Dünya Silivri'den canlı yayında

Türkiye'nin gündemini 2007 yılından bu yana belirleyen en önemli maddelerden biri olan Ergenekon Davası'nda karar günü dünya basınının da gündemi oldu.

Dünya Silivri'den canlı yayında

Dış basının önde gelen gazeteleri, televizyonları ve haber ajansları, dün akşamdan itibaren bugün kararın açıklanacağını bildiren yayınlar yaptı.

Deutsche Welle, Reuters, Bloomberg gibi kurumlar davanın geçmişini detaylarıyla aktaran, Levent Kırca, Osman Can, Nedim Şener, Hüseyin Ersöz gibi isimlerle röportajlar içeren geniş haberler yayınladı.

Kararların açıklanmaya başladığı andan itibaren de hem ajanslar hem de BBC gibi televizyon kanalları Silivri'den canlı yayınlarla süreci dakika dakika aktarıyor.

İşte o yorumlardan bazıları...

AFP: Türkiye'de mahkeme aralarında eski bir genelkurmay başkanı da olan 275 kişinin İslamcı kökenli hükümeti devirmek için plan yapma suçlamasıyla yargılandığı davada beraat etti. Yüksek profilli bu dava Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın laik ve militarist rakipleriyle hesaplaşma sürecinde önemli bir sınav olarak görülüyor.

REUTERS: Türkiye'de mahkeme hükümeti devirmekle suçlanan yaklaşık 300 zanlının cezalarını vermeye başladı. Mahkeme cezaları teker teker açıklıyor. Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuü gibi yüksek profil zanlıların cezaları henüz açıklanmadı.

BBC: Türkiye'de mahkeme İslamcı kökenli hükümeti devirmekle suçlanan 21 kişiyi akladı. Beş yıldır devam eden "Ergenekon" davasında diğer 254 zanlı hakkındaki kararlar açıklanmaya devam ediyor. Zanlılar arasında eski bir genelkurmay başkanı ile subaylar, akademisyenler ve gazeteciler bulunuyor. 2008-2010 yılları arasında orduya komuta eden General İlker Başbuğ hakkındaki tüm suçlamaları reddetti.

EL PAİS

Ergenekon davasında mahkemenin açıkladığı kararlar İspanyol basınında da yankılandı.

Ülkenin en çok satan gazetesi El Pais, "Türk yargısı anti-islamcı darbecilerin dokunulmazlığına son verdi.” manşetini attı.

"Türkler 50 yıldan fazla süredir devletin arkasında, asker ve güvenlik güçlerinden oluşan ve ulusun atası Mustafa Kemal Atatürk'ün mirasının sıkı korunması için, çetelerle işbirliği yapmakta darbeye kadar her şeyi yapmaya hazır bir derin devletin olduğu inancını taşıyordu.” diyen El Pais, "bu derin devletin Başbakan Erdoğan ve partisinin başını çektiği İslamcılara karşı düşmanlıklarını gizlemediklerini" kaydetti.

Gazete, Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un da dahil olduğu 250'nin üzerinde sanığın ceza aldığını ve 21 kişi hakkında beraat kararı verildiğini yazdı.

Önemli gazetelerden El Mundo, "Türkiye'de darbecilikle suçlananların çoğunluğuna ağır cezalar” başlığını kullandı.

İspanya devlet radyo ve televizyonu RTVE ise "Eski Genelkurmay Başkanı bir darbeci örgüte liderlik etmekten müebbet cezasına çarptırıldı” manşetini attı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 64 yorum
faşist hükümette yaşıyoruz beyler ne bekliyoruz? hepsi salınıcakmıydı sizce. hayalci olmayın. sizce adolf hitler kendisine suikast düzenleyen adamları bırakmışmıydı? erdoğan faşist diktatördür. kendisine oy vermeyen onun gözünde teroristtir.
Hepinizin çok üzüldüğünü biliyom ama adalet yerini buldu:))).
KINA YAKIN Bİ TARAFINIZA AKPKK LILAR
SEN NERDEN BİLİYON KEPÇİK
İNSALLAH O ADALET SENİDE BULUR
Bu aziz mübarek günde inşallah adalet sanada lazım olur ve adalet yerini bulur.
inşallah suriyede mısırda sizin zihniyetinizden binlerce kişi daha ölür dünya temizlenir siz lanet müslümanlardan.
SEN MÜSLLÜMAN DEĞİLMİSİN O.Ç ONUN BUNUNKİ MÜSLÜMANLARA HAKARET EDİYORSUN İNŞ SURİYEDEKİ MISIRDA MÜSLÜMAN DİN KARDEŞLERİMİZİN BAŞINA GELEN ŞEYLERDEN DAHA BETERİ SANA VE SENİN GİBİ DÜŞÜNENLERİN BAŞINA GELİR.AMİN
siz bu yüzden kaybetmeye mahkumsunuz
burdan yazması kolay.
Klrnet bende senin için Allah'tan hayatta Müslümanlardan gördüğün iyiliği kimseden görmeyesin ve bu söylediklerinden utanasın diliyorum.
Dünya asıl senin gibi pisliklerden temizlenmeli ama ne de olsa gideceğiniz yer cehennemin dibi..O yüzden yaşayın burada Allah cc un verdiği ömrü...Bak sana nasıl klarnet çaldıracaklar öbür tarafta seyret..:)
biz temizliğe silivriden başladık ,sizi bilmeyiz:))))
birisi bi günah işlediği zaman neden bunu müslümanlar diye çoğul hale getiriyosun klarnet beyinli siz istemiyomusunuz ülkede demokrasi özgürlük ee ? nasıl müslümanlara laf atabiliyosun heleki bu ülkede
BU YORUMU YAYINLATAN ZIHNIYETIN ALLAH BELASINI VERSIN ,BASKA NE DENIRKI
müslamanlığı ve islamı katmasaydınız...
MISIRDAKİ DARBECİ ASKERLERE KAPAK OLSUN...
sonunda adalet yerini buluyor hiç düşünmemişlerdi birgün yaptıklarının hesabı sorulurdiye
seçilmiş savcılar, hakimler, gizli tanıklarla vatanını seven insanları haksız yere mahkum etmeye çalışan bu mahkemede adalet var demek için şuursuz, kör, vicdansız, akılsız ve cumhuriyet düşmanı olmak lazım.
mulder 77 Cumhuriyet düşmanı dediğin mahkemede Danıştaya ve Cumhuriyet gazetesine bomba atanlar da ceza aldı farkındaysan
BU KARARI VEREBİLEN MANGAL YÜREKLİ HAKİMLERİMİZE, BU İMKANI SAĞLAYAN BAŞBAKANIMIZA SONSUZ TEŞEKKÜR EDİYORUM.. YAŞASIN ADALET..KAHROLSUN SİYONİST VE MASON İŞ BİRLİKÇİLERİ...
Dünya derken??? Haaa hani en küçük protestoyu eğer işine gelmeyen bir ülkedeyse günlerce canlı yayın yapan ve fakat Mısır'da 200 Müslüman katledildiğinde küçük puntolarla geçiştiren ve 'katliam' kelimesini telaffuz dahi etmeyen Siyonist basını kastediyorsunuz....
ELLERİNE SAĞLIK. TAM TESPİT
Ellerine sağlık..tamda öyle.
Dünya tv.leri önce kendine dönüp bir baksın.Suriye ve Mısırı görmeyen dünya burayı artık göremez.. CNN 7 saat canlı yayın yapıyordu Taksimden mok var gibi..adeviyede 200 müslüman öldürüldü o zaman nerdeydin Yahudi sermayeli CNN.
Recep Tayyip Erdoğan'ın laik ve militarist rakipleriyle hesaplaşma süreci....
sanane mısırdan suriyeden sen kendi ülkene baksana AKEPE SERMAYELİ YORUMCU
Dünya Suriye'de akan kanı niye haber yapmıyor? Mısırdaki hain darbecileri niye haber yapmıyor? MYNET ve doğan grup ve müstemleke medyası bundan sonra rahat uyuyamayacaksınız...Böyle haberler sizin sonunuzu hazırlıyor. Millet size bunun hesabını soracaktır............
hangisini yapsınlar esad karşıtlarının kestiği kelllerimi çoluğu cogu öldürmelerinimi? esadın attığı füzelerimi
Seçilmiş savcılar, hakimler, gizli tanıklarla vatanını seven insanları haksız yere mahkum etmeye çalışan bu mahkemede adalet var demek için şuursuz, kör, vicdansız, akılsız ve cumhuriyet düşmanı olmak lazım. ihbar etyoruma cevap ver
Körlük geçmişte bu insanların yaptıklarını görmemektir. adalet artık herkese cevap veriyor. kanun artık yerine oturuyor.
.Mısır da müslümanlar katlediliyor...Adeviye meydanını niye yayınlamıyor dünya televizyonları...it ürür- kervan yürür yayınlasınlar bakalım. Ama yok artık bize öyle demokrasi dersi vermeye kalkmalar..kimin ne mal olduğu ortaya çıktı..
yüreğimiz basbakanımızın sevgisiyle atıyor hizmetlerin daim olsun salih niyetin devam etsin sayın basbakanım
Allah belasini versin en kisa surede
İLERDE DEVRAN DEĞİŞECEK O ZAMAN NE YAPACAN ACABA??
gizli tanıkların hepsinin pkk olduğunu bilmemek aptallıktır..
Meğer bu yabancılar bizi ne kadar çok seviyorlarmış.Bunu gezi olaylarından sonra daha iyi anladık.Bu haberlerde bu sevgilerini anlamamızı biraz daha pekiştirdi.
hayırdır.. mısırda sisi tarafından öldürülen 200 kişi varken dünya bunumu yayınlıyor ....eeeherkes işine geleni yayınlıyor
dostları içerde nasıl yayınlamasınlarki ebedi dostttt
Tarihler boyunca dışarıdan yapamadığınızı içeriden yapıyordunuz bu maşalarla ama artık uyandı bu millet dirildi.sıra maşaları tutan o ellerde.
mesele türkiyenin meselesi, dış basının neyineki.
MESELE TÜRKİYENİN MESELESİ AMA SONUÇ TÜM DÜNYAYI İLGİLENDİRİR BİRAZ DÜŞÜN.
bunları ben tıpkı leş kargalarına benzetiyorum....dünya basını denen yahudi sermayesinin arkasında olduğu sahtekar yazılı ve görsel medyayı.
akpyi onlar iktidar yaptı işte
Delil 4 DVD açılmadı ama delil sayıldı,cep telefonlarına sahte konuşmalar eklendi delil sayıldı, pkk'lılar gizli tanıklık yaptı Ceza alanlar halkın gönlünde aklanmış insanlardır, gerisini karar veren hakimler düşünsün.
O SENİN DÜŞÜNCEN.. HALKIN ÇOĞU BUNLARA VATAN HAİNİ OLARAK BAKIYOR..Kİ EVET BUNLAR AMAÇLARI UĞRUNA MEMLEKTİ BİRBİRİNE KIRDIRMAKTAN BAŞKA BİŞEY DÜŞÜNMEZ İNSANLAR.. MASON UŞAKLARI
Hangi halkın hangi gönlünde ??? İşinize geldimi Hak-hukuk-adalet ; gelmedimi o sahte bu sahte hep oyun kurgu...Geçin bunları da Türk adaletine ve yargıya güvenin size de lazım olur bir gün !!!
mısırda halkın üzerine kurşun yağdıran suriyede kendi şehirlerinin üzerine bomba yağdıran hükümetlerin haberlerini de geçiyorlar mıymış acaba? anlaşıldı köklerin nerelere dayandığı
onlarıda yayınlıyor ama sizde görecek göz anlayacak beyin yok..
o değilde zaman gazetesi nasıl ulusal kanal ve diğer medya kanallarından önce dava sonuçlarını duyurdu ben onu merak ediyorum
yabancı basına bakarmısınız kimlerle roportaj yapmış:)) onlarda halk düşmanı inanç düşmanı şahışlar demekki yabancılarında pek hoşuna gitmiyor bu dava piyonları yıkılıyor:)))
yav en azından senin gibi vatan hayini değiller
Yahu AKP İslamcı ise CHP hıristiyancı MHP yahudici (olmaz da ...) BDP de hinduist parti mi. Bu Avrupalılar krizde kafayı yemiş.
siz vatan hainleri düze çıkamıyan bu ükenin mağdur halkının laneti üzerinize olsun bu ülke bu azınlık yüzünden çok çekti ya ıslah olun ıslah olmıyanı ALLAH kahretsin bu ülkede bir yudum su dahi içmek nasip olmasın siz gibi pisliklere....... bu mağdur olan tüm halkın çektiği eziyetlere sizde maruz kalın amin amin amin
çok mutlu bir gün.güzel gelişmeler.tayiib sen çok büyüksün tayiibbbbbbbbb
hukumetın ve mılletın gucunu gorsunler artıkkkkk bıdon kafalıların zaferı bu ınsallah gerısı gelırrrrrrrr daha cok var bunlardan memlektını devletını sevmeyenın allah belasını versın tek bayrak tek mıllett tek vatan,,,,,,
klarnet sen harbi zırt deliğisin klarnetin
Yazın bunu Türkiye'de adaletin son bulduğu gün
Türk bayragı tasımak da suc olmussa ulkemde ne denebılır kı!!! meydan bu ıse sonuc bu mudur?..
İlahı Adalet Allahın sopası var boşuna dememişler...
iktidarı savunan 50 milyon insanın iradesini yok sayarsanız eğer bu başınıza gelenler az bile. allah ne kadar büyük. bu bir devrimdir.
Ülkemiz adına kapkara bir gün...Yazıklar olsun...Vatanı bölenlere, ortadoğuyu kana bulayanlara, halkına zulmedenlere, güneydoğuyu bebek katillerine devreden hainlere hangi adalet ceza verecek. Basit...ALLAH' ın Adaleti...Er ya da geç, ama mutlak...
İç savaşta hesaplaşacağız bazılarıyla.
mısırdaki darbeci sisi' ninde kulağına su kaçırdık...
Diğer Haberler