HABER

Diyarbakır'daki büyük korku

Diyarbakır'da Valisi Mustafa Toprak, 12 Eylül günü yapılacak referandum öncesi kentte jandarma ve polis tarafından güvenlik merkezi kurulduğunu açıkladı.

Diyarbakır'daki büyük korku

Toprak, her türlü güvenliğin havadan ve karadan alındığını belirterek, vatandaşlara karşı sandığa gitmeme yönündeki baskıyı ortadan kaldırmakta kararlı olduklarını söyledi.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, İl Jandarma Komutanı Albal Mustafa Erdem ve Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam ile birlikte 12 Eylül referandumu öncesi güvenlik toplantısı yaptı. Vali Toprak, kentte vatandaşların daha güvenli oy kullanması, halk oylamasını sağlıklı ve düzenli bir şekilde sağlamak amacıyla gerekli tüm çalışmaların tamamlandığını söyledi. İl Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğü bünyesinde referandumla ilgili güvenlik merkezlerinin oluşturulduğunu söyleyen Toprak, bu çerçevede olası olaylara karşı anında müdahale edilmesi ve koordinenin sağlanması için çalışma içerisinde olacaklarını kaydetti.

SANDIKLARI ASKERİ HELİKOPTERLER TAŞIYACAK

Vali Toprak, güvenlik arz eden bazı bölgelerde sandıkların askeri helikopter ve zırhlı araçlarla ilgili noktalara ulaştırılacağını söyledi. Toprak, “Halk oylamasında vatandaşların oylarını demokratik haklarını istenildiği gibi sandığa yansıtabilmesi ve huzur ve güven içinde gidip gelmeleri için her türlü tedbir alınmış olmaktadır” dedi.

Toprak, Diyarbakır il genelinde 846 bin 512 seçmenin 2758 sandıkta oy kullanılacağını, jandarma ve polis olmak üzere toplam 7650 güvenlik görevlisinin halkın huzur içinde oy kullanmasını sağlayacağını belirtti. Toprak, “Referandum günü oy kullanılma süresi içerisinde meydana gelebilecek olaylara, kışkırtmalara ve vatandaşlarımızın tehditle oy kullanmalarını ya da kullanmamalarını engellemek. İradelerine ipotek koymak isteyen unsurlara karşı da tedbirlerimiz tam olup, bu tür eylemlere de kesinlikle izin verilmeyecektir. Provokatörlük yapan şahıslar anında tespit edilerek gerekli yasal işlemler yapılacaktır. Oy kullanılacak okul ve çevrelerinde geniş güvenlik tedbirleri alınmış bulunmaktadır” dedi.

Kanunsuz toplanmalara karşı gerekli müdahalede bulunulacağını açıklayan Vali Toprak, şöyle dedi: “Ayrıca okul çevrelerindeki ve vatandaşlarımızın evinden sandık noktalarına geliş gidiş güzergahlarında hiçbir etkilenme tehdit, baskı olmaması için her türlü hem noktasal hem de mobil unsurlarımız gerekli çevre emniyetini alacaklar. Oy kullanma çevrelerinde olası olaylar ve ilgili devriyeler ve görevlerimiz ile birlikte bir taraftan Mobese kameraları bir tarafta da görevlendirdiğimiz hem emniyet hem de jandarma bölgesindeki helikopterler aracılığı ile yukarıdan aşağıdaki güvenlik görevlilerimize anında olayları izleme ve değerlendirme müdahale etme noktasında tedbirler alınmıştır.”

VATANDAŞI KORUYACAĞIZ

Referandumda harekat merkezinin il seçim kurulu ile sürekli irtibat halinde olacaklarını belirten Vali Toprak, şunları söyledi: “Zaman zaman valiliğimize değişik yollarla gelen bilgiler doğrultusunda vatandaşların kafalarındaki ‘Sandığa evimizden güven içerisinde gidebilecek miyiz? Birileri bizim fotoğrafımızı çeker mi? Bizim oy kullandığımızı birilerine bildirirler mi?’ şeklinde duyumları geliyor. Bu çerçevede biz tüm istihbarat birimlerimiz ve eylemli birliklerimizi bu konuya seferber etmiş durumdayız. Vatandaşımızın evinden sandık noktasına kadar güzergahlarda her türlü tedbir almış durumdayız. Bunu vatandaşlarımıza bilgilerine sunuyoruz. İnsanlara korku salmak, tehdit oluşturmak, şantaj yapmak, fotoğraf çekiyor görüntüsü altında sizi kayda alıyoruz gibi bir takım olumsuz yaklaşımların ifade edildiğini biliyoruz. Biz rastlamıyoruz ama, bu konuda tüm istihbarat birimlerimizi bunları izlemektedir. Hem öncesinde hem de oylama günü iyi bir şekilde takip ederek vatandaşımıza yönelik her türlü olumsuzluğu önleme ve vatandaşlarımıza karşı baskıyı ortadan kaldırma noktasında kararlıyız.” Seçimlere gölge düşürücü faaliyetleri amaçlayan kişilere yönelik teyakkuz halinde olduklarını vurgulayan Toprak, şöyle devam etti: “Propaganda, baskı yoluyla seçmenin kararını kendi lehine değiştirme, seçimleri boykot etmeye zorlama, oy kullanmaya engelleme, seçim sandıklarını kaçırma, yakma, vatandaşları psikolojik baskı altına almak amacıyla kitlesel eylemlere başvurmak gibi yasa dışı eylemlere karşı tüm istihbarat birimlerimiz, yukarıdan helikopterlerimiz, sivil ekiplerimiz, terörle mücadele ekiplerimiz, hem emniyetimiz hem de jandarmamızın tüm unsurları ile bu konuda tedbirlerimizi aldık. Ve bu tedbirlerimiz mobilize ve sabit ekiplerimizle de desteklenecektir. Tüm bunlara rağmen halkımızın oy kullanma konusun da her hangi bir tereddüt içerisinde bulunmaması için kentin huzur ve güvencesi için referandum öncesi ve günü tüm kamularla birlikte koordine sağlanmış, halkımızın hür iradesine sandığa yansıtabilmesi için 24 saat görev başında olan güvenlik güçlerine ihbar da bulunabilirler.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön