HABER

Eğitim-Bir-Sen'den katsayı açıklaması

Eğitim-Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Hasan Ekinci, TÜSİAD'ın katsayıyla ilgili açıklamaları konusunda, TÜSİAD'ın kendi içinde bir ikilem yaşadığını öne sürdü.

Eğitim-Bir-Sen'den katsayı açıklaması
  1. Milli Eğitim Şurası'nda alınan kararlardan olan katsayı önündeki engellerin kaldırılmasıyla ilgili basın açıklaması düzenleyen Memur Sen Konfederasyonu'na bağlı Eğitim-Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Hasan Ekinci, milli iradeden korkan, halkın talep ve beklentilerine yabancılaşmış, oligarşik yapıları sebebiyle giderek kokuşmuş çıkar şebekelerine dönüşmüş kurum ve kuruluşlardan er ya da geç bu ülkenin kurtulacağını söyledi. Eğitim-Bir-Sen olarak Türkiye'nin aydınlık ve güçlü geleceğine kararlılıkla yürüyeceklerini ifade eden Ekinci, "YÖK'ün başındaki kişiyle, TÜSİAD adlı derneğin bir yetkilisi, özellikle katsayı adaletsizliğiyle ilgili alınan kararları tanımayacaklarını, hatta 'bayrak açıp' yürüyeceklerini söylemişler. Kimin bayrağını açacaklarmış merak ediyoruz? Millete ve onun yıllardır kan ağlayan çocuklarının taleplerine karşı, acentacılığını ya da bayiliğini yaptıkları yabancı devletlerin bayraklarını mı açacaklar yoksa? Karşılarında milleti bulacaklardır, onun hakiki temsilcilerini bulacaklardır, Eğitim-Bir-Sen'i, Memur-Sen'i bulacaklardır" ifadesini kullandı.

TÜSİAD'ın kendi içinde bir ikilem yaşadığını ileri süren Ekinci, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Hem 'mesleki eğitim, memleket meselesidir' diye boy boy reklamlar vereceksiniz hem imam hatiplerin önünü keselim diye tezgahlanmış haince bir planla, bütün mesleki eğitimi çökertmiş, yüzde 65-70 olması gereken meslek liselerinin oranını yüzde 30'a düşürmüş kanunsuz bir uygulamaya sahip çıkacaksınız! YÖK Başkanı ise, daha şurada herhangi bir karar alınmadan önce şura aleyhine konuşmuş, alınacak kararlara engel olmaya çalışmıştı. Bunu beceremeyince şimdi kararları eleştirmeye, katsayı zulmünü meşru ve doğru göstermeye çalışmaktadır. Açıkça siyaset yapmakta, siyasi ve ideolojik rekabet ve hatta husumet duygusuyla hareket ederek, üniversite eğitimini de meslek eğitimi de sabote etmektedir." (İHA)

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler