HABER

Dünya Uyuşturucu ile Mücadele Günü

ANKARA (İHA) - Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan, Türkiye'nin organize suçlar ve uyuşturucu ile mücadelede çok iyi bir noktaya geldiğini belirterek, "Türkiye organize suçlar ve uyuşturucu ile mücadelede üzerine düşeni fazlasıyla yapmakta" dedi.

'Dünya Uyuşturucu ile Mücadele Günü' ve Türkiye Uluslararası Uyuşturucu ve Organize Suçlarla Mücadele Akademesi'nin (TADOC) çalışmalarının 2. aamasının başlaması nedeniyle Polis Akademesi Anıttepe Kampüsü'nde düzenlenen toplantıya katılan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Arslan, TADOC'un Birleşmiş Milletler'in desteğiyle çalışmalarının 1. aşamasını tamamladığını belirterek yapılan başarılı çalışmaların ardından 2. aşamaya geçildiğini söyledi.

Arslan, 1. aşama çalışmaları ile ilgili bilgi vererek, bu aşamada TADOC tesislerinin tamamlandığını, Mobil Eğitim TİM'lerinin faaliyete geçtiğini, Araştırma Merkezleri'nin kurulduğunu kaydetti. TADOC, 1. aşamada, organize suçlar ve uyuşturucu ile mücadelede konusunda 45 adet temel eğitim kursu, 18 adet uzmanlık eğitim programı, 15 adet uluslararası uzmanlık eğitim programı uyguladığını belirten Arslan, Emniyet Genel Müdürlüğü, Gümrük Müşteşarlığı, Sahil Güvenlik ve Jandarma Genel Komutanlığı'ndan 2 bin 748 eğitim verildiğini kaydetti. TADOC'yapılan çalışmaların uluslararası alanda dostlukların oluşturduğunu belirten Arslan, bu dostluklar sayesinde yapılan operasyonlara bürokratik çalışmaların ötesinde bir hız kazandırıldığı kaydetti.Arslan, Türkiye'nin organize suçlar ve uyuşturucu ile mücadede çok iyi bir noktaya geldiğini belirterek, "Türkiye organize suçlar ve uyuşturucu ile mücadelede üzerine düşeni fazlasıyla yapmakta" diye konuştu.

BM adına bir konuşma yapan Operasyon ve Analiz Bölüm Başkanı Vlademir Fenepetov ise, BM ile TADOC'un işbirliğinin devam edeceğini belirterek çalışmaların ilk aşamasında 1.8 milyon dolar destek verildiği 2.ve 3. aşamada ise 1 milyon dolarlık bir desteği daha verileceğini kaydetti. Toplantıda, katılımcılara TADOC'u tanıtıcı bir sinevizyon gösteriside yapıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön