HABER

DTP için izinsiz gösteriler

Adana, Ağrı ve Diyarbakır'da DTP'nin kapatılmasını protesto etmek için izinsiz gösteri yaparak polise taş ve molotofkokteyli atan gruplar, güvenlik güçlerinin müdahalesiyle dağıtıldı.

Anayasa Mahkemesinin DTP'yi kapatmasıyla milletvekilliğinin düşmesine karar verilen Aysel Tuğluk ile Ahmet Türk, Diyarbakır'da halka hitap etti. Konuşmaların ardından dağılan gruplar, polis ile AK Parti İl binasını taşladı.

Adana'da Dağlıoğlu ve Şakirpaşa mahallelerinde toplanan gruplar, DTP'nin kapatılmasını protesto etmek için ateş yakıp, terör örgütü PKK lehine slogan attı.

Çevik Kuvvet ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin müdahalesi sırasında göstericiler, polis ekiplerine taş ve molotofkokteyli attı. Polis ekipleri, göstericilere, biber gazı ve panzerlerle su sıkarak müdahale etti.

Mahalledeki MOBESE kameralarını da yakmaya çalışan grup, polisin müdahalesiyle ara sokaklara kaçtı. Grup, daha sonra ara sokaklarda yeniden toplandı.

Çocukların ön saflarda yer aldığı grubun gösterilerine, genç kızların da katıldıkları gözlendi. Ekipler, panzerler eşliğinde ara sokaklara girerek, göstericileri yakalamaya çalıştı.

Girdikleri sokaklara kaldırımı sökerek, barikat kurmaya çalışan göstericilere müdahale eden ekipler, bazı göstericileri gözaltına aldı. Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bir grup, DTP'nin kapatılmasını protesto etmek amacıyla izinsiz gösteri yaptı.

Kapatılan DTP'nin eski ilçe binası önünde toplanan grup, belediye binası önüne kadar yürüdü.

Burada basın açıklaması yapılmasının ardından gruptan bazı kişiler, çevre güvenliğini sağlayan polise taş, molotofkokteyli ve havai fişekle saldırdı.

Polisin biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etmesinin ardından grup, ara sokaklara kaçarak dağıldı. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinden bir grup öğrenci de DTP'nin kapatılmasını protesto etti.

İbrahim Çeçen Üniversitesi Yerleşkesinde toplanan bir grup öğrenci, slogan attı. Olay yerine gelen Emniyet Müdürlüğü ekipleri, gruba dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. Öğrenciler, yaptıkları basın açıklamasının ardından olaysız şekilde dağıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler