HABER

Dondurma Gaymak'a Rotary Meslek Ödülü

Dondurma Gaymak'a Rotary Meslek Ödülü

MUĞLA (İHA) - Muğla Rotary Kulübü tarafından "Dondurmam Gaymak" adlı filme Meslek Ödülü verildi.

Egehan Otel'de yapılan ve "Dondurmam Gaymak" filminin tüm oyuncularının biraraya geldiği geleneksel "Ercan Çolakoğlu Meslek Ödülü" töreninde, Muğla Valisi M. Temel Koçaklar, Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Ula Belediye Başkanı Ümit Karaaslan, Gökova Belediye Başkanı Durmuşali Sazak, Muğla Eski Belediye Başkanı Orhan Çakır ve rotaryenler hazır bulundu. Filmin yönetmeni Yüksel Aksu, 2006 Yılı Ercan Çolakoğlu Meslek Ödülü'nü annesi Gülizar Aksu'nun elinden aldı.
Muğla Rotary Kulübü Dönem Başkanı Hakan İnan yaptığı konuşmada, Muğlalılar'ın filmi Dondurmam Gaymak'ın çok önemli başarılar elde ettiğini belirterek, "Filmimiz şimdi dondurmacı Ali dayının öyküsü ile Oscar'a gidiyor. İnanıyoruz ki Muğlalılar Oscar'ı da alıp gelecekler. Biz bu akşam geleneksel meslek adamları ödül törenimizde oyuncularımızla birlikte olmaktan ve onları ödüllendirmekten büyük mutluluk duyuyoruz" dedi.

Muğlalı olan ve törene Amerika'dan gelen Plasentia Rotary Kulübü üyesi Turgut Çakırağa da, Oscar'da Dondurmam Gaymak'ın tek rakibinin bir Rus filmi olduğunu belirterek, "Bir Muğlalı olarak gurur duyuyorum. Roket mühendisiyim. Alanımda oldukça başarılıyım, ama beni kimse tanımıyordu. Şimdi orada Dondurmam Gaymak sayesinde ben de tanınıyorum. Dondurmam Gaymak Amerikalılar'a gerçek Türkiye'yi gösterdi. Şu anda filmimiz bir Rus filmiyle başa baş gidiyor. O filmin bazı problemleri var. Yarışmaya alınmayabilir. Oscar'a oldukça yakınız" diye konuştu.

Filmde rol alan Muğlalı oyuncuların hepsinin birer anı plaketiyle ödüllendirildiği gecede Vali Koçaklar, Dondurmam Gaymak filminin Muğlalı olmanın ayrıcalığını Türkiye'ye değil, dünyaya taşıdığını ifade etti. Koçaklar, "Bu akşam Türkiye sinemasının bu kadar çok ünlü oyuncularının önünde konuşmakta zorluk çekiyorum. Dondurmam Gaymak kadrosunu daha Oscar yolunda bu kadar güzel tanıttıkları için kutluyoruz. Bu akşam Muğlalılar olarak Yüksel Aksu'ya hep birlikte ödül vermenin onurunu, gururunu yaşıyoruz. Bize bu duyguları yaşattığı için kendisine teşekkür ediyoruz. Muğlalı olmak ayrıcalığını Türkiye'ye değil, dünyaya taşıdı. Bu ekip Muğla'nın tanıtımına büyük katkı yaptı. İnanıyorum ki Amerika'dan güzel haberlerle gelecekler. Muğla bu filmle tarih yazacak" şeklinde konuştu.
Belediye Başkanı Osman Gürün de, "Yüksel, Türkiye'yi Muğla'dan anlattı. Muğla'nın geçmişini, geleneksel yaşamını, kültürünü, sivil mimarlık örneklerini yaşatma kararlılığının doğruluğunu kanıtladı. Dondurmam Gaymak Türk sinemasında bir dönüm noktası, milat olacaktır" dedi.

Dondurmam Gaymak filminin yönetmeni Yüksel Aksu ise, "Başarımızın altında Muğla var. Sanatçılar şehirleriyle anılır. Muğla benim için ana kucağı kadar önemli. Filmimiz insanlarımıza unutulan halkçılık kavramını anımsattı. Türkiye'yi ortaya koyduk. Amerika'da 'Türkiye'yi, mizahçı, neşeli bir toplum olarak bilmiyorduk' dediler. Gerçek Türkiye'yi anlatmanın, tanıtmanın keyfini yaşıyoruz. Muğla'yı nasıl marka şehir yapabiliriz? Sırada şimdi bu sorunun yanıtı var" ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön