HABER

Doktor, inandırıcı bulunmuyor

WASHINGTON (İHA) - Kopya koyun, fare ve inek derken, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) bir grup doktor, şimdi de kopya bebek ürettiklerini açıkladı. Clonaid adlı bir şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, geçtiğimiz Perşembe günü, 31 yaşındaki ABD'li annenin DNA'sından kopya bebek dünyaya getirildi.

Dün basının önüne çıkan Dr. Brigitte Boisselier kendi liderliğindeki ekibinin başarısının bilim tarihine geçeceğini iddia etmişti.
Dr. Boisselier'in, tüm ısrarlara rağmen kopya kız bebek ile ilgili kanıt gösterememesi, olayın inandırıcılığına gölge düşürdü.
Araştırmayı yürüten şirketin insanoğlunun uzaylılar tarafından yaratıldığını iddia eden bir tarikatla bağlantısının olması ise kopya bebek iddialarının gerçekliğini iyice zayıflatıyor.

BEBEĞİN NEREDE DOĞDUĞU AÇIKLANMADI Kopya bebeğin nerede dünyaya geldiğini açıklamayan ancak sağlık durumunun çok iyi olduğunu söyleyen Fransız asıllı Dr. Boisselier, araştırması ile ilgili kanıtın bağımsız bir bilim adamı tarafından 8 ila 9 gün içerisinde açıklanacağını da sözlerine ekledi.
Dr. Boisselier'n de içinde bulunduğuna inanılan tarikatın basında Claude Vorihon adlı bir şahıs bulunuyor. Kendisinin peygamber olduğunu iddia eden ve Rael olarak tanınan Vorihon ve müritleri (Raelciler), kopya yöntemiyle insan hayatinin yüzlerce yıl uzatılabileceğini iddia ediyor.

Bilimde kopyalama yöntemi daha önce hayvanlar üzerinde denenmiş ve kopyalanan hayvanlardan bazılarında ileri yaşlarda dejenerasyona rastlanmıştı.

Bilim adamları, kopya bebek iddialarının doğrulanabilmesi için bebek üzerinde DNA testleri yapılması gerektiğini belirtiyor.
Dr. Boisselier'inkine benzer bir başka iddia da İtalyan bilim adamı Severion Antinori tarafından atılmıştı. Antinori, kendi çalışmasının ürünü olan kopya bebeğin Ocak ayında doğacağını açıklamıştı.

BAĞIMSIZ BİLİM ÇEVRELERİ DOĞUMU HENÜZ DOĞRULAMADI ABD Başkanı George W. Bush, daha önce yaptığı bir girişimle Kongre'nin kopya bebek araştırmalarını yasaklamasını istemiş ancak Başkan'ın Temsilciler Meclisi'nce onaylanan talebi, Senato'da bilimsel araştırmalara sekte vurabileceği gerekçesiyle reddedilmişti.

Klonlama veya genel olarak bilinen adıyla kopyalama tekniği kullanılarak ilk defa bir bebeğin dünyaya getirildiği ileri sürülmüştü.
Fransız asıllı eski bir gazeteci tarafından İsviçre'de kurulan Raelian Hareketi adlı tarikatın, laboratuarlarda da insan klonlamasına yönelik çalışmalarının olduğu belirtilmişti.

Tarikata bağlı Clonaid Firması Müdürü Fransız Kimyacı Dr. Brigitte Boisselier, geçtiğimiz Perşembe günü, AFP'ye telefonla yaptığı açıklamada, kız çocuğun doğumunun sezaryen ile gerçekleştirildiğini açıklamıştı.

Klonlama tekniğiyle insan dünyaya getirilmesine yönelik çalışmalar büyük bir gizlilik içinde yürütülmüştü.

Doğumun henüz bağımsız bilim çevrelerince doğrulanmadığı belirtildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön