Dudak çatlaması neden olur? Sağlıklı dudaklara bitkisel yollar ile sahip olun!

Çatlak dudaklar için bitkisel çözümler...

Dudak çatlaması neden olur? Sağlıklı dudaklara bitkisel yollar ile sahip olun!

Kuru havalar, susuz kalma, dudakları ısırma, B2 vitamini eksikliği, bazı ilaçlar, alerjiler ve grip gibi birçok neden dudakların çatlamasına sebep olabilir. Estetiksel olarak da çok kötü gözüken çatlak dudaklarınızı tedavi etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Eğer dudağınız iltihaplanıp kanayacak kadar kötüyse bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz. Fakat hafif kuruluklar var ise evde kendi kendinize tedavi edebilirsiniz.

Bazı insanlarda dudakları sürekli ıslatma hastalığı olabiliyor. Dudakları sürekli tükürükle ıslanması daha hızlı kurumasına çatlamasına ve yara oluşmasına neden olur. Bu nedenle dudaklarınızı ıslatmak yerine nemlendiricelere yönelin.

Sağlıklı dudaklar için bitkisel çözümler

Hindistan Cevizi Yağı
Hindistan cevizi yağı ciltteki yağ oranını dengeleyen özelliğiyle kuru ve çatlamış dudakların tedavisinde kullanılıyor. Hindistan cevizi yağı cilt tarafından kolay ve hızlı emiliyor. Ayrıca yağda çözülen E vitamini gibi vitaminlerin de emilimini kolaylaştırarak antioksidan etkisi yaratıyor.

hindistan-cevizi

Salatalık
Salatalık, ferahlatan özelliğiyle birçok cilt sorununda etkili bir çözüm. Çatlamış ve kuru hassas dudaklarınıza çiğ salatalık dilimlerini press şeklinde uygulandığınızda dudakların nem kaybı geri kazandırılabilir. Ayrıca salatalıkta bulunan C vitamini, doğal kolojen dudakların ihtiyacı olan neme kavuşuyor. Her gün ince dililmler şeklinde kesilen salatalıkları 5 ila 10 dakika kadar dudaklarda uygulayarak bekleyiniz. Kuruduktan sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz.

salatalık-

Aloe Vera
Aloe vera bitkisi jel haline getirilerek dudak çatlamalarının tedavisinde ve kuru dudakların oluşumunun engellenmesinde kullanılabilir. Higroskopik özelliği ile hassas dudak yapısı için harika bir nemlendiricidir.

aloevera

Bal
Bal dudak çatlamasına ve kuruluğuna iyi gelen en etkili doğal çözümlerden biridir. Antibakteriyal özelliğiyle çatlak dudakları tedavi eden doğal bir nemlendiricidir. Akşam yatmadan önce dudaklarınıza sürün. Sabah kalktığınızda dudaklarınızın yumuşamış ve nemli olduğunu göreceksiniz.

bal

Gül yaprakları
Gül yaprakları dudaklarınızı hem nemlendirir hem de tahrişi giderir.
Bir avuç gül yaprağını bir kase ılık süyün içinde yarım saat bekletin.(Süt ürünlerine alerjiniz varsa; süt yerine gliserin kullanın). Yarım saat sonra gül yapraklarını çıkarıp biraz yoğurun ya da blenderdan geçirin. Lapa kıvamına geldikten sonra günde 2-3 sefer ve her gece yatmadan önce dudaklarınıza sürün.

gul-yapraklari


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler