HABER

Ekonomi politikalarımız bozulmaz

ANKARA (İHA)- Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Abdüllatif Şener muhtemel bir Irak operasyonunun Türkiye'de uygulanan ekonomik programı aksatmayacağını, politikaları bozmayacağını söyledi.

Şener, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ali Bayramoğlu ve beraberindeki heyeti kabul ederek bir süre görüştü. Kabulde basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Başbakan Yardımcısı Şener, olası bir Irak operasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Şener ortaya çıkabilecek farklı ihtimallerin Türkiye'deki ekonomik programı aksatmayacağını bildirdi. Bütün olarak düşünüldüğünde Türkiye açısından bu durumun olumsuzluk çıkarmayacağını belirten Şener, "Bu konuyla ilgili dengeler gözetilmiştir, hesaplanmıştır. Irak'ta çok uzun sürecek bir sıcak ortamın yaşanmayacağı zaten bellidir. Dolayısıyla, o atmosfer içerisinde yazılanlar çizilenler olabilir, sıcak gündemler olabilir, ama çok kısa bir süre sonra tekrar işin rutine döneceği bellidir. Ondan sonraki süreç içerisinde piyasaları etkileyecek bir hadisenin çıkacağı anlaşılmaktadır" diye konuştu.

Bir harekatın olmama ihtimalinin de bulunduğuna işaret eden Şener, olumsuz ihtimalden en olumlu ihtimale kadar değişik yelpazeler değerlendirildiğinde hükümetin izlediği ekonomik politikaları bozacak herhangi bir şeyin ortaya çıkacağına inanmadığı söyledi.

MÜSİAD Başkanı Ali Bayramoğlu da Irak'taki gelişmelerin sadece Türkiye'yi değil bölgeyi etkileyeceğini vurgulayarak, "Savaş lafı hem insanımızı rahatsız ediyor, hem de piyasaları da tedirgin ediyor. Savaş kelimesinin hiçbir yerde kullanılmamasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön