HABER

DSP'li 9'lar da CHP dedi

DSP'de 9'lar olarak öne çıkan muhalif grup, bugün TBMM'de yazılı bir açıklama yaptı.

DSP'li 9'lar da CHP dedi

DSP grubunda başlattıkları merkez solda güç birliği arayışının son günlerde geldiği noktanın sevindirici olduğunu belirttikleri açıklamada 9'lar hareketi üyeleri, "Yeni bir bölünme girişiminin sonuçsuz kalmış olması da umut vericidir. Bu güç birliğinde DSP'nin de yerini mutlaka alması gerekliliğine inanıyoruz. Bu güç birliği eksik kalmamalı ve kişiye odaklı olmamalıdır. Bu güç birliği kişilerin birlikteliği anlayışından çıkıp, siyasal bir projeye dönüştürülmelidir" dedi.

Açıklamada, şu ifadelere de yer verildi: "DSP Genel başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit'in bunu gerçekleştirme konusunda tarihi bir sorumluluğu bulunmaktadır. Merkez solda yer alan siyasetçilerin zaman içinde Genel Başkan ve Başbakanlığını yapmış olması, Sayın Ecevit'in güç birliği oluşturması onurunu paylaşmasını zorunlu kılmaktadır. Bundan kaçınmanın açıklaması olamaz. Sayın Ecevit, önümüzdeki seçimlerden sonra doğabilecek tehlikeleri işaret etmekle yetinmemeli, doğruya taraf olmalı ve gereğini yetire getirmelidir. Toplumun büyük bir kesiminin açlık ve yoksulluk sınırında yaşadığı, işsizliğin büyük boyutlara ulaştığı ülkemizde solda güç birliğinin anlam ve önemini daha da artırmaktadır."

Bildiriye; Ali Arabacı (Bursa), Ahmet Arkan (Kocaeli), Bayram Fırat Dayanıklı (Tetirdağ), Cengiz Güleç (Sivas), Uluç Gürkan (Ankara), Emin Karaa (Kütahya), Sadık Kırbaş (Çanakkale), Tahir Köse (İstanbul) ve Ertuğrul Kumcuoğlu (Aydın) imza attı.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler