HABER

Eğitimsizlik sapıklığı arttırıyor

BURSA (İHA) - Türkiye'de son yıllarda sapıklık olaylarında yaşanan artışa işaret eden uzmanlar, ailesinden cinsellikle ilgili sorularına yanıt alamayan çocukların, büyüdükçe bu eğilime daha yatkın olduklarına dikkat çekti.

Çocukların 3 yaşından itibaren çevresini ve dış dünyayı tanımaya çalıştığını ve bu dönemden itibaren kafasındaki birçok sorunun cevabını ailesinden almak istediğini söyleyen İhlas Cerrahi Tıp Merkezi Psikiyatrı Dr. Avidan Güngör, "Sorularına ve sorunlarına cevap ve çözüm bulamayan çocuk, çözümü dışarıda ararsa bu ileriye dönük yaşanacak birçok probleme başlangıç teşkil eder. Sapıklık vakalarının birçoğu bu nedenden kaynaklanıyor" dedi.

"ÇOCUK CİNSELLİĞİ MERAK EDİYOR" Çocukların cinsel içerikli sorunlarının temelinde cinsel duygular değil, onun nasıl dünyaya geldiğine olan merakından kaynaklandığını ifade eden Güngör, "Çocuk, cinsel dürtülerinden dolayı değil, sorularına merakından dolayı cevap arar. Bu bakımdan çocuğun cinsel içerikli sorularına 'ayıp', 'bir daha böyle konulara girme' ve 'daha yaşın küçük' gibi cevaplarla geçiştirilmemeli, azarlanmamalı. Bu çocuğun merakını daha da artırır. Çocuk, küçük yaşlarda cevap bulamadığı sorularını ileri yaşlarda sormaya da cesaret edemez. Çocuk büyüdükçe, kafasını kurcalayan soruların cevaplarına olan merakı daha da artar. Ailesinden bu konuda yardım bulamayan çocuk, meselesine çözümü sokakta ve yanlış yerlerde arar" diye konuştu.
Güngör, ailelerin cinsel konularda bilgi vermeden önce bu konuda yazılan kitapları okumaları gerektiğini de söyledi.

"YAMAN ÖZÇELİK'İ SAPIKLIĞA CİNSEL BİLGİSİZLİK İTMİŞ OLABİLİR" Küçük yaştaki çocuklara tecavüz ettiği saptanan Ümraniye sapığı Yaman Özçelik'in, eşiyle yaşadığı düzensiz ilişkiden ve erken boşalma rahatsızlığından dolayı bu eğilime yöneldiği yönündeki açıklamalarına da değinen Güngör, "Küçük yaşta almadığı cinsel eğitimsizlik çocuğun gelecekteki cinsel yaşamını da olumsuz yönde etkiliyor. Bu insanı sapıklığı kadar götürüyor. Türkiye'de son yıllarda hızla artan taciz olayları da bir sapıklıktır. Bu ve bunun gibi birçok olayda ön plana çıkan sapıklık, o kişinin çocuk yaştan beri cinsel sorularına cevap alamamasından kaynaklanıyor. Türk insanının yaşadığı en büyük kabus olan 'erken boşalma' da cinsel bilgisizlikten kaynaklanıyor" dedi.

Bugüne kadar ki tecrübeleri doğrultusunda evli çiftlerin cinsel bilgisizlikten dolayı bir çok sorunla karşılaştığı belirten Güngör, boşanmaların bile büyük oranda sebebinin bundan kaynaklandığını da savundu.

"SAPIK HABERLERİ ÇOCUKLAR İÇİN SAKINCALI"
İhlas Tıp Merkezi Psikiyatrı Avidan Güngör ayrıca Ümraniye sapığı ile ilgili haberlerin çocuklara izlettirilmemesini de önerirken, "Televizyonlarda, sapığın artık cinsel fantezileri bile yer almaya başladı. Bu tür haberler, birçok kişinin içindeki merakı artırdığı gibi sapıklık düşüncelerinin harekete geçmesini sağlayabilir. Bu bakımdan özellikle televizyonlardaki sapıklık haberleri çocuklara izlettirilmemeli. Televizyonlar da bu haberlerini verdiklerinde aileleri uyarmalı" diye konuştu.

Güngör, sokağa yalnız başına çıkan çocuğun kendisine yardım etmek isteyen veya bir şey veren kişilere aldanmamaları konusunda uyarılmasının gerektiğini de sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön