Dolmabahçe-Levazım arası 5 dakikaya düşecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan Dolmabahçe-Levazım Tüneli'nde çalışmalar hız kazanıyor. İstanbul trafiğinin önemli noktalarından olan Beşiktaş ve bölgesindeki trafiği rahatlatacak tünel sayesinde, 70 dakikalık yol 5 dakikaya düşecek.

İstanbul karayolu ulaşımının önemli projelerinden olan Dolmabahçe - Levazım Tüneli ile, Taksim, Kabataş ve Kağıthane yönünden gelen araçlar Zincirlikuyu, Levent, Etiler ve Ortaköy yönüne kesintisiz bir şekilde ulaşabilecekler. Böylece, Dolmabahçe-Levazım arasında 70 dakikayı bulan yolculuk süresi 5 dakikaya inecek. Tünel, Piyalepaşa-Dolmabahçe Tüneli çıkışından başlayarak, Ortaköy Vadisi'nde son bulacak.

Trafiği önemli ölçüde rahatlatacak olan Dolmabahçe Levazım Tüneli Projesi, İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 4 No'lu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunun Kararı ve İstanbul II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun onayları ile yapılıyor.

TOPLAM UZUNLUĞU 7 BİN 800 METRE OLACAK

Tünel projesi tamamlandığında; Taksim ve Kabataş yönünden gelen araçlar, Beşiktaş Meydanı, Çırağan Caddesi, Yıldız Yokuşu ve Esentepe trafiğine girmeden Zincirlikuyu-Ortaköy yönüne kesintisiz bir şekilde ulaşabilecekler. Bu sayede, Beşiktaş ve bölgesindeki trafiğin önemli ölçüde rahatlaması amaçlanıyor. İki tüp olarak inşa edilecek tünelin toplam uzunluğu 7 bin 800 metre olacak.

tunell

ETAPLAR HALİNDE YAPILACAK

Etaplar halinde yapılacak tünel çalışmasının her aşamasında yeşil alan hassasiyeti gözetilecek. Çalışmalar ilk olarak, Maçka Parkı’nın girişindeki bölümde başlayacak. Toplam büyüklüğü 140 bin metrekare olan Maçka Parkı'nın sadece 3 bin 500 metrekarelik bölümünde başlayacak çalışmalar kapsamında; alanda bulunan 85 adet ağaç, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi'nden alınan rapor doğrultusunda Bahçeköy Mehmet Akif Ersoy Tabiat Parkına dikilecek. Uzman ekipler yönetiminde ROOTBALL yöntemi ile sökümü gerçekleşecek ağaçlar, kök ve gövdeleri itina ile korunarak yeni yerlerine dikilecekler. Park dışında ise 91 ağaç başka bölgelere nakledilecek. Çalışmalardan sonra bölge tekrar ağaçlandırılacak. Çalışmalar tamamlandığında, 3 bin 500 metrekarelik alan yeniden yeşillendirilerek eski haline döndürülecek.

tun

TRAFİK ALTERNATİF GÜZERGAHLARDAN SAĞLANACAK

Maçka Parkı girişindeki çalışmalar kapsamında; Bayıldım Caddesi'nin Kadırgalar Caddesi girişinden Swiss Otel'e kadar olan bölümü araç trafiğine kapatılacak. Kadırgalar Caddesi istikametinden Maçka ve Nişantaşı bölgesine gidecek araçlar, Harbiye istikametine devam edip, Mim Kemal Öke Caddesi'nden Maçka ve Nişantaşı bölgesine ulaşabilecekler. Süleyman Seba Caddesi'nden Taksim Kabataş ve Karaköy istikametine gidecek olan araçlar ise, Bayıldım Caddesi'nin açık olan kısmını kullanarak; Acısu Sokak, Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça Sokak ve Vişneli Tekke Sokağını kullanarak Dolmabahçe ve Kadırgalar Caddeleri üzerinden istedikleri istikamete ulaşabilecekler. Tünel çalışmaları öncesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından park içerisinde spor yapan vatandaşlar ve bölgede oturan vatandaşlara bilgilendirme notu dağıtıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
her yere metro yapacağınıza yeşil alanlar olsun park olsun insanlar nefes alsın nefes !!
Sana katılıyorum. Fakat yeşili özleyen her insanın evinde 2 araba var Zenginler de toplu taşıma kullanmalı. Sadece alt sınıf toplu taşıma kullanıyor. O da açık alanda sosyete takımının arabalarının karbonmonoksit salınımı sayesinde kaliteli oksijene hasret kaldı insanlar. Kısacası mesafeleri kısaltacak yollara ihtiyaç var. Bak şuna itiraz edebiliriz; bahçesi olan altında otoparkı olan 5 yada 6 kattan yüksek olmayan planlı mahalleler ve yeni alt yapı ile düzgün bir kentleşme ihtiyacı var İstanbul'un. Bol bol zenginlere residans yapıp 1+1 Garsoniyer dairelere doldu her yer.
iyi artık ordan geçişte 50 lira olur. abi izmir- istanbul arası yolu yapıyosunuz eyvallahta git gel sadece köprü ve otobanlar. 200 lira el insaf be kardeşim.
isinlanmayi mi buldular?
Böyle iyi hizmet yapanlardan allah razı olsun.ancak böyle mesafeyi kısaltarak 30 km 50 km hız sınırı koyarak 31km olduğunda vardandasın cebinden 300 tl 500 tl radar parası almak birbirine tezat insallah oda vatandaş lehine düzenlenir.
istanbula yapacağınız bu yatırımlar köyden kente göçe teşvik ediyor. aslinda tam tersi olmalı öyle altyapı yatırimları yapmalısinizki istanbuldan memleketlerimize göçelim.
Hay sen çok yaşa hükümet, gidiş 20, dönüş 20 versek kurtarırmı? PARASI ÇIKIŞMAYAN ESKİ YOLU KULLANSIN, ekmek yoksa pasta yesin yani
@haptse61 ücretli değil ki kardeşim. Biraz da şu hükümeti takdir edin ey nankörler
@erhanfrer biraz da şu hükümetin yaptığı sayılamayacak kadar çok olan hırsızlıklarını göüren be el insaf !!!
uyçaklamı gidiyosunuz neyin abartması... dağın etrafındanda dolanmıyosunuz. neyse arabası olmayan lar deniz görmeyenelr oy verin siz...
Neyle? Dünyanın en pahalı benzinini sattığınız ve üzerine %115 vergi koyduğunuz arabalarınızlamı ?
Koyarsın oraya da bir gişe,ohh gelsin paralar :(
Diğer Haberler