HABER

Dünyanın doğal dengesi bozuluyor

Dünyanın doğal dengesi bozuluyor

Alpler'de kayak merkezleri müşteri çekebilmek için yapay kar yöntemine başvurur, Moskova'da papatyalar çiçek açarken, mevsim normallerinin çok
üzerindeki ılıman hava Noel alışverişini olumsuz etkiliyor.

Danimarka'da kelebekler uçuyor, Kuzey ülkelerinde kar altında olması gereken bazı golf sahaları yeniden açılıyor ve çiftçilerin önemli bölümü mahsul erken
alınacak ve ürün donacak diye endişe duyuyor.

Bir tarihçi, Avrupa'nın son 500 yılın en sıcak sonbaharını yaşadığını söylerken, kimi uzmanlar, bunun doğal bir durum olduğunu, ancak birçoğu da insanoğlunun kullandığı fosil yakıtların neden olduğu sera etkisine yol açan gazlarla bir ilgisi bulunduğunu düşünüyor.

Rusya'da rekor aralık sıcaklıkları ayıları kış uykusuna yatmaktan alıkoyuyor, başkent Moskova'da papatya ve mor menekşelerin çiçek açtığı görülüyor. Kar ve buz altında olması gereken Moskova'da 7 Aralıkta hava sıcaklığı 7,7 derece ölçülmüştü.

Avrupa'da ılıman hava Noel satışlarını da etkiliyor.Beyaz bir Noel bekleyen tüketiciler, Noel alışverişi için henüz harekete geçmezken, Almanya'da perakendeciler derneği (HDE), sıcak havada Noel ruhu bulunmadığından Noel alışverişinin de yapılmadığına dikkat çekiyor.

Hollanda meteoroloji kurumu (KNMI) da 2006'nın son 300 yılın en sıcak yılı olduğunu ve bilim insanlarının küresel ısınmayla bağlantılı olarak sel baskını, kuraklık ve denizlerin yükselmesi gibi tehlikelerin artabileceği uyarısında bulunduklarını belirtiyor.

Macaristan'da çiftçiler, şaşkına dönen bitkilerin ve mahsulün soğuklarda donmasından endişe ediyor, Almanya'da astım hastaları polenlerden şikayet ediyor ve İsveç'te de görülmemiş aralık selleri dikkati çekiyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön