Diyarbakır’da 'Kürdistan' isiml dernek

Diyarbakır'da ilk defa adında 'Kürdistan' kelimesi geçen dernek kuruldu.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Başkanı Mesut Barzani'nin babası Molla Mustafa Barzani'yi örnek aldıklarını dile getiren Merdini, hiçbir siyasi örgüt ve partiye bağlı bulunmadıklarını, Molla Mustafa Barzani'yi örnek aldıklarını ancak Irak Kürdistan’ı ile hiçbir bağlarının bulunmadığını ifade etti.

Merdini, "Biz bağımsız hiçbir parti veya örgüte mensup olmayan Kürt gençleri olarak legal sahada daha önce zaten yürütmüş olduğumuz mücadeleyi daha şeffaf ve daha açık bir şekilde yürütmeyi planlıyoruz. Mevcut siyasal hareketler Kürt gençlerine hep farklı kılıklarda elbise giydirmeye çalıştılar. Son otuz yılda mücadele ediyorum diyen Kürt gençleri kendilerini milliyetçi, sosyalist veya İslamcı olarak isimlendirirken ben Kürt’üm demekten adeta utanır hale geldiler" dedi.

Çözüm sürecine destek verdiklerini ve bu süreci olumlu bulduklarını kaydeden Merdini, hiçbir partiye ve ideolojiye kaymadan faaliyetlerini yürütmek istediklerini aktardı. Merdini, “Kürdistan Gençlik Hareketi emir talimat ilişkisini reddeden, bireyin kendi düşüncesinde kendi özgürlüğünü kendi rengi ile mücadele yürütmesini esas gören bir hareket. Bu anlamda bizim mücadelemizin temelinde insan vardır. Biz hiçbir ideolojik düşüncenin gençlerin yaşamından daha değerli olduğunu düşünmüyoruz. Türk ve Kürt gençleri değerlidir. Bu anlamda bölgemizde 30 yıldır yürütülen savaşın sona ermesi tabi ki olumlu buluyor ve destekliyoruz” diye konuştu. Kuruluş işlemleri için Dernekler Masası’na başvurduklarını belirten Merdini, şunları söyledi:“Diyarbakır Dernekler Bürosu’na kendi ismimizle Kürdistan Gençlik Hareketi ismi ile dernekleşme başvurusunda bulunduk. Şu ana kadar dernekler masasında olumlu veya olumsuz herhangi bir yanıtta bulunulmadı. Fakat biz olumsuz bir yanıtta da bulunmamasını umuyoruz.”

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
eee akp li kardeşlerimiz, Türkiye nin %50 si nerde? hani bu habere yorum yokmu? hiç zorunuza gitmesin. Avrupa'da Diyarbakır'a Kürdistan şehri denilecek yakında.
zaten öyledir
Kürdistan Gençlik Hareketi. Bu tabela ülke sınırları dışında ise bize ne ama Diyarbakırda ise düşündürücü? Savcılarımız görür herhalde bu olayı, diyecek başka bir şey kalmadı.
Biz de TC ibaresini kaldıralım. Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete. Yahu tamam destekleyin de yanlışın da arkasında durmayın Allah rızası için.
standart şark kurnazlığı, alemi sersem kendini akıllı zannetmek...
azan ya belasını yada mevlasını bulur,sizin o halisane KÜRT kardeşlerimizle asla bir ilginiz yok,76 milyon kardeşiz biz, Ancak 76 milyonluk bir ülkede her zaman isteyen peşine sizin gibi binlerce çakalı toplar yolda sokakta bağırtır,bir paket sigara parasına sizin gibi satılık çokk sookakkk iti var,sizi ciddiye almıyoruz,ancak kafanızıda her zaman ezmeye hazırız YAŞASIN HALKALRIN KARDEŞLİĞİ YAŞASIN KÜRT TÜRK ve 76 milyon TC vatandaşını kardeşliği siz şimdi 2 leyin vede siktirolun gidin şerefsızler,inanları rahatsız etmeyın
DAHA BU UCU UCU.
yola devammm.
YAKINDA AKP DEN DERNEĞE KUTLAMA MESAJI GİDETSE ŞAŞMAYIN.DEMEKKİ KANUNEN BU İSİMDE DERNEK KURMAK SUC DEYİLMİŞ AMA BAŞINDA ATATÜRK,CUMHURİYET,LAYİKLİK GECEN BİR DERNEK KURMAYA KALKIŞIN BAKALIM O ZAMAN HANGİ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN İÇİNDE BULUNUVERİRSİNİZ
Diğer Haberler