HABER

Doğu Timor- Endonezya ilşkileri

CAKARTA (İHA) - Doğu Timor Devlet Başkanı Xanana Gusmao'nun, uluslararası bağımsızlıklarını kazanmalarının ardından ilk resmi ziyaretini önümüzdeki hafta Endonezya'nın başkenti Cakarta'ya gerçekleştireceği bildirildi.

Devlet Başkanı Gusmao'nun, önümüzdeki hafta Salı günü Doğu Timor Dışişleri Bakanı Jose Ramos-Horta ile birlikte Endonazya'ya gitmek üzere ülkeden ayrılacakları açıklandı. Ayrıca Gusmao'ya, 20 kişiden oluşan delegasyonla birlikte eşi Kirsty Sword ve oğlu Alexander da eşlik edecek.

Gusmao'nun bu ziyaretinin iki ülke ilişkileri arasında yeni bir dönem başladığının göstergesi olduğu kaydedildi. Endonezya'nın Doğu Timor Temsilcisi Kristio Wahyono Gusmao'nun da Endonezya Devlet Başkanı Megawati Sukarnoputri ile Doğu Timor'un Dili şehrinde Büyükelçilik açma konusunu ve diğer bölge sorunlarını görüşmesinin beklendiğini açıkladı.

Doğu Timor mayıs ayında bağımsızlığını kazanmasından önce, 1975 yılından Birleşmiş Milletler'in himayesi altına girdiği 1999 yılına kadar Endonezya'nın sömürgesi bir ülke olarak tanınıyordu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön