımız operasyonların iki amacı vardır. Birincisi ülkemize yönelik tehditleri ortadan kaldırmaktır. İkincisi hayatlarını ülkemizde sürdüren mülteciler için Suriye'de güvenli, huzurlu ve yaşanabilir bir bölge oluşturmaktır."

Görüntü Dökümü:
-------------------------
-Erdoğan'ın konuşması
-Genel ve detaylar

16.04.2018 - 12.33 - Haber Kodu : 180416055
16.04.2018 - 12.34 - Haber Kodu : 180416056
16.04.2018 - 12.36 - Haber Kodu : 180416057
16.04.2018 - 12.38 - Haber Kodu : 180416059

=====================================

2- POLİS TAKSİM'DE CHP'LİLERE İZİN VERMEDİ (1)

Haber-Kamera: Enver ALAS - Cansel KİRAZ - Zeki GÜNAL - Yılmaz BEZGİN - / İSTANBUL,DHA
OHAL'in 7'nci kez uzatılması kararı üzerine CHP İstanbul İl Başkanlığı, tarafından bugün milletvekilleri, il örgütü yöneticileri ve partililerin katılımıyla saat 12.00'da Taksim Meydanı'nda oturma eylemi yapacağını açıklamıştı. Polis, Taksim Meydanı'nın bir bölümünü, Cumhuriyet Anıtı ve çevresini bariyerlerle kapattı. İstiklal Caddesi girişi ve Gezi Parkı'na da çok sayıda TOMA ve çevik kuvvet polisi konuşlandırıldı. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve partililer saat 11.30 sıralarında Taksim'de geldi. Polis, gruba Taksim Meydanı'nda basın açıklaması yapılmasına izin verilmeyeceğini söyledi. CHP'liler Taksim Meydanı çevresinde sloganlar atarak bekliyor.

Görüntü Dökümü
----------------------------------
-Kapatılan alan
-Polis bariyerleri
-Polis ekiplerinin Cumhuriyet anıtı çevresinde
-Polisin içeriye kimseyi sokmaması
-Grubun gelişi
-Polis müdürleriyle Kaftancıoğlu'nun konuşması
-Grubun görüntüsü

16.04.2018 - 11.21 - Haber Kodu : 180416034
16.04.2018 - 11.24 - Haber Kodu : 180416035

=====================================

(ÖZEL)
3- TÜNELDE ZİNCİRLEME KAZA; ARAÇLARDAN BİRİ TAKLA ATTI

Haber-Kamera: Cengiz ÇOBAN - İSTANBUL DHA
Üsküdar Tantavi tünelinde kazaya karışan 3 araçtan biri takla attı. Kazada 1 kişi yaralanırken trafik yoğunluğu yaşandı.
Kaza saat 07.30 sıralarında Şileyolu Üsküdar istikameti Tantavi tüneli içinde meydana geldi. İddialara göre tünel içinde araçlar seyir halindeyken bir anda trafik yavaşladı. Bu sırada önde seyreden otomobile arkadan gelen Ayhan Aziz'in kullandığı 34 BBC 384 plakalı araç çarptı. Bu araca da arkadan gelen içinde 2 kişi ve bir bebek bulunan 34 TJ 4642 plakalı otomobil çarptı.

BEBEK BULUNAN ARAÇ TAKLA ATTI
Çarpmanın şiddetiyle içinde bebek bulunan otomobil takla attı. Kazayı sürücü ve bebek yara almadan atlatırken kadın ise hafif şekilde yaralandı. Yaralı kadın ambulansla hastaneye kaldırılırken hayati tehlikesinin olmadığı öğrenildi.

TRAFİK YOĞUNLUĞU YAŞANADI
Kaza nedeniyle trafik yoğunluğu yaşandı. Polis ekipleri dubalar koyarak başka bir kazanın yaşanmaması için önlem aldı. Takla atarak ters dönen otomobil, çevredekiler ve polis ekipleri tarafından düzeltilerek çekiciye yüklendi. Kazaya karışan araçların kaldırılmasının ardından trafik normale döndü. Kazaya karışan sürücü Ayhan Aziz, "Seyir halindeydik, trafik yavaşladı. Öndeki araç durdu. Öndeki araca vurduk. Arkadan gelen bize vurdu takla attı" diye konuştu.

Görüntü Dökümü:
---------------
-Tünelden görüntü
-Takla atan aracın görüntüsü
-Kazaya karışan araçların görüntüsü
-Polis ekiplerinden görüntü
-Ters dönen aracın düzeltilmesi
-Çekiciye yüklemesi
-Kazaya karışan araç sürücüleri ile röp.
-Trafikten görüntü
-Genel ve detay görüntüler

16.04.2018 - 10.01 - Haber Kodu : 180416012

==================================

4- RAVZA KAVAKÇI KAN: ÜMİT EDİYORUZ Kİ ADALET TECELLİ EDECEK

Haber - Kamera: Serpil KIRKESER / İSTANBUL DHA
FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Hava Harp Okulu'ndaki eylemlerine ilişkin 34'ü tutuklu 44 şüpheli hakkında açılan dava öncesi AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakçı Kan basın açıklaması yaptı.

"DURUŞMAYI TAKİP ETMEK İÇİN BURADAYIZ"
Ravza Kavakçı Kan, Bakırköy Adalet Sarayı önünde yaptığı açıklamasında, "Hava Harp Okulu Davası'nın ilk duruşmasını takip etmek için buradayız. Biliyorsunuz 15 Temmuz darbe girişiminin akabinde, o hain darbe girişiminde rol alan sanıklar yargılanmaya devam ediyor. Bazı duruşmalar tamamlandı, bazılarında netice alındı. Ama bugün darbe girişiminin olduğu gün Hava Harp Okulu'nda üst düzey
44 sanığın yargılandığı duruşmayı takip için buradayız. Biz neden duruşmaları takip ediyoruz? Amacımız hem şehit ailelerimize
ve gazilerimize destek vermektir" dedi.

"ÜMİT EDİYORUZ Kİ ADALET TECELLİ EDECEK"
"Ümit ediyoruz ki adalet tecelli edecek" diyen Ravza Kavakçı Kan, "Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri, bu darbe girişiminde emeği ve en
ufak bir desteği olan kişileri de adalet önünde hesap vermelerini sağlayacak. Adli makamlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Onlar, iğneyle kuyu kazar gibi bu süreci devam ettiriyorlar ve bu süreç kolay bir süreç değil. Bizde bütün şehit ailelerimiz başta olmak üzere o gün 251 şehidimizin ailesinin yanındayız. 2 bin 194 gazimizin ve ailelerinin yanındayız. Ve o gün sayın Cumhurbaşkanımızın teklifiyle sokağa çıkan milyonlarca isimsiz kahramanın yanındayız. Ümit ediyoruz ki bu davalar, en sağlıklı şekilde neticelenecek ve adalet önünde bunda en ufak bir katkısı olanlar adalet önünde hesabını verecek. Başka duruşmalarda da gördüğümüz gibi herhangi bir katkısı olmayanlarda serbest kalmış olacak" dedi.
Ravza Kavakçı Kan yaptığı basın açıklamasının ardından duruşmayı izlemek için adliyeye girdi.

Görüntü Dökümü:
-------------
Ravza Kavakçı Kan'ın açıklaması
Adliyeden görüntü
Genel ve detaylar

16.04.2018 - 11.27 - Haber Kodu : 180416036

====================================

5- KÜÇÜKÇEKMECE'DE SİLAH OPERASYONU

Haber-Kamera: Çağatay KENARLI / İstanbul DHA
Küçükçekmece'de polis ekipleri, silah ticareti yapılan bir eve baskın düzenledi. Operasyonda kurusıkıdan 10 tabanca, 19 şarjör ve matkap makinesi ele geçirildi.
İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstasyon Mahallesi'nde bir evde silah ticareti yapıldığı ihbarını aldı. Ekiplerin eve yaptığı baskında kurusıkıdan bozma 10 tabanca ile 19 şarjör ele geçirdi.

ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST KALDI
Operasyonda evde bulunan S.Ö. de gözaltına alındı. S.Ö.'nün emniyetteki ifadesinde, silahları cezaevinde tutuklu bulunan oğlu İ.D.Ö.'nün getirdiğini, kendisinin ilgisinin olmadığını söylediği öğrenildi. Emniyetteki işlemleri tamamlanan S.Ö. sevk edildiği adliyede adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Görüntü Dökümü:
-------------------------
-Sergiden görüntü
-Silahlardan görüntü
-Matkap makinesinden görüntü
-Genel ve detaylar

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler