HABER

''Dosyalar askeri mahkemelere gönderilsin''

Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, Savcılıklarda soruşturması devam eden dosyaları askeri mahkemelere gönderilmesi gerektiğini söyledi.

ANKARA (A.A) - Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, ''Savcılıklarda soruşturması devam eden ve dava aşamasında olanlarla ilgili değerlendirme mahkemelerince yapılıp askeri mahkemelere gönderilmesi gerekiyor'' dedi.

Tuğgeneral Çubuklu, Genelkurmay Başkanlığı Karargahındaki basın bilgilendirme toplantısında, bazı konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığında yapılan arama konusuna değinen Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, ''Seferberlik Bölge Başkanlığı Kurumsal olarak kendisine verilen görevi yapmaktadır. Devlet sırrı niteliğinde olan bazı planlarla ilgili olarak güvenlik prensibi ihlali olmuştur. Mevcut usuller gereği uzun yıllar büyük emek verilerek hazırlanan ve geliştirilen söz konusu planlar geçerliliğini kaybetmiştir. Bu nedenle bu planlar iptal edilecektir'' diye konuştu.

Tuğgeneral Çubuklu, ''Arama tutanağındaki bilgiler doğrultusunda Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığının görev ve yetki alanı dışında bir faaliyetinin tespit edilemediğini ifade etmemiz mümkündür'' dedi.

Bir gazetecinin, ''askere sivil yargı yolunu açan'' yasanın Anayasa Mahkemesince iptaline ilişkin sorusuna, Tuğgeneral Çubuklu, ''Savcılıklarda soruşturması devam eden ve dava aşamasında olanlarla ilgili değerlendirme mahkemelerince yapılıp askeri mahkemelere gönderilmesi gerekiyor'' karşılığını verdi.

Geri Dön