Diyanet'ten Adnan Oktar çıkışı: Kaosu kullanarak gençleri kandırdı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, tarikat ve cemaatlerin denetlenmesi tartışmasına ilişkin, "Dinin sivil yapısına gölge düşürmeyecek, özgürlüklere halel getirmeyecek ve din güvenliğini sağlayacak bir kontrol ve rehberlik mekanizması kurulmalıdır" dedi. Adnan Oktar hakkında da konuşan Erbaş, "Adnan Oktar diye bilinen şahıs, kaosu kullanarak başta gençler olmak üzere dini duyarlılığı yüksek ama bilgisiz olan birçok kişiyi kandırmıştır" ifadesini kullandı.

Ali Erbaş, son dönemde yaşanan tarikatların ve cemaatlerin denetlenmesi, bu kurumların İslam dinindeki yerine dair tartışmaları AA muhabirine değerlendirdi. Tarikat ve cemaat olarak bilinen teşekküllerin her şeyden önce sosyolojik bir gerçeklik olduğunu belirten Erbaş, bunların görmezden gelinmesi ya da ötelenmesinin bu gerçekliği değiştirmeyeceğini, tersine perdeleyerek görünür olmasını engelleyeceğini ifade etti.

Erbaş, İslam coğrafyasında bu anlamda tarihi ve kurumsal geçmişleri olan yapıların bulunduğuna işaret ederek, Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında çıkarılan kanun nedeniyle tekke, zaviye ve benzeri yapıların kapatıldığını, tarikat veya dini cemaatlerin hukuken yok hükmünde kabul edildiğini anlattı.

Hukuken yok hükmünde olmanın, gerçekte "yok" olmak anlamına gelmediğini, bu yapıların fiilen ve sosyal bir gerçeklik olarak Cumhuriyet dönemi boyunca da varlıklarını devam ettirdiğini dile getiren Erbaş, "Bu alanda belki de ciddi hatalardan biri, sosyal bir gerçekliğin kanunla yok sayılarak görmezden gelinmesidir. Çünkü bu durum, tam tersi bir etkiyle zaman içinde söz konusu yapılar için deyim yerindeyse perdeleme vazifesi görmeye başlamıştır." diye konuştu.

ali2

"ADNAN OKTAR DİYE BİLİNEN ŞAHSIN..."

Erbaş, hukuki boşluktan yararlanan dini görünümlü bazı yapıların zamanla kendilerine varlık alanı bulduğuna dikkat çekerek, sözlerine şöyle devam etti:

"Yine son asır boyunca din-devlet ilişkilerinde yaşanan gerilim ve zaman zaman gelişigüzel mülahazalarla dinini ve inancını yaşamak isteyen insanların ötelenmesi, söz konusu alanı daha da karmaşık ve denetimsiz hale getirmiş, dini istismar eden gruplar için uygun bir zemin oluşmasına sebebiyet vermiştir.

Bu kaotik süreçten beslenen olumsuz durumların en çarpıcı örneği FETÖ ve liderliğini Adnan Oktar diye bilinen şahsın yaptığı suç şebekesidir. Bu iki suç örgütü tam da bu hukuki boşluğu ve kaosu kullanarak başta gençler olmak üzere dini duyarlılığı yüksek ama bilgisiz olan birçok kişiyi kandırmış, onları gizli, kirli ve karanlık odakların çıkarları için devleti ve milleti aleyhine çalışan militanlara dönüştürmüş, kadınlı-erkekli birçok gencimizin heba olmasına ve geleceğinin kararmasına neden olmuştur."

"GÜVENLİK BOYUTLARI VE KÜRESEL BAĞLANTILARI BULUNUYOR"

Erbaş, güncel popülist, gelişigüzel tartışma ve mülahazaların ötesinde, tarikat ve cemaatlerin birer sosyal gerçeklik olarak toplumsal ve dini işlevleri, din istismarının sebepleri ve etkileri, bu alandaki hukuki boyutun ve ideal tutumun nasıl olması gerektiği gibi konuların etraflıca ele alınması gerektiğini belirtti.

Söz konusu bazı yapıların dini boyutundan daha çok iktisadi, siyasi hatta güvenlik boyutlarının ve küresel bağlantılarının bulunduğuna dikkati çeken Erbaş, "Dinin sivil yapısına gölge düşürmeyecek, özgürlüklere halel getirmeyecek ve din güvenliğini sağlayacak bir kontrol ve rehberlik mekanizması kurulmalıdır." ifadelerini kullandı.

Erbaş, bu alandaki çalışma ya da hukuki düzenlemenin doğru dini bilgi ve samimi gayretle faydalı çalışmalar yapan oluşumları olumsuz etkilemeyecek ve rehberlik edecek şekilde yapılması gerektiğini kaydetti.

"İSLAM'IN ANADOLU'YA YAYILMASINDA ETKİLİ OLDU"

Tarikat ve cemaatların dinde ve Kur'an-ı Kerim'de yeri olup olmadığına yönelik tartışmaları da değerlendiren Erbaş, tarikatların İslam medeniyeti ve Türkiye'nin kültür mirasında bulunduğunu, İslam'ın çeşitli ülkelere, özellikle Anadolu'ya yayılmasında etkili olduğunu anımsattı.

Erbaş, bu yapıların zaman zaman çeşitli açılardan değişim ve dönüşümler yaşadığını dile getirerek, "Bir Müslümanın dini görevlerini yerine getirmesi için herhangi bir tarikata, cemaate girmesi veya bir şahsa bağlanması şeklinde bir zorunluluk yoktur. Her Müslümanın Allah'ın kitabına, Hazreti Peygamber'in sünnetine ve İslam ilim geleneğinin içerisinde muteber kabul edilen alimlere müracaat etmesi yeterlidir. Yani hakikat noktasında ölçü ilim, hikmet, irfan, marifet ve şeriattır. Aslında Yunus Emre bunu 'Şeriat tarikat yoldur varana. Hakikat marifet andan içeru' dizeleriyle veciz şekilde ifade etmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

ali1

"DİN İSTİSMARIYLA MÜCADELE SEFERBERLİĞİ"

Tarikat ve cemaatlerin tarih boyunca ilim, irfan, bilgi ve hikmetin merkezi olduğunu aktaran Erbaş, "Benim tarikatımın, tasavvufi anlayışımın, cemaatimin dışındakiler İslam dışıdır, hakikat dışıdır' gibi bir anlayışa fırsat verilmemesi gerektiğini bildirdi. Erbaş, şu ifadeleri kullandı:

"Devlet ve Diyanet İşleri Başkanlığının rehberlik edip uzmanlarla bir araya gelerek bir disiplin ve düzenin mutlaka kurulması lazım. Yoksa din istismarı ortaya çıkıyor. Son zamanlarda yaşadığımız olayları görüyorsunuz, FETÖ, DEAŞ, bütün bunların alt yapılarına baktığımız zaman bir kontrolsüzlükten, düzensizlikten, disiplinsizlikten ortaya çıktığını görüyorsunuz."

Diyanet İşleri Başkanlığınca başlatılan din istismarıyla mücadele seferberliği kapsamında, 81 il ve bütün ilçelerde çalışma yaptıkları bilgisini veren Erbaş, dinin ana kaynaklarına ve ilkelerine ters düşmediği, toplumun huzuruna ve kardeşliğine zarar vermediği sürece hiçbir kişi, grup ya da oluşumun zararlı kabul edilmeyeceği ve sakıncalı bulunmayacağını kaydetti.

Erbaş, herhangi bir dini yapının, tarikatın, cemaatin, derneğin ve benzeri yapıların temel dayanağının ve çıkış noktasının "Kur'an-ı Kerim ve sünnetin arzuladığı kamil insanlar yetiştirme" olması gerektiğine dikkati çekerek, "Bu meyanda, topluma yönelik din hizmetine ve din eğitimine katkı sunmayı gaye edinmiş teşekküllerin olmazsa olmaz yükümlülüklerinden biri de sahih dini bilgiye sadık kalmaktır. Bu itibarla söz konusu gruplar, kendilerini sorgulamalı ve tüm boyutlarıyla şeffaf olmalıdırlar." uyarısında bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığınca FETÖ, DEAŞ gibi terör örgütleri ve dini istismar eden yapılara karşı etkin çalışmalara devam edildiğini vurgulayan Erbaş, "Halihazırdaki süreçte bu çalışmalar, periyodik olarak devam ettirilmektedir. Yine bu bağlamda sıkça istismar edilen cihat, itaat, istişhad, keşif ve ilham, gayb, mehdilik vb. konularda pek çok kitap, kitapçık Başkanlığımız tarafından yayına hazırlanmaktadır." ifadesini kullandı.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 34 yorum
Peki tüm bunlar olurken Diyanet neredeydi?
@erolguldemir armut topluyordu
@erolguldemir milyarlik bütcelerden sögüsleniyordu, baska bir sey yaptiklari yok ki zaten
adnan doğru demiş kerhanelerden meyhanelerden kumardan iddaadan rakıdan içkiden alınan vergilerle maaş alıyor namaz kıldırıp güyaa cennete gideceksiniz
Devletin diyaneti tarikatı bu kadar benimsememeli, yada bırakın bu işi tarikatlar yapsın yada alın tarikat liderlerini diyanette çalışsın.
eger varsa bir tarikat veya cemaat dernek yada vakif kursun. butun hesaplari seffaf olsun. adresleri belli olsun. ders verecekse diyanetin denetiminde olsun. oyle her tarikat farli seyler soylemesin. bozulmayan dinimizi bozmaya calisiyorlar. son 10 senede baya yiprandik bu yuzden.
günaydın...yenimi aklıınıza geldi..bu ülkede bu sapkın tarikatların faaileytelrine göz yuman sizlersiniz...sırf oy uğruna ses çıkarmadınız....diyanet denen kurum bu ülke yararına ne yapyığını bilen varsa açıklasın...yaptığı sadece öleni gömmek,camilerde beş vakit ezan okunmasını sağlamak....ve bunları yapmak için yüzbinlerce kişiye maaş ödemek
DİYANET ÖNDERLİĞİNDE TARİKAT MENSUBU KÜÇÜCÜK BEBEKLERİN DAHİ ÖRTÜRÜLERK RESMİ GEÇİT YAPTIRILDIĞINDA SİZ NEREDEYDİNİZ? BU DİNİMİZİN KAOSU SİZSİNİZ. İNSANLAR SİZİN SAÇMALIKLARINIZLA DİNDEN SOĞUYUP ATEİST OLUYOR. KURUMUNUZA BEN Mİ SAHİP OLACAĞIM. HEPSİ SİZİN KUMAŞSIZ ŞEMSİYENİZ ALTINDA.
Müslüman çocuğunun baş örtüsünden rahatsız olan gavur diyanete din dersi vermeye kalkıyor hadi oradan. Demek ki çocuklara örtü örtmüşler haaa vaayyy bee nasıl olur müslüman memleketinde, halbuki tayt bikini giydirmeleri gerekirdi di mi çakma Müslüman. Olmayan beyninle münafıkça konuşma, diyaneti ben de beğenmiyorum ama dinime küfreden Müslüman olsa bari.
tarikat ve cemaatlerin devlet kadrolaronda ne isleri var peki neden bunlara taviz veriliyo cogu tuccar ondan
Tarikat, tarikatçı, şıh, şeyh, mehdi ve bunların müritleri, inananları, destekçileri hepsi tek tek tutuklanacak, 15 Temmuz'un hesabı hepsinden sorulacak, bunların hepsi aynı.
şimdiye kadar nerdedinn eyyyy boş işlerin makamı diyanet efendi atarsınız şimdi bol keseden tabi.adam 8 yıl boyunca A9 denilen saçma bi kanalda boy gösterirken nerdeydiniz olm hee ?
diyanet kendisine ayrılan bütçeyi beğenmemiş. az daha verelim de dualarda kaliteyi yakalayalım.
Diyanetin bu ülkeye verdiği hiç bir şey yok. İşleri sadece 5 vakit namaz kıldırmak. Camileri bile temizlemiyorlar. Diyanetin kötü olmaso cemaatleri güçlendiriyor.
16 yıldır uyu, sonra da utanmadan konuş.
Tüm tarikatlar aynıdır. Asıl din istirmacısı sizlersiniz. İşinize gelene göz yumdunuz, aykırı düşene çöktünüz. Tüm cemaatlerin karanlık işleri vardır ama onlarla flört ederek asıl din istismarını siz yapıyorsunuz. Şimdiye kadar neredeydiniz...
Din kullanmakda Hepiniz bir birinizden tezeksınız
Sn. Başkanım Tarikatları , Cemaatleri denetlemeyin. Kapatın. Dinimiz çok net cemaat olmadan vecibelerimizi yerine gayet rahat getirebilecek akla ve zekaya sahibiz çok şükür
peki o öyle yaparken, ya SIZ milyarlik bütcelerle ne yapiyordunuz acaba? Lüks icinde yasamaktan, en lüks arabalara binip padisah hayati yasamaktan baska ne yaptiniz? Hurafesiz, uyduruk masalsiz-hikayesiz gercek Islam'i ne zaman anlatacak siniz insanlara? Tabii bilginiz varsa ve isinize geliyorsa...
ONLARCA CEMAATİN TARİKATIN NE HALT YEDİKLERİNİ BİLİYORSUNUZ SESİNİZ ÇIKMIYOR TA Kİ DEVLET EL KOYANA KADAR, ONDAN SONRA KONUŞMAYA BAŞLIYORSUNUZ.
şu menzildeki trilyoner zat içinde açık açık bi söyleyebilseninz hocam
Arkadaş kim? yeni mi gelmiş Türkiye ye... Saysana bi hava alanı işletmelerine hangi cemaat yerleşiyor, geleneksel tıp adı altında hangi cemaatler kadrolaşıyor. inönü üniversitesinde ki malatyalılar cemaati kim, Süleymancılar, menzil, ismailağa nerelerde. şu ensarın , tügva nın içini bir aç bakalım hocam. yemez ama demi, ne zaman ki bir 17-25 daha olur o zaman talimatı alır bülbül gibi vaaz verirsin...
Gadi ordan hadi ordan. bu adam yıllardır tv de genel ev işletiyor islam adı altında sen neredeydin bu arada şimdi konuşuyorsun. edep yahuuuu
yaaa neyin kafası bu bi çektirin gidin
Daha önce neredelermiş. siyasî destek olmasa hiç bir eleştirileri olmayacaktı. Tüm tarikatlarin dinimize zarar verdiğini. Doğrusunun Kuran' da olduğunu çıkarlara göre dine yanlış yön verilmesinin tüm islam dünyasının geri kalmasına sebep olduğunu. tonlarca petrolü olan sudi arabistanın iğne bile üretmekten aciz olduklarını ne zaman anlatacak. Hepsinin ABD ne derse yapıp sonrada ABD ye sövmelerindeki çelişkileri .
konuşmaya başlayanın parasında eksilme olmuştur kesin ayrılan bütçe erimiştir başka türlü iş gelmez akıllarına kitap dergi tüccarları var dindar tarikatcı diye ?? onlar çok mu farklı
1980 lerde abd ve rusya uzaya giderken müslüman ve türk aleminin verdigi fetvayı hic unutmuyorum. uzaya cıkmak günahtır ordaa Allah vardır. yani bilimden teklojiden uzaklaşan hürşidin murşidin peşinden giden müslüman alemi abd ve israilin uşagı olmaktan kurtulamaz
Daha önce neredelermiş. siyasî destek olmasa hiç bir eleştirileri olmayacaktı. Tüm tarikatlarin dinimize zarar verdiğini. Doğrusunun Kuran' da olduğunu çıkarlara göre dine yanlış yön verilmesinin tüm islam dünyasının geri kalmasına sebep olduğunu. tonlarca petrolü olan sudi arabistanın iğne bile üretmekten aciz olduklarını ne zaman anlatacak.
diyanet neden var? dini sömürülere sadece yorum yapmak için mi var? diyanete o kadar harcırah ödenek veriliyor madem, diyanete bağlı olmayan hiç bir hoca görüntülü insanın, hayatını idame ettirememesi lazımdır? benim vergimle o ödenekler ödeniyor, sonra da hoca kılıklılar, devleti ele geçirmeye, devlette rol edinmeye çalışıyorlar. bırak hoca bu işleri bırak. o sarığın hakkın ver. sadece imamların ödeneklerini araştır madem. yorum yapmayın, Türk Milleti, herşeyin farkında, neyin de ne olduğunu çok iyi biliyor, yorumunuza ihtiyacımız yok.
HOCA HOCA HA TARİKATLAR HA SEN YOK ASLINDA BİRBİRİNİZDEN FARKINIZ SADECE MÜSLÜMANLIĞI ZARAR VERİYONUZ BAŞKA BİDE SALTANAT İÇİNDE YAŞIYONUZ.
Herkes herkesi kandirirken siz neredeydiniz acaba
bakmayın böyle konuştuklarına bunlarında ensar ı var.. adnan a beş çeker...
ülkede doktordan çok din adamı var. kimde ne eksikse ondan lazım tabi...
günaydın sözde diyanet iş işden geçmiş konuşuyorsunuz
Diğer Haberler